Czy teraz rodzice zapłacą więcej?

11
840
zdjęcie poglądowe

Czy radni Rady Miejskiej Gminy Lwówek Śląski podniosą opłatę za pobyt i wyżywienie dziecka w Klubie Dziecięcym nr 1 w Lwówku Śląskim? Jest już taka propozycja.

 

To rada gminy w drodze uchwały ustala opłatę za pobyt dziecka w żłobku dla dzieci do 3 roku życia, opłatę dodatkową za pobyt dziecka w żłobku powyżej 10 godzin dziennie, maksymalną wysokość opłaty za wyżywienie oraz warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od ponoszenia opłat.

Nad nową stawką opłat za pobyt i wyżywienie dziecka w Klubie Dziecięcym nr 1 w Lwówku Śląskim lwóweccy radni pochylą się podczas czerwcowej sesji. Jak zaznacza Burmistrz Lwówka Śląskiego obowiązująca opłata za pobyt dziecka nie była podwyższana od 2019 roku. Pan Dawid Kobiałka przedłożył radnym projekt uchwały zakładającej jej podwyższenie.

Projekt zakłada wprowadzenie opłaty za pobyt dziecka w żłobku w wysokości 500,00 zł miesięcznie.

Zmiana wysokości opłaty do 500 zł została wymuszona przez znaczny wzrost cen. Na wzrost kosztów utrzymania klubu dziecięcego wpłynęły następujące czynniki: podwyżka cen mediów: wzrost ceny energii, ogrzewania, wzrost wysokości płacy minimalnej: za podwyżką stawki zasadniczej idzie również wzrost innych składników wynagrodzenia i pochodnych; podwyżki cen środków czystości, wyposażenia oraz bieżących napraw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania klubu dziecięcego. Ma to bezpośredni, znaczący wpływ na wzrost kosztów utrzymania placówki. – wskazuje w uzasadnieniu Burmistrz Lwówka Śląskiego.

Nowe stawki opłat za pobyt dzieci w Żłobkach Miejskich uwzględnią wkład ze strony rodzica, jak i finansowy udział budżetu państwa w wydatkach związanych z wychowaniem dziecka (rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie do obniżenia opłaty za klub dziecięcy).

Biorąc pod uwagę dofinansowanie z budżetu państwa (czyli 500 zł miesięcznie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego, który przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, lub też 400 zł miesięcznie w ramach dofinansowania do obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, które przysługuje na dziecko, na które nie przyznano rodzinnego kapitału opiekuńczego. Ponadto od 1 października 2024 roku wejdą przepisy podwyższające dofinansowanie opłaty m.in. za pobyt dziecka w klubie dziecięcym do 1500 zł (świadczenie Aktywnie w żłobku oraz Aktywni rodzice w domu). – podkreśla Burmistrz.

Ostateczna decyzja leży w rękach radnych. O tym, jak podejdą do sprawy dowiemy się już podczas sesji w czwartek 27 czerwca br.

11 KOMENTARZE

  1. Zaczęło się. Macie swojego młodego, nowoczesnego i wolnościowego burmistrza. Będzie podwyższał wszystko co może, żeby tylko kasę zdobyć. Szkoda, że naszym, mieszkańców, kosztem.

  2. Wszystkie podwyżki są kosztem mieszkańców, chcecie więcej zarabiać? To dajcie komuś też więcej zarobić. Niestety, takie przedszkola , żłobki, utrzymują się częściowo z nas ” rodziców” którzy chcemy by nasze pociechy były w takich miejscach. Ja dostaję podwyżkę minimalnej płacy , więc ci nauczyciele opiekunowie też chcą ją dostać. Państwo dopłaca i niestety czy stety my też. Zresztą każdy Polak płaci dla kogoś coś. Energetyka też chce podwyżki więc za co? Z naszych wypłat . Więc to takie koło Macieja , lepiej nie będzie.

  3. Czytając te komentarze – jaka mała jest świadomość ludzi na pewne tematy. Wszędzie idą podwyżki, prąd, woda, jedzenie. Zawsze wraz ze wzrostem płacy minimalnej idą podwyżki . Państwo dało podwyżki nauczycielom, ale to gminy muszą na nie znaleźć pieniądze .

    • Mógł do kolegów i koleżanek radnych powiedzieć, że nie chce najwyższego z możliwych dodatków, bo w gminie nie ma kasy. Byłyby oszczędności jakiekolwiek. Ale lepiej przytulić kasę i podnieść opłaty innym. Jakie to polskie. A tyle było szczekania w poprzedniej kadencji i w kampanii wyborczej.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here