Czy jazda na motorach i quadach w lesie będzie dozwolona?

29
2446

Lasy Państwowe choć nie przyznają się do tego na swoich stronach internetowych, to badają grunt. Pytają offroadowców o ich zdanie. Niestety, inni użytkownicy lasów nie mają tu nic do powiedzenia.

 

Z jednej strony mieszkańcy i turyści szukający w lesie ciszy i spokoju, z drugiej fani off road’u – jazdy crossami, quadami i samochodami terenowymi. Ich interesy są trudne do pogodzenia. Jak na razie lasy są otwarte dla tych pierwszych, ci drudzy mają kategoryczny zakaz poruszania się po nich. Ale wkrótce może się to zmienić!

Dziś jeszcze leśnicy i policjanci przypominają, że na terenach leśnych jest zakaz poruszania się na quadach i crossach. Las i tereny rekreacyjne nie są miejscem dla osób, które niszczą środowisko naturalne, płoszą dzikie zwierzęta i lekceważą obowiązujące przepisy.

 • Art. 29 Ustawy o lasach „Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach”.
 • Art. 161 Kodeksu Wykroczeń Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.

Jednak off road w Polsce rozkwita, przybywa crossów, quadów i samochodów terenowych przystosowanych do jazdy w trudnym terenie. Z każdym rokiem przybywa także fanów tej formy sportu i wypoczynku. Niestety, jak na razie pasjonaci nie mogą rozwinąć skrzydeł, bo w kraju nadal brakuje dla nich miejsc do legalnej jazdy. Dlatego mimo zakazów spora grupa z nich korzysta z terenów leśnych. Policjanci i leśnicy regularnie prowadzą kontrole i wlepiają mandaty, ale nie są w stanie powstrzymać wszystkich. Zapewne właśnie to było impulsem do przeprowadzenia badań wśród offroadowców? Wprawdzie na stronach internetowych Lasów Państwowych próżno szukać informacji o takim badaniu, informuje o tym jednak renomowane biuro badań:

Wśród Polaków obserwuje się rosnące zainteresowanie różnymi rodzajami off roadu. Jest to aktywność coraz bardziej popularna – jako dyscyplina sportowa, jako forma spędzania czasu wolnego czy pasja motoryzacyjna.

Biuro Badań Społecznych Question Mark dla Lasów Państwowych przeprowadza badanie w środowisku off roadowym, aby lepiej poznać motywacje i sposoby uprawiania off roadu. Pana/i opinia będzie bardzo ważna dla określenia, jakie potrzeby wiążą się z tym sposobem spędzania czasu i jakie są oczekiwania środowiska off roadowego m.in. w zakresie dostępności miejsc i tras.

Dane zgromadzone w ramach ankiety posłużą jedynie do ilościowego opracowania uzyskanych wyników” – czytamy w opisie internetowej ankiety.

Niestety, ankieta skierowana jest wyłącznie do offroadowców. Tak! Na pytania w ankiecie mogą odpowiadać tylko osoby związane z offroadem. Sposobem na to stało się jedno z pytań: „Jak długo jest Pan/i związany/a z off roadem”. Udzielenie odpowiedzi, iż nie jest się związanym z off roadem kończy ankietę.

Jakie jest Wasze zdanie? Czy crossy, quady i samochody terenowe powinny mieć zgodę na wjazd na tereny leśne? Jak powinny wyglądać warunki takiego wjazdu?

Ankieta dostępna jest tutaj >>

29 KOMENTARZE

 1. Lepiej zabrać się za tych co zaorali przyleśne drogi w polach , niekture widnieją jeszcze na mapach ,kto im zezwolił ,te drogi służyły do dojazdów do lasów w razie pożarów.

 2. Ludzie ocknijcie się, w lasach żyją zwierzęta, ptaki , płazy …. jak można mieć taki pomysł żeby wjeżdrzać do lasu czymś co tak strasznie hałasuje. Mamy nadzieję że nasze prawo i Państwowe Lasy na to nie pozwolą .

 3. Najbardziej debilny pomysł. Las w pierwszej kolejności dla zwierząt. Potem dla spacerowiczów, następnie dla leśników, a za wjeżdżanie do niego czym kolwieg niż rower powinno być KARANE!!!

 4. Daleko nie trzeba szukać – wystarczy spojrzeć jak wygląda teraz wjazd na Szkolną Górkę. Kiedyś wiosenny, czy letni spacer był przyjemnością, można było spokojnie podejść na kamienie graniczne i rozkoszować się przyjemnym widokiem słońca zachodzącego nad Lwówkiem. Teraz? Koleina na koleinie, porozrzucane błoto, zryta w wielu miejscach zieleń, nie mówiąc już o tym, że co kilkanaście minut albo jakieś nastolatki wjeżdżają na swoich “kosiarkach”, czy Ci prawdziwi meni, którzy nakupili sobie aut terenowych i chyba uważają, że coś im to doda. A to tylko jeden z nielicznych przykładów. Drugim mogą być też dobrze znane Dwa Dęby – było bardzo przyjemnym, teraz wygląda jak część terenowego toru. Moim zdaniem straż leśna i policja powinny bardzo mocno zainteresować się sprawą “offroadowców” i wyciągać odpowiednie konsekwencje.

