Czara goryczy się przelała. Sołtys odeszła. Problemy zostały

6
2910
grafika poglądowa

„Źle się dzieje w państwie duńskim!” Burmistrz przyznaje, iż Pani Sołtys zrezygnowała z funkcji, podając za jeden z powodów swojej rezygnacji brak współpracy z gminą.

 

Ile może sołtys?

Funkcja Sołtysa jest niezwykle ważną aczkolwiek nadal mało docenianą funkcją w gminach. Sołtysi to osoby pierwszego kontaktu z władzami wyższych szczebli. To do sołtysa w pierwszej kolejności zwracają się mieszkańcy ze swoimi bolączkami. I w większości przypadków nie ma znaczenia, czy chodzi o dziurę w drodze gminnej, powiatowej, czy drodze wojewódzkiej. W ocenie wielu mieszkańców tą przysłowiową dziurą w drodze winien zająć się sołtys. Jednak tak naprawdę uprawnienia „szefa wsi” są znikome. Poza zgłoszeniem problemu „dalej” niewiele może on zrobić i to od komunikacji z tymi „dalej” zależy, czy ta dziura zostanie załatana, czy nadal będzie kłuć mieszkańców w oczy. Dobra współpraca z radnymi, urzędnikami i burmistrzem dla każdego sołtysa i członka rady sołeckiej jest nieodzowna.

Głową muru nie przebijesz

Bez dobrej współpracy sołtys sam niewiele może zdziałać. Wizyty w urzędzie, dziesiątki telefonów nie pomogą, jeżeli burmistrz nie jest skory do działania, do faktycznego rozwiązywania problemów mieszkańców, a nie tylko do opowiadania bajek. W takiej sytuacji „Sołtys” to tylko blaszana tabliczka na płocie.

Tak Sołtys jak i Rada Sołecka cały czas muszą czuć wsparcie ze strony władz Gminy i na każdym kroku muszą wiedzieć, że burmistrza oraz gminnych urzędników zawsze mogą liczyć. Jeżeli tak nie jest, to negatywne konsekwencje tego ponoszą zwykli mieszkańcy.

Brak współpracy

O trudnej sytuacji w sołectwie Marczów w gminie Wleń pisaliśmy w połowie lipca. Poruszyliśmy wówczas problem, który w ogóle nie powinien mieć miejsca. Chodziło właśnie o niezadowalającą współpracę burmistrza Zycha z Panią Sołtys Sołectwa Marczów. – Nie tak wyobrażałam sobie współpracę z władzami Gminy – mówiła wówczas rozgoryczona postępowaniem burmistrza Pani Sołtys. Ale nie tylko ona była poirytowana. Po tym jak w sołectwie namnożyło się problemów a na zebranie sołeckie nie przyjechał burmistrz tylko oddelegował panią skarbnik, która w ocenia naszych rozmówców nie potrafiła im pomóc czara goryczy się przelała. Złość mieszkańców i bezradność Pani Sołtys skłoniła ją do złożenia rezygnacji z funkcji.

Tłumaczenia burmistrza

O zaistniałą sprawę zapytaliśmy wówczas burmistrza Zycha. Temu udzielenie lakonicznych odpowiedzi na pytania, które nam zadawali mieszkańcy zajęło aż dwa tygodnie.

red.: Dlaczego pan burmistrz nie pojawił się na umówionym z mieszkańcami spotkaniu?

A. Zych: W momencie kiedy odbywało się spotkanie udałem się do miejscowości Strzyżowiec gdzie wystąpiła kolejna fala powodziowa. Udzielenie wsparcia poszkodowanym mieszkańcom było moim zdaniem sprawą priorytetową.

red.: Dlaczego na to spotkanie nie przybył w zastępstwie wiceburmistrz ani merytoryczni pracownicy urzędu?

A. Zych: Merytorycznym przedstawicielem gminy jest skarbnik – Pani Maria Gierczyk która była obecna na spotkaniu. Osobiście miałem zamiar wziąć nim udział, niestety sytuacja powodziowa zmieniła moje plany.

red.: Czy pani skarbnik udzieliła pełnych, wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie zadawane przez mieszkańców pytania?

A. Zych: To pytanie należy zadać osobom uczestniczącym w spotkaniu.

red.: Czy spotkanie było protokółowane? Jeżeli tak, proszę o kopię protokołu ze spotkania.

A. Zych: Organizatorem spotkania była Pani Sołtys wsi, proszę do niej skierować pytanie.

red.: Proszę o wyjaśnienie, dlaczego mieszkańcy sołectwa Marczów nie mają dostępu do autobusów? Chodzi o przystanki w obszarze zabudowanym wioski.

A. Zych: Gmina Wleń nie posiada swojego taboru komunikacyjnego, w związku z czym nie ma możliwości organizowania transportu publicznego. Właściwym adresatem tego pytania są przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej oraz prywatni przewoźnicy.

red.: Jaki byłby koszt dopłat dla PKS-u żeby ten mógł organizować transport mieszkańców Marczowa? Czy pan burmistrz zamierza wprowadzić inną, alternatywną formę komunikacji dla mieszkańców Marczowa, czy Kleczy?

