Czy z nowym mostem „wjadą” na basen?

10
2011
grafika poglądowa

Obecnie scenariusz budowy nowego mostu w ciągu drogi wojewódzkiej 364, ulicy Złotoryjskiej w Lwówku Śląskim przewiduje jego „wejście” na teren niedawno wybudowanego basenu miejskiego.

 

Jak już informowaliśmy Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu poczyniła pierwsze kroki w celu wybudowania nowego mostu w Lwówku Śląskim. Zastąpi on zabytkowy obiekt, którego stan techniczny jest już zły. Ten zostanie także odremontowany i będzie służył za deptak. Szkopuł w tym, iż zarządca drogi opracował koncepcję, według której nowa przeprawa ma przechodzić przez parking przy basenie miejskim. Jeżeli tak zostanie to zrobione, to wówczas zniknąłby parking, który Gmina musiałaby przesunąć na inny – dziś zielony kawałek basenu – a ponadto bliskość nowego mostu, który zostanie podniesiony względem obecnego z pewnością nie służyłaby letniemu wypoczynkowi nad wodą. I nie chodzi tu tylko o widoki, ale także o hałas i spaliny.

Zapytaliśmy, więc Pana Dyrektora Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, czy biorąc pod uwagę konieczność budowy nowego obiektu mostowego brał pod uwagę oczekiwania mieszkańców i konflikt z inwestycją mającą służyć wypoczynkowi? Pan Leszek Loch Dyrektor DSDiK tłumaczy, iż przystępując do sporządzania planów wykonał dwie koncepcje budowy tego mostu:

a) wariant budowy nowego obiektu wraz z dostosowaniem układu drogowego bez kompleksowego remontu obiektu istniejącego (jedynie niezbędne zmiany uwarunkowane nową koncepcją ruchu),
b) wariant budowy nowego mostu wraz z dostosowaniem układu drogowego oraz remontem obiektu istniejącego.

Jednak zarządca drogi nie sporządził koncepcji zakładającej posadowienie nowego obiektu mostowego bliżej tego zabytkowego mostu. Pan Dyrektor zapytany o to, dlaczego nie bierze pod uwagę, iż według obecnej koncepcji nowa droga będzie przebiegała przez teren basenu miejskiego, co z pewnością pozbawi mieszkańców cennej działki – parkingu i utrudni wypoczynek zapewnia, iż stara się brać pod uwagę różne aspekty:

– „Dolnośląska Służba Dróg i Kolei ma powyższe na uwadze. Wszystkie nasze inwestycje prowadzone są z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców w największym możliwym zakresie” – tłumaczy Leszek Loch, który pełną odpowiedzialność za lokalizację nowego obiektu mostowego zrzuca na projektanta: – „Dokładna lokalizacja została ustalona przez projektanta z uwzględnieniem istniejących warunków przestrzennych i wymogów technicznych” – mówi

Pan Dyrektor przyznaje, iż projekt był konsultowany z lokalnymi władzami: – „Władze Lwówka Śląskiego zostały zapoznane z koncepcjami budowy obiektu mostowego” – tłumaczy szef drogowców, który dodaje, iż te zwróciły uwagę na kolizję wzajemnych inwestycji.

Ponad tydzień temu (13.04) zwróciliśmy się do pani burmistrz Lwówka Śląskiego z pytaniami czy i jakie uwagi wniosła do tego projektu oraz czy w jej ocenie nowo wybudowany obiekt mostowy nie będzie przeszkadzał w funkcjonowaniu lwóweckiego basenu i całego tego terenu, jednak ta do chwili publikacji nie odpowiedziała.

Wydaje się, iż władze Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei poważnie podchodzą do wartej dziesiątki milionów złotych inwestycji. W odpowiedzi na pytania redakcji Pan Dyrektor Loch zapewnia, iż rozważy zmianę lokalizacji nowego mostu – jego przesunięcia bliżej zabytkowego obiektu oraz ponownie przeanalizuje kąty nachylenia jezdni – zjazdu z obecnie budowanego mostu w ciągu DW 364 km 17+748 względem wjazdu na projektowany obiekt, bo na dzień dzisiejszy – naszym zdaniem – te nie będą współgrały z sobą.

Niestety, DSDiK kilka dni temu rozstrzygnęła już przetarg na „Wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania: Budowa mostu w ciągu DW 364 w km 17+971 w m. Lwówek Śląski”. Oczywiście nie jest to jeszcze „wyrok”, ale jasna informacja o tym, iż wyłoniony został wykonawca, który za blisko 240 tysięcy wykona zlecenie zgodnie z przedstawionymi wcześniej do przetargu mapami i danymi.

Czy nowy most będzie przebiegał tuż przy basenie, czy władze DSDiK oraz radni sejmiku województwa dolnośląskiego dostrzegą problem i przesuną obiekt tak, by ten jak najmniej ingerował o istniejące otoczenie terenu rekreacyjnego? O tym przekonamy się zapewne już wkrótce.

10 KOMENTARZE

 1. Gównoburza zapewne. Kawałek parkingu pewnie pójdzie pod drogę, a wtedy na most nad kanałem ulgi będzie wjazd na prosto, a nie ze skiesa jak obecnie. Ale wielkie halo trzeba zrobić. Parking duży, nawet w sezonie było sporo wolnych miejsc. Nie siać fermentu.

 2. “Pan Dyrektor Loch/ pani burmistrz Szczęsna” czy to zwykłe prostactwo czy celowe działanie? Odrobina szacunku skoro jest Pan Dyrektor to i powinna być Pani Burmistrz, wielka litera nic nie kosztuje.

 3. miliony na mosty ,a droga na jelenią górę w mojeszu nie woła już nawet o asfalt .Tam po zimie już niedługo nie wiadomo jak jechać.Pławna tragedia,no ale most najważniejszy.Pewno strategiczny jak droga na Sobotę.

 4. Bo jakby ktoś pomyślał i most na kanale ulgi od razu przed kanałem ulgi to byśmy teraz tego problemu nie mieli to niech wykupią grunty i zrobią z drugiej strony bo nasypu trochę więcej trzeba wybudować i nas to takie myślenie wszystko zapchać i popsuć wygląd i sens

 5. Jak popatrzeć na kąt najazdu z mostu kanału ulgi na most kamienny oraz na ułożenie mostu kamiennego względem Bobru i obu pozostałych mostów (ulgi i odbudowywanego) to JEDYNYM rozsądnym rozwiązaniem jest budowa nowego mostu na prawo od kamiennego (patrząc od strony Płakowic).
  O co jest ten bój? O kawałek placu posypanego szutrem?
  Za ogrodzeniem basenu jest masa terenu który można przeznaczyć na parking – zielony parking. Nie trzeba asfaltować, można wyłożyć kratówką. Będzie ładnie, funkcjonalnie i eko.
  Próba posadowienia nowego mostu na lewo od kamiennego spowoduje że obecny nad kanałem ulgi będzie zupełnie bezużyteczny (chyba że zrobimy dwa zakręty pod kątem prostym, a wtedy żadna ciężarówka tam nie przejedzie), nowy most będzie musiał być dwa razy dłuższy, no i kąt najazdu na obecnie remontowany most będzie tragiczny.

  Błędem jest wyłącznie to, że na każdą z tych inwestycji rozpisano osobny przetarg na projekt! Projekt koncepcyjny powinien być jeden i już dawno temu. Najpierw ktoś mądry powinien zaplanować dokąd idziemy, a potem etapami realizować poszczególne etapy. No tylko …mądrych brak

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here