Czy uczciwie płacisz za śmieci? Urzędnicy weryfikują deklaracje

4
947

Urzędnicy prowadzą weryfikację danych zawartych w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kto  nie składa deklaracji lub podaje w niej nieprawdę – podlega karze grzywny do 500 zł.

 

“W ramach uszczelniania gminnego systemu gospodarki odpadami prowadzona jest weryfikacja danych zawartych w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi”. – poinformowali w dniu wczorajszym gryfowscy urzędnicy.

Jak wskazują w komunikacie sprawdzane są m.in. informacje dotyczące liczby osób zamieszkujących nieruchomości.

„Należy pamiętać, że każdy z nas niezależnie od wieku generuje odpady. Nie zgłaszając faktycznej liczby domowników obciąża się kosztami funkcjonowania systemu gospodarki odpadami uczciwych mieszkańców gminy.” – przypominają.

Kontrola złożonych deklaracji odbywa się w oparciu o informacje będące w posiadaniu Burmistrza Gminy i Miasta Gryfów Śląski a także w posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych (m.in.: MGOPS-u, szkół, przedszkoli, żłobka) oraz danych uzyskanych od Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, kto wbrew obowiązkowi nie składa deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub podaje w niej nieprawdę – podlega karze grzywny do 500 zł.

„Apelujemy zatem do wszystkich mieszkańców, którzy w dotychczas złożonych przez siebie deklaracjach „odpadowych” nie dokonali aktualizacji danych dotyczących liczby osób zamieszkujących ich nieruchomości (np. z powodu wprowadzenia się nowych osób, przyjęcia uchodźców, powrotu domownika z zagranicy/studiów, urodzenia się dziecka, itd.), aby niezwłocznie dokonali stosownych zmian.” – apelują urzędnicy, którzy przypominają także, iż opłatę za odpady komunalne uiszcza się w miejscu zamieszkania, które nie zawsze tożsame jest z adresem zameldowania.

4 KOMENTARZE

    • jagoda
      To proste dla tych, którzy płacą. I co z tego, że znajdą niepłacących ? Zaczną się odwołania, zażalenia, skomlenia, groźby. I w końcu uczciwi będą płacić za siebie i za niepłacących.

  1. Podatek za smieci place 78€
    Za kubel na resztki/ mieszane 60litrow oprozniany co dwa tygodnie 42€, za odpady Bio 80litrow oprozniany co dwa tygodnie a w okeesie letnim co tydzien 23 €, papier i plastkik z metalem odbierane sa co miesiac za “darmo”. To daje razem 143€ rocznie czyli jakies 715 PLN…. Gabarytowo starcza dla 10os rodziny (raczej nalezy wybic sobie z glowy wywiezienie do lasu a i nie ma takiej potrzeby)za taka rodzine w Polsce zaplacilbym 4080PLN czyli z grubsza 800€. Czyli reasumujac Polacy zarabiaja sredniio trzy razy mniej niz niemcy a za smieci placa piec razy wiecej.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here