A. Zych: Kwestia kosztu dopłat jest analizowana od pewnego czasu. Toczą się rozmowy z przedstawicielami Państwowej Komunikacji Samochodowej. Gmina Wleń wystąpi do Starosty Lwóweckiego z wnioskiem o uruchomienie komunikacji powiatowej, wzorem Powiatu Karkonoskiego.

red.: Czy pan burmistrz przygotował stosowany projekt zmian w budżecie umożliwiający dopłaty do komunikacji autobusowej i przedstawi go radnym?

A. Zych: Jak Pan doskonale wie, Gmina Wleń nie jest zasobna w środki finansowe. Dodatkowo epidemia koronawirusa spowodowała znaczny ubytek w naszym budżecie. Proszę, w związku z tym wskazać z czego mamy zrezygnować, aby zrealizować postulat.

red.: Czy we Wleniu przyjmuje lekarz ginekolog?

A. Zych: Aktualnie w przychodni we Wleniu nie przyjmuje lekarz ginekolog.

red.: Kiedy w Marczowie będzie zbiórka gabarytów i na jakich zasadach się odbędzie?

A. Zych: Obecnie wszystkie gminy odchodzą od zbiórki odpadów wielkogabarytowych poprzez podstawienie kontenera w poszczególnych miejscowościach. W najbliższym czasie we Wleniu powstanie nimi PSZOK, na który wspomniane odpady będzie można dostarczyć.

red.: Jakie zmiany wprowadza nowy regulamin świetlic sołeckich?

A. Zych: W załączeniu propozycja nowego regulaminu, który został wspólnie omówiony na spotkaniu z Sołtysami, w tym również z ówczesną Sołtys Marczowa dnia 25 czerwca br. Dodatkowo dnia 1 lipca br. została przesłana wersja robocza regulaminu do Sołtysów wsi z prośbą o zgłoszenie ewentualnych poprawek w terminie do 15 lipca 2021r.

red.: Czy zgodnie z nowym regulaminem świetlic sołeckich teraz Gmina przejmie na siebie
ciężar utrzymania obiektów, to znaczy koszenia, plewienia, sprzątania, etc.?

A. Zych: W projekcie regulaminu nie widnieje taki zapis, żaden z Sołtysów takiego postulatu nie zgłaszał. Należy mieć na uwadze, że gospodarzami świetlic są sołtysi oraz członkowie Rady Sołeckiej i to oni powinni zadbać o estetykę otoczenia, Bezspornym jest, że gmina pokrywa koszty bieżącego utrzymania świetlic (woda, prąd, wywóz odpadów).

Większość tych problemów nie pojawiła się wczoraj. Komunikacja autobusowa, gabaryty, czy dostęp do lekarza specjalisty to bolączki, z którymi mieszkańcy nie tylko Marczowa borykają się od lat. Burmistrz tłumaczy, że rozmawia, że planuje, …. Jednak nadal nie jest w stanie wskazać przybliżonej kwoty jaką trzeba byłoby dopłacić dla PKS-u żeby ten mógł organizować transport mieszkańców Marczowa. O czym więc te rozmowy?

Burmistrz wspomina, iż jego nieprzybycie na spotkanie z mieszkańcami Marczowa to był incydent, ale nadal nie jest w stanie wskazać terminu spotkania, na które stawi się osobiście.

– Odnoszę wrażenie, iż burmistrz Zych w tych swoich tłumaczeniach zapomniał o jednym jakże ważnym słowie, słowie „PRZEPRASZAM”, które w mojej ocenie jako pierwsze powinno paść w kierunku mieszkańców i (dziś byłej już) Pani Sołtys.zauważa radny Marek Dral.To smutne, co się stało w Marczowie. A fakt, że nawet burmistrz Zych przyznaje, iż Pani Sołtys Marczowa zrezygnowała z funkcji, podając za jeden z powodów swojej rezygnacji brak współpracy z gminą budzi niepokój i zasadnym wydaje się pytanie; czy w zaistniałej sytuacji zamiast pani sołtys to pan burmistrz nie powinien zrezygnować? dopytuje pan radny.


Ile za wynajem świetlicy wiejskiej?

6 KOMENTARZE

  1. To jest taki (burymistrz) po kturym w gminie zostanie kupa długów. A że niema już jak spłacać kredytów to pieniądze z ktury h utrzymują się świetlice musi zabrać. Zobaczymy za rok dwa jak będą wyglądały świetlice. Ale ważne jemu kasa się zgadza

  2. nimi PSZOK to znaczy że kiedy co znaczy nie długo za 5 lat bo ja od paru miesięcy słyszę nie długo co jest z miesiąca na miesiąc a co do spotkania to pan ( burymistrz ) Marczów zawsze pomijał a jak coś było robione to tylko tak żeby się ludzie odczepili drogę z byłego pegeru też odebrał a gdzie tam jest ta (rynienka ) na deszczówkę co miała być przy drodze do dzisiaj nie ma a droga już ma parę lat to nic ze drogę podmywa szkoda gadać

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here