 5. Problemem nie są motory czy quady tylko zrywki i wycinki drzew stosunek zniszczenia 1do 100
  ale do majestatu nikt nie podskoczy a do motorowca już tak.
  Gównoburza na portalu bo nikt nie wpadł do rowu 🙂 i nie ma o czym napisać

 6. mówisz o szkolnej górce? Tej Pijalni i ćpalni dla nieletnich. Ludziom wszystko przeszkadza a jego spacer kończy się na 2 dębach czy szkolnej „fanatyk przyrody”
  Tak na poważnie proceder będzie coraz większy także warto pomyśleć coś o przepustkach nikt nie jedzie prosta droga, bo od tego jest szosa a szkody czy hałas wyrządzone przez 4 motory są znikome, szanse na złapanie? Żadne

  • Przytoczyłem najbliższy przykład, gdzie można spotkać to bardzo blisko miasta, więc i łatwo o interwencję. Ale skoro już plujesz jadem, to tylko widać, że jesteś mocny tylko tutaj, a zatem nie warto nawet podejmować dyskusji z takim ignorantem, jakim jesteś.

  • 4 motory to na początek A później kolejne. Macie tory np Olszyna tam się używajcie . Las jest dla zwierząt a nie głup….. krów szukających mocnych wrażeń.

 7. Lepiej niech znajda jakis Kompromis w tej sprawie i to szybko bo zakazywac to mozna wszystkiego a jezdzic i tak bedziemy a zlapac to wy mozecie sie za pisi…ry Stare zgredy !

 8. W jaki sposób można podjąć interwencje skoro zanim policja przyjedzie na miejsce to ekipa będzie 30 km dalej. Chyba widziałeś tylko jak dzieci po komuni uczą się jeździć,nie jestem ignorantem tylko sam jeżdżę i będę jeździł niezwłocznie jakie pojawia się nowe zakazy.kupuj kosiarkę za 35 patoli pojeździmy

 9. Pamiętamy jeszcze, przed przebudową Rynku, jak dumni rycerze, na swych zabłoconych rumakach, zwycięscy, powracali przez tenże Rynek, czasami po dwóch, na jednym kole, z rykiem, pragnąc na siebie zwrócić uwagę. Quadowcy z tych samych pobudek z hałasem, rycerz w pozycji “stojąc”, rozgląda się wokół szukając poklasku, a w tym czasie rolnik, któremu rozjechano świeżo obsiane pole, poszukuje gdzieś u siebie starej brony…

 10. Do takich jak Bolesław, jakie prymitywne Wasze myślenie, żal mi jest Was…. jadąc ryczącą maszyną po lesie co chcecie tym udowodnić, Waszą wielkość, mądrość czy raczej zero “pomyślunku ” do spędzania wolnego czasu i brak szacunku dla przyrody, zwierząt i ludzi kochających spokój i odpoczynek na łonie natury. Wasze wpisy są żenujące, po tym widać Waszą inteligencję i podejście do drugiego człowieka … i pamiętajcie kiedyś też będziecie seniorami …. Pozdrawiam tych NISZCZYCIELI przyrody, może w końcu “pójdziecie po rozum do głowy ” .

 11. Brak kultury jazdy i tyle ogólnie jest po chamsku po polu zasianym itd. przyjedźcie na zaorane czy ściernisko po deszczu to się gospodarz ucieszy że spulchnicie trochę ziemię i tak samo Lasy Państwowe jakby ludzie przejechali grzecznie a nie tu podjadę tam w nie jednym miejscu na piechotę ciężko i ryją te lasy

 12. Idąc tokiem rozumowania komentujących do lasu nawet na spacer nie wolno chodzić bo w miastach są chodnik dla spacerowiczów bo tam powinni chodzić bo to są miejsca wyznaczone. Jakoś im nie przeszkadzają wywożone śmieci do lasu

 13. Imo to powinno być dawno legalne. Tory do cross country to nie to samo co jazda na enduro a legalnych miejsc do tego chyba nie ma w tym kraju. Do maszyn leśnych też nie ma co się p************ bo to one pozyskują drzewo które bez celu nie jest wycinane. I tak jakiś stary dziad się przywali a później passatem do lasu pojedzie śmieci wyrzuci. Na ubytki intelektualne nic nie poradzisz niestety

 14. najpierw las dla rowerzystów dobry rower pościłce 30-40km i zwykły nie elektryczny oni tak nie śmiecą następnie dla leśników następnie na końcu dla myśliwych i krosowców bo obydwoje są niezrównoważeni nienawidzą się jedni mają broń drudzy motocykl

 15. Potrzeba kompromisu kultury jazdy latam z synem i naprawdę nawet sarny nie uciekają pies nadąża jeździmy tylko po drogach istniejących bez zbędnego warczenia jak by tak wszyscy to ludzie mieliby inne zdanie o quadowcach quad oczywiście z OC i rej.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here