Co z dowcipami na mapach Google zrobiła burmistrz Szczęsna?

9
2657
Burmistrz M. Szczęsna. Fot. archiw Lwówecki.info

Dwa miesiące temu burmistrz Mariola Szczęsna twierdziła, iż sprawa zmiany nazw obiektów na mapach Google została zgłoszona do organów ścigania. Dziś wiemy, co naprawdę zrobiła burmistrz Lwówka Śląskiego.

 

Atrakcje turystyczne Lwówka Śląskiego.

21 maja 2020 roku na naszych stronach pojawił się materiał, w którym poruszyliśmy bulwersujący temat zmian nazw obiektów, głównie atrakcji turystycznych na mapach Google. Wieża Bramy Kubańskiej, Baszta Bramy Bolszewickiej, Skwer Żołnierzy Wyklutych, czy Rondo Dudy, to niektóre z atrakcji Lwówka Śląskiego, o jakich mógł dowiedzieć się turysta przeglądający tą jedną z najpopularniejszych internetowych map.

Kto odpowiada za promocję Lwówka Śląskiego?

Gminą i Miastem Lwówek Śląski zarządza burmistrz Mariola Szczęsna i to jej rolą jest m.in. dbanie o promocję. Na tę radni nie skąpią funduszy. W gminnym budżecie tylko na rok 2020 przewidziano nieco ponad 139 tysięcy złotych. Do tego należy dodać zatrudnianych w urzędzie specjalistów i inspektorów do spraw promocji oraz pracujących w informacji turystycznej fachowców. Jak widać burmistrz do pomocy zatrudnia sztab ludzi i dysponuje górą pieniędzy. Niestety, promocja w tym aspekcie mocno kuleje.

Lwówek Śląski na mapach Google

Niezrozumiałym jest, dlaczego ten sztab ludzi nie zagląda, nie korzysta i nie kontroluje tego, co się dzieje na tak podstawowych w dzisiejszych czasach narzędziach jak mapy Google? Z tych, za to chętnie korzystają turyści, którzy otwierając je przecierają oczy ze zdziwienia. – pisaliśmy w maju br. Temat poruszaliśmy także w roku poprzednim.

Jednak po naszym majowym artykule burmistrz Lwówka Śląskiego nie wytrzymała i na gminnych stronach potwierdziła, że w sprawie nazw obiektów podjęła stosowne działania, czym z pewnością przypodobała się wielu mieszkańcom, którzy nie uznają za stosowne tego typu dowcipów.

„W związku z powyższym sprawa została zgłoszona do organów ścigania.”

zrzut ze strony UGiM Lwówek Śl.

Z działań organów ścigania

Po dwóch miesiącach od tego stwierdzenia redakcja Lwówecki.info zwróciła się do organów ścigania z prośbą o wyjaśnienie, czy takowe zgłoszenie w ogóle zostało złożone i jakie działania służby w tej sprawie podjęły? Czy udało się ująć dowcipnisia i jednoznacznie uciąć szkalowanie miasta?

Informuję, że