Co z przedszkolami, kiedy je otworzą?

7
1138

W Gryfowie Śląskim z nadzieją patrzą w przyszłość i gminny żłobek oraz przedszkole już – przy zachowaniu reżimu sanitarnego – przyjmuje dzieci. W Lwówku Śląskim rodzice nadal żyją w niepewności. Władze stolicy naszego powiatu nadal nie mogą określić terminu uruchomienia placówek.

29 kwietnia odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego i Premiera Mateusza Morawieckiego podczas której padły długo oczekiwane przez rodziców zapowiedzi otwarcia żłobków i przedszkoli.

Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne. – mówił Minister Zdrowia, który zapowiedział, iż po długim majowym weekendzie do większej normalności wróci również życie społeczne.

6 maja otwieramy żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej”. – mogliśmy przeczytać w wydanym po konferencji prasowej komunikacie.

Otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 maja nie stanowiło nakazu, niemniej rząd dał ku temu zielone światło. Samorządy w regionie nie zdecydowały się na tak szybkie otwarcie placówek. Znaczącą rolę odgrywały tu kwestie związane z wymogi jakie musiała spełnić jednostka.

Wówczas tak władze Lwówka Śląskiego jak i Gryfowa Śląskiego w wydanych komunikatach informowały mieszkańców o planach:

„… Drodzy Państwo! Wszyscy razem jesteśmy w trudnej sytuacji i nie zwalnia nas nic z obustronnej odpowiedzialności za nasze losy i zdrowie. Powinniśmy być ostrożni. Zaskakująca informacja o możliwości otwarcia placówek w momencie kulminacyjnym pandemii jest bynajmniej nierozważna. Zatem mając na uwadze bezpieczeństwo nas wszystkich oraz możliwości wsparcia rodziców z ramienia ZUS poprzez wydłużony do 24 maja 2020 roku zasiłek opiekuńczy, który przysługuje na dzieci do 8. roku życia – Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski postanawia, jak na wstępie, w/w placówki nie zostaną otwarte, aż do odwołania” – mogliśmy przeczytać na stronie lwóweckiego magistratu.

„… Ze względu na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, bezpieczeństwo dzieci, komfort psychiczny Państwa a także ochronę zdrowia i życia pracowników, konieczność przygotowania placówek, także w sferze aprowizacji i pracy kuchni oraz dostosowanie ich do nowych szczególnych warunków ponowne uruchomienie tych placówek może nastąpić po 24 maja 2020r. o czym powiadomię Państwa w następnym komunikacie.” – zapowiadał burmistrz Olgierd Poniźnik

Z czasem niektóre samorządy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracujących rodziców zaczęły dostosowywać placówki do wymogów i otwierać drzwi dla maluchów.

W ubiegłym tygodniu zgodnie z pierwotnymi deklaracjami Burmistrz Gryfowa Śląskiego poinformował o otwarciu z dniem 25 maja żłobka i przedszkola publicznego. Wczoraj żłobek „Bajkowa Kraina” oraz przedszkole przy ulicy Młyńskiej tętniły życiem.

Ci, co byli chętni zostali przyjęci – wyjaśnia Dyrektor Żłobka Pani Anna Zawisza-Paliwoda dodając, iż w grupie młodszej przyszło 8 dzieci a w starszej 6.

Jeszcze więcej maluchów poszło wczoraj do gryfowskiego przedszkola. Wcześniej dyrekcja placówki przeprowadziła rozeznanie wśród rodziców. Chętnych nie brakowało. W dniu wczorajszym do przedszkola rodzice przyprowadzili 36 dzieci.

Tak dyrekcje żłobka, jak i przedszkola w rozmowie z nami podkreślają, iż „nowa rzeczywistość” różni się od tej znanej nam sprzed epidemii COVID-19. Obostrzeń jest sporo i nie wiadomo, kiedy te znikną.

Dla pracujących rodziców otwarcie placówek jest często jedyną szansą na powrót do pracy.

W Lwówku Śląskim rodzice nadal żyją w niepewności. – Bulwersuje mnie brak informacji. W tej chwili znów nie wiemy czy i kiedy będą otwarte czy załatwiać nianie do września? Co ma myśleć rodzic, co robić? Umawiać opiekunkę czy brać wolne z pracy? – pyta poirytowany brakiem konkretów rodzic.

Na stronach internetowych lwóweckich przedszkoli możemy znaleźć następującej treści komunikaty:

Szanowni rodzice informujemy: Publiczne Przedszkole Nr 1 i Klub Dziecięcy nr 1 pozostają nadal zamknięte od dnia 25 maja 2020r do odwołania”.
„Szanowni Rodzice! Informujemy, że od 25.05.2020r. Publiczne Przedszkole Nr 2 w Lwówku Śląskim pozostaje nadal zamknięte, aż do odwołania

7 KOMENTARZE

  1. Mam nadzieję, że władze miasta nie pozostaną obojętne na apele rodziców, którzy musieli powrócić do pracy. Niestety na razie narracja jest taka, że mamy prawo do zasiłku. Ale kto może sobie pozwolić na siedzenie na zasiłku? Jak długo tydzień, miesiąc? Do września? Raz że oznacza to zmniejszenie dochodu albo jego całkowity brak, dwa kłopoty w pracy, przecież nie każdy może liczyć na pracę zdalną, zresztą w wielu zakładach pracy nie ma już mowy o pracy zdalnej. Władzom miasta powinno zależeć aby jak najwięcej osób utrzymało pracę etat, firmę, a to jest możliwe tylko dzięki możliwości powierzenia dziecka przedszkolu lub szkole.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here