Czy na krajowej trzydziestce w Krzewiu Wielkim powstanie rondo?

13
1789

Radni Rady Powiatu Lwóweckiego apelują do zarządcy drogi krajowej GDDKiA o poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu w Krzewiu Wielkim i sugerują budowę ronda.

 

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba samochodów na naszych drogach. Te jednak latami nie są modernizowane. To, co niegdyś sprawdzało się, dziś już nie wystarcza. Wprawdzie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad modernizuje drogi w naszym kraju i buduje nowe odcinki, jednak nie wiedzieć, dlaczego, jakoś nasz region jest w tych inwestycjach pomijany.

Ktoś kiedyś krajową trzydziestkę nazwał „drogą krzyży”. I faktycznie jadąc nią od Jeleniej Góry przez Rybnicę, Barcinek, Pasiecznik, Chmieleń, Radoniów, Krzewie Wielkie, Gryfów Śląski i dalej Lubań, do Zgorzelca tych niemych świadków ludzkich tragedii napotykamy przy drodze bardzo dużo.

W ostatnich latach bardzo dużo się mówiło o konieczności budowy chodników przy DK30 w Chmieleniu i Pasieczniku. Były protesty mieszkańców, blokady drogi, interpelacje poselskie, …, jednak do dziś GDDKiA niewiele w tym temacie zrobiła.

Sporo sygnałów dotyczyło także tzw. „feralnego zakrętu” w Radoniowie. Tam wystarczy tylko, żeby popadało i mamy dachowanie. Po licznych apelach drogowcy ustawili znaki nakazujące ograniczenie prędkości. To jednak niewiele dało. A o zmianie kąta, łuku tego zakrętu zarządca drogi nie chce słyszeć.

Dziś, po ostatnich dramatycznych zdarzeniach na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 30 w Krzewiu Wielkim z drogą wojewódzką nr 361 w kierunku Świeradowa- Zdroju i drogą powiatową w kierunku Lubomierza radni Rady Powiatu Lwóweckiego, w imieniu: Rady Powiatu Lwóweckiego, Burmistrza Gminy i Miasta Gryfów Śląski, Burmistrza Gminy i Miasta Lubomierz, Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk występują z apelem do zarządcy drogi o poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu.

Rada Powiatu Lwóweckiego zwraca się z wnioskiem do Generalnej Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Oddział we Wrocławiu o podjęcie działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego na skrzyżowaniu drogi krajowej Nr 30 z drogą wojewódzką Nr 361 ( w kilometrażu 41 + 309 ) i drogą powiatową w miejscowości Krzewie Wielkie gmina Gryfów Śląski.” – czytamy w podjętej przez radnych w ubiegły piątek uchwale.

Jak w uzasadnieniu swojego apelu przypominają radni, skrzyżowanie to powstało w wyniku modernizacji drogi krajowej w 2004 r. Jednak wzrost liczby samochodów, natężenia ruchu spowodował, iż to skrzyżowanie stało się niebezpieczne. Świadczą o tym dane uzyskane z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim za okres od 2018 roku do 2021roku. Wynika z nich, iż w przeciągu niespełna tych trzech lat na tym skrzyżowaniu nastąpiło 18 kolizji drogowych oraz 3 wypadki drogowe w tym jeden wypadek ze skutkiem śmiertelnym, 2 wypadki z osobami rannymi. W wyniku ostatniego wypadku, jaki miał miejsce 2 sierpnia 2021 r. zginął młody 29- letni motocyklista.

W związku z ogromnym wzrostem ruchu drogowego w ostatnich latach zwracam się z gorącą prośbą o zastosowanie rozwiązania, które w sposób znaczący zwiększyłoby bezpieczeństwo ruchu drogowego na wymienionym skrzyżowaniu.” – apelują w uchwale radni powiatowi i tłumaczą, iż dobrym rozwiązaniem byłaby przebudowa skrzyżowania na takie z ruchem okrężnym:

Zgodnie z sugestią Policji większe bezpieczeństwo zapewniłaby przebudowa istniejącego skrzyżowania na skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Takie rozwiązanie na pewno poprawiłoby bezpieczeństwo i zapewniłoby większą płynność ruchu drogowego do bardzo atrakcyjnych turystycznie miejscowości – Świeradów- Zdrój, Lubomierz, Gryfów Śląski i Mirsk.”.

Trudno przypuszczać, by natężenie ruchu w najbliższych latach malało. Raczej będzie odwrotnie. Dlatego w ocenie radnych jak najbardziej ich wniosek zasługuje na uznanie i wdrożenie w życie. Pismo zostało skierowane do władz GDDKiA we Wrocławiu, ale także do wiadomości Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Rafała Ślusarz. Czy pan senator skutecznie poprze wniosek lokalnych władz? O tym przekonamy się już wkrótce.

13 KOMENTARZE

 1. Proponuję również zrobić rondo w Gryfowie koło sklepu Dino (“wyhamowało” by to niektórych, jadących od strony Jeleniej G.) i na skrzyżowani krajowej 30 z ulicą Kolejową.

 2. ..jak wystarczy że się postawi po jednym radarze w każdym kierunku na tej krzyżówce i problem z głowy.Nie 200 metrów przed,że za radarem znowu zdążą się na krzyżówce rozpędzić-a na samej krzyżówce.Na 100 procent wtedy liczba wypadków spadnie tam do przysłowiowego “0”.Jakoś w Niemczech w zagrożonych wypadkami miejscach mogą stać radary,a u nas nie wiem czemu wszystkie w okolicy pościągali.

 3. Tak macie rację z radarami .
  Wtedy tylko pseudo powtarzam pseudo motocykliści będą “fruwać” .
  Bo każdy poważny gość na motorze , jedzie tyle, na ile pozwalają przepisy .
  Koniec, kropka .

 4. Nie można już słuchać tego mędzenia, żeby było jak jest. Co wam przeszkadza wyprostowanie skrętu do Chmielenia albo rondo jeśli obiektywnie zwiększy stopień bezpieczeństwa? No chyba, że nie przestrzegacie przepisów i prujecie tam na przestrzał. Ale jeśli wam będzie gorzej to całej reszcie będzie lepiej i tego się trzymajmy. Tu nie chodzi już o zdrowie tych, którzy powodują wypadki. Tu chodzi o tych, których oni zabijają wy durnie!

 5. Bla bla bla postawić fotoradar i sprawa czysta… ale dla kogo … tylko dla zarządcy drogi bo nie dla was, jeszcze raz powtarzam na wzniesieniu między Chmieleniem a Pasiecznikiem nie ma ograniczenia prędkości a jakoś do wypadków nie dochodzi… a zakręty podobne…ale jak wam pasuje fotoradar to na trasie Jelenia Gryfów postawić wam odcinkowy pomiar prędkości z ograniczeniem do 20km/h i powodzenia, często widać jełopów co po za terenem zabudowanym jadą 60km/h a w terenie zabudowanym np. w Pasieczniku lub Chmieleniu przypomina im się, że trzeba przycisnąć do 80 km/h a rondo w Krzewiu i zakręt w Radoniowie musi być przebudowane i tyle

 6. Wjazd do Jeleniej dziurawy jak ser szwajcarski i nie ma za co połatać , a o rondzie się niektórym marzy…Wg mnie będzie tu rondo na św. Bigdy.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here