Nie dostała wotum zaufania. Złożyła skargę. Sprawa trafi do sądu!

28
4639
burmistrz Mariola Szczęsna

Trudno nie odnieść wrażenia, iż burmistrz Lwówka Śląskiego nie może przeboleć faktu, iż radni nie udzielili jej wotum zaufania. M. Szczęsna złożyła skargę. Tą zajmie się sąd.

 

O wyjątkowo burzliwej sesji, podczas której lwóweccy radni miejscy debatowali nad stanem Gminy Lwówek Śląski oraz głosowali m.in. nad udzieleniem wotum zaufania dla szefowej urzędu pisaliśmy w materiale pt.: „Burmistrz Szczęsna bez wotum zaufania. Wraz z pracownikami wyszła z sesji!”. Echa tamtej sesji jeszcze nie przebrzmiały, jeszcze na ulicy, w sklepie mieszkańcy wspominają tamtą debatę, która jak chyba żadna inna na długo pozostanie im w pamięci. Tym bardziej, iż sprawa braku wotum zaufania będzie się jeszcze długo toczyła. Wszystko to jest efektem skargi, jaką na uchwałę radnych złożyła M. Szczęsna.

Dnia 14 lipca do Biura Rady Gminy i Miasta Lwówek Śląski wpłynęła skarga na uchwałę nr XXXVII/263/21 Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim z dnia 24 czerwca 2021 roku w sprawie nieudzielenia Burmistrzowi Gminy i Miasta Lwówek Śląski wotum zaufania. Tą początkowo rozpatrywała Komisja Skarg Wniosków i Petycji, a następnie jej opinia została przedłożona na sesji lwóweckim radnym.

W czwartek, 5 sierpnia 2021 roku odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy i Miasta w Lwówku Śląskim, podczas której radni głosowali nad uchwałą i przekazaniem skargi złożonej przez burmistrz Szczęsną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W odniesieniu do meritum całej tej sprawy burmistrz Szczęsna mówiła: „Podtrzymujem swoje zdanie, że uchwała, którą państwo podjęliście na sesji absolutoryjnej jest sformułowana z rażącym naruszeniem prawa”.

Burmistrz Lwówka Śląskiego uchwale o udzielenie jej wotum zaufania, która nie została pozytywnie przegłosowana przez wystarczającą ilość radnych zarzuca brak uzasadnienia i brak przeprowadzonej debaty nad raportem o stanie gminy.

Zaskarżam tą uchwałę. Mam do tego pełne prawo. A państwo macie obowiązek moją skargę dostarczyć za swoim pośrednictwem do WSA i o to tylko proszę.” – mówiła do radnych burmistrz Lwówka Śląskiego – “Uważam też, że projekt uchwały rady miejskiej przygotowany przez Komisję Skarg i Wniosków akurat wyraża tutaj wszystko to, czego sąd będzie potrzebował. Sąd będzie rozstrzygał i to czy państwo uznacie, czy nie uznacie, czy skarga jest zasadna, czy niezasadna tak naprawdę nie ma znaczenia. Ja bardzo proszę o przyjęcie bez zmian ten projekt uchwały, który państwu został przedstawiony, przygotowany przez Komisję Skarg i Wniosków. I dziękuję bardzo i przepraszam bardzo, nie będę przy głosowaniu, bo już po prostu z panem zastępcą się wyprowadzamy. Życzę owocnych obrad.” – dodawała burmistrz Szczęsna, po czym wyłączyła się z tychże obrad.

Obejrzyj całą sesje Rady Gminy i Miasta Lwówek Śląski

Przygotowany przez Komisję Skarg Wniosków i Petycji projekt uchwały zakładał przekazanie skargi pani burmistrz do sądu z adnotacją, że Rada Miejska nie chce zabierać stanowiska.

