Czy zamkną cmentarze na Wszystkich Świętych?

1
1069

Im bliżej święta zmarłych, tym częściej Polacy zastanawiają się czy rząd podobnie jak to miało miejsce w roku ubiegłym zdecyduje się zamknąć cmentarze na Wszystkich Świętych?

 

Bramy cmentarzy zamknięte na kłódkę i znicze palące się przed wejściami. To obrazki znane wszystkim z roku ubiegłego, kiedy to po decyzji premiera Morawieckiego z 30 października 2020 roku, na trzy dni rząd zamknął cmentarze w całym kraju. Dzień poprzedzający, Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to dni, kiedy cmentarze będą zamknięte. – mówił premier, który swoją decyzję argumentował rosnącą falą zakażeń koronawirusem.

Dziś liczba nowych przypadków zakażeń jest niemal identyczna jak w roku ubiegłym i nowych zakażeń stale przybywa. Według informacji przekazanej w czwartkowe przedpołudnie przez ministerstwo zdrowia w Polsce mamy 2007 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: lubelskiego (459), mazowieckiego (376), podlaskiego (182), podkarpackiego (130), łódzkiego (112), zachodniopomorskiego (103), małopolskiego (101), wielkopolskiego (88), pomorskiego (83), dolnośląskiego (80), śląskiego (76), kujawsko-pomorskiego (66), warmińsko-mazurskiego (48), lubuskiego (27), opolskiego (24), świętokrzyskiego (21). 31 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Resort zdrowia potwierdza, iż ostatniej doby zmarło w kraju 29 osób, w tym z powodu COVID19 zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 21 osób.

W powiecie lwóweckim liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażeń do jeden, natomiast wczoraj było ich pięć a dzień wcześniej cztery. Ministerstwo zdrowia nie podaje ile łącznie osób zakażonych przebywa na terenie powiatu.

W przeddzień święta zmarłych pojawiają się obawy i rodzą się pytania, czy w tym roku również rząd zamknie nekropolie? Te stawiane były w tym tygodniu ministrowi zdrowia.

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Potrzebujesz pomocy w porządkach?

Minister Niedzielski przyznał, iż rząd bierze pod uwagę bardzo wiele scenariuszy. „… wszystkim chcę powiedzieć, że sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy praktycznie z dnia na dzień podjąć decyzję – to była sytuacja ekstraordynaryjna” – tłumaczył szef resortu zdrowia, który zapewniał, iż w tym roku decyzja w tej sprawie zostaną podjęte zdecydowanie wcześniej.

“W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim nagłym trybie, z dnia na dzień, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni” – zapewnił Adam Niedzielski, który zwrócił uwagę na znaczy poziom wyszczepienia w kraju.

Podobne zapewnienie przekazał także rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, który był gościem Agnieszki Kopacz w programie “Newsroom” Wirtualnej Polski. „Myślę, że nie ma sensu potwierdzać otwartości czegokolwiek, jeśli będzie potrzeba wprowadzenia jakichkolwiek obostrzeń, będziemy komunikować” – mówił, dodając, że resort nie planuje wprowadzenia jakichkolwiek obostrzeń do końca października.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here