„Apel do mieszkańców Lwówka Śląskiego”

9
1587

Z apelem do mieszkańców Lwówka Śląskiego, by zebrali pieniądze na czyszczenie poniemieckich nagrobków na lwóweckim cmentarzu zwrócił się mieszkający obecnie w Gdańsku, a pochodzący ze stolicy powiatu lwóweckiego Pan Krzysztof.

 

 

W sobotę, 24 września w mediach społecznościowych pojawił się wpis z apelem do mieszkańców Lwówka Śląskiego. Ten wystosował honorowy obywatel tego miasta, mieszkający obecnie w Gdańsku, Krzysztof Kolarz.

Mężczyzna przypomina, iż na lwóweckim cmentarzu, znajduje się wiele historycznych obiektów, są średniowieczne, kamienne epitafia, są poniemieckie nagrobki, w tym rodziny Titz – twórców światowej klasy koncertowych fisharmonii, jest mauzoleum Hochbergów, są również dwa unikalne pomniki.

„Pierwszy to pomnik tragicznie zmarłej Jacobine Ouder-Liepner ufundowany przez jej męża, lwóweckiego senatora. Pomnik w formie pąka kwiatu oplecionego przez węża. Pamiętam jakie wrażenie robił na mnie gdy jako dziecko chodziłem z rodzicami na cmentarz. Obecnie ten pomnik traktowany jest jako Pomnik Wszystkich Zmarłych i stawiane są na nim setki zniczy w Zaduszki i Wszystkich Świętych. Drugi to wyjątkowy pomnik rodziny Ertner w formie drzewa z epitafiami zmarłych zamiast liści.” – wyjaśnia w internetowym wpisie pochodzący z Lwówka Śląskiego mężczyzna, który zaznacza, iż obydwa pomniki domagają się oczyszczenia i renowacji.

 

„ZWRACAM SIĘ WIĘC Z OGROMNĄ PROŚBĄ O ZORGANIZOWANIE W CZASIE WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH ZBIÓRKI NA ODNOWIENIE TYCH POMNIKÓW !” – czytamy w internetowym apelu.

 

Zbiórki na renowację starych nagrobków to nie żaden nowy pomysł, wystarczy przywołać tę z Powązek, gdzie od 1 listopada 1975 roku, znani aktorzy zbierają datki. Jak wskazują organizatorzy warszawskiej kwesty w ciągu ponad 200 lat swojej historii Cmentarz Powązkowski stał się prawdziwym pomnikiem warszawskiej i polskiej historii.

„Możemy spotkać tutaj wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego, od uczestników powstań i działaczy niepodległościowych do artystów, lekarzy, polityków, sportowców czy rodziny związane z Warszawą. Swoje miejsce w nekropolii pośród miliona zmarłych mają takie postacie jak Bolesław Prus, Agnieszka Osiecka, Zbigniew Herbert czy Maria Rodziewiczówna.” – pisze Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, który z pieniędzy pochodzących ze zbiórek odremontował ponad 1500 pomników.

Warto tu zwrócić także uwagę, iż nie tylko te dwa poniemieckie pomniki wymagają odświeżenia. Pilnej interwencji wymagają także inne rozpadające się pomniki i grobowce na lwóweckim cmentarzu komunalnym. Wystarczy tu tylko przypomnieć, iż w ostatnim czasie doszło przecież do zawalenia się jednego z grobowców. Na szczęście poza zmieszczeniem obiektu nikt nie został ranny.

czytaj: Na lwóweckim cmentarzu runęła kaplica

Czy w Lwówku Śląskim powinno się zorganizować zbiórkę na renowację poniemieckich pomników, a jeżeli tak, to czy znajdą się organizacje, ludzie, którzy podejmą się tego?

9 KOMENTARZE

  1. Jak wyżej napisane są tam pomniki zasłużonych Polaków , gdzie zbierane były datki przez artystów na odnowienie pomników . Artyści zorganizowali się , a wiadomo kto ( *** ) im w tym przeszkadzał . Tu chce się też to wprowadzić , a powinna zająć się tym organizacja , która powinna pozyskać środki od rządu niemieckiego i od konserwatora zabytków wraz ( jeśli się uda od ministerstwa kultury ) .

  2. Apele łatwo jest napisać na fejsie. Zapraszam pomysłodawcę niech da przykład i sam ruszy z puszką. Druga sprawa, jak zbierze się kasę, to gdzie ja przekazać?

  3. Pan Krzysiu jest odklejony od rzeczywistości. Myśli, że jak napisze na fejsie, to wszystko załatwi. Pojęcia nie ma pan starszy o przepisach, ustawach i prawach odnośnie ochrony zabytków, o fundacjach, sprawach podatkowych w kwestii takich zbiórek. Ale pomysł był jego. Jedna sztabka pan Krzysiu, dwie sztabki pan Siara 😉

  4. Krzysztofie załóż fundację zorganuj akcję pieniążki na konto fundacji a potem zamów naprawę i na końcu pochwal się czego dokonałeś. Wrzucisz fotki na fejsa i każdy powie dobra robota. Nie zwalaj na nas nic czego sam nie zrobisz.

  5. Kazdy moze zorganizowac zrzutke na kazdy cel , jakikolwiek przydzie mu do glowy a druga strona ma prawo dorzucic sie lub nie. Czy odrazu trzeba pluc jadem . Ot i spoleczenstwo w wiekszosci katolickie. Mysle ,ze pomyslodawca powinien procz apelu w jakis sposob sformalizowac swoje dzialanie , co pewnie wymaga troche zachodu. Duzo latwiej teraz cos zorganizowac chocby przez odpowiednie strony internetowe. Ludzie chodzacy z puszka ( moze poza WOSP) budza teraz podejrzenia i taka zbiorka wymaga pewnie tez odpowiednich pozwolen. Niestety takie mamy czasy. Jak to sie teraz mowi – jestem na tak

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here