„Kierując się uzasadnioną obawą co do braku wypracowania kompromisowych rozwiązań treści odpowiedzi na skargę ze względu na podzielone zdania Radnych Rady Miejskiej w Lwówku Śląskim oraz dość skomplikowaną tematykę Komisja Skarg, Wniosków i Petycji przyjęła projekt uchwały przekazując skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z pominięciem odpowiedzi na skargę. Komisja uznała, że właściwym organem dokonującym oceny zasadności skargi jest wyłącznie Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, stąd stanowisko Rady wyrażone w odpowiedzi na skargę nie miałoby charakteru przesądzającego w aspekcie rozstrzygnięcia w przedmiotowej sprawie, co następnie skłoniło Radę do nieprzedstawiania stanowiska.”. – mogliśmy przeczytać w projekcie uchwał.

Większość radnych zagłosowała za przyjęciem projektu właśnie w takiej formie. Przeciwni temu byli radni Aleksander Fuławka i Dawid Kobiałka, którzy nie zgadzali się z takim postawieniem sprawy i jak mówił Pan Przewodniczący Rady chciałby, żeby Rada Miejska mogła zająć stanowisko.

Czekając na dalszy obrót sprawy zwracamy się do Państwa z pytaniem; co o tym sądzicie? Czy to dobre posunięcie i czy Waszym zdaniem sąd „przymusi” radnych do udzielenia burmistrz Szczęsnej wotum zaufania?

28 KOMENTARZE

 1. Mieszkam we Lwówku dosyć długo aby zabierać głos . Nie jestem rodowitym mieszkańcem tego miasta. Nie mam koneksji szkolnych, zawodowych i innych . Ludzi znam z widzenie bo to małe miasto . Przez ten okres zamieszkiwania przeżyłem paru włodarzy miasta. Jak do tej pory Pani Burmistrz obecnie piastująca ten urząd jest NAJLEPSZYM gospodarzem ” mojego ” miasta. Oczywiście są i wpadki ale kto ich nie popełnia ?

 2. Ktoś zamiast do sądu powinien iść do szkoły na lekcje języka polskiego, na których się chyba spało:

  “Ja bardzo proszę o przyjęcie bez zmian ten projekt uchwały, ”

  ” „Podtrzymujem swoje zdanie,”

  “Zaskarżam tą uchwałę”

 3. A ja powiem inaczej. Niezależnie kto by był burmistrzem, niezależnie czego by nie zrobił i tak zawsze znajdzie się ktoś komu coś nie będzie pasowało. Ludzie byli i są zawistni, roszczeniowi i jeśli mogą napisać paskudny komentarz nie ujawniając swojej godności to z tego korzystają.
  Niestety stare przysłowie sprawdza się idealnie ” Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził”.

 4. Wszystko likwiduje, małe wioski zostawia z niczym i jeszcze chce wotum zaufania? To wioski są przyszłością, tu ludzie uciekają by miec swój azyl, no ale do czego? Szkoły zamyka, drogi dziurawe, zero jakiś działań żeby jakaś atrakcja w nich była, tylko upiększa swoją wioskę Mojez no i miasto Lwówek, a potem dziwne ze ludzie uciekają do sąsiednich powiatów bądź za granice a razem z nimi podatki co mogły by gminę tym zasilić. W tej gminie nie ma przyszłości, to jak wegetacja. Mam nadzieję że władze się zmienia. Brawo dla radnych.

 5. Nie chwali się za wykonywanie swoich obowiązków. Co niby Pani Burmistrz zrobiła ponad to, że wykonywała swoją pracę? Włodarza rozlicza się z dokonań i statystyk.
  Miejsc parkingowych na Morcinka mniej, samochodów coraz więcej, ale ładnie, bo nowe. Do tego oświetlenie pseudorond jak na autostradzie, że się spać nie da bez rolet. Dobra decyzja?
  Mniej drzew, mało mieszkań, brak inicjatyw dla budownictwa mieszkaniowego niskoczynszowego, zawalenie dofinansowania do źródeł ciepła, stadion ruina, klub Czarni w dołku, podnosi się sam, zlikwidowany basen ze względu na nieopłacalność i budowa kolejnego, tak samo małego i sezonowego jak poprzedni ale nowy, ładny, kolorowy.
  Itd,itp.
  Rynek piękny ale z budynkami wkolo z PRL. Bo to prywatne. A prywatne to nie Lwoweckie? Są programy, gdzie gmina mogłaby pomoc WM zmienić niedużym kosztem ich budynki aby cieszyły oczy turystów. Każdy burmistrz obiecywał, że coś z tym zrobi. Nic.

  To za co chwalić?

  Poza komentarzem sposób bycia i umiejętność przyjmowania krytyki na klatę naszej burmistrz. Klasa sama w sobie…

 6. Jeśli mogę…. jest głosowanie, radni oddają swoje głosy, więc czego jeszcze można wymagać???? Powinni wszyscy zagłosować za udzieleniem absolutorium??? Radni orientują się w sprawach społecznych, co i jak działa w mieście, gminie, więc każdy według swojego sumienia oddał głos. Przecież nie podejrzewam, żeby radni skrzyknęli się i zagłosowali przeciw tylko dlatego, żeby zrobić na złość pani burmistrz. Jakieś powody za takim głosowaniem były.

 7. Nie ma co się podniecać, skoro uchwała rady nie spełnia wymagań formalnych (brak uzasadnienia) to skarga jak najbardziej słuszna i zasadna. To nie jest dziki zachód i rada też musi przestrzegać prawa. Poczekajmy na orzeczenie WSA, mam nadzieję że się ukaże na tej stronie.

 8. Ryszard.D. Co Pani Burmistrz zrobiła , upiększyła w Mojeszu konkret a nie pierdolenie, po drugie gdzie została wykonana droga konkret w którym miejscu , zawistny narodzie ,potraficie tylko japy drzeć uszanujcie inicjatywę dobrego gospodarza , krzykacze. Pozdrawiam oponentów.

  • Uszanujemy! I przestaniemy “drzeć japy” kiedy tylko przestaną nas reprezentować puste panie, które (zważywszy na znajomość ortografii i interpunkcji oraz doświadczenie zawodowe) powinny skończyć co najwyżej szkołę zawodową, a biorą się za zarządzanie…?!?

  • Trochę kultury każdy ma prawo wyrażać tu swoje zdanie, bez takiego chamstwa. Edukacja nie ma z kulturą nic wspólnego, tym bardziej jeśli obraża się hejtując i nie podając swojego nazwiska. W internecie każdy taki “mądry”.

 9. Gdyby Pani Burmistrz nie wpadła na genialny pomysł wycinki drzew i niwelacji terenów zielonych w mieście to zapewne nie zalało by Lwówka to po pierwsze po drugie drogę w Mojeszu też wyremontowała pod swoim domem i o świetlika, a ścieżka rowerowa nadal nie oświetlona Hallo w stronę Jeleniej Góry też mieszkają rodziny z dziećmi które zimą po ciemku chodzą na przystanek juz nie wspomnę o rowerzystach którzy po inteligentnym pomyśle wycinki kawałków asfaltu pod moim domem dosłownie w ciemności upadali jadąc rowerem przez te wyrwy bo ciemno. Kolejna sprawa dzieci mają wakacje i co z tego jak nie mają ich jak spędzić zamiast się sądzić to mogła by Pani Mariola odnowić i otworzyć kino gdyż samo letnie plenerowe jest niewystarczające przynajmniej była by atrakcja całoroczna i kolejne miejsce pracy dla wielu osób. To miasto i okolice zamiast się rozwijać na młodych ludzi stoi w miejscu trzymając się parków, fontann itp co jest idealne tylko dla osób starszych. Jednym słowem wstyd wręcz przyznawać się że się tu mieszka

 10. Właściwą instytucją do rozpatrzenia wniosku o uchylenie uchwały, jest Regionalna Izba Obrachunkowa a nie WSA. WSA albo zwróci do Gminy dokumenty, albo przekaże do RIO według właściwości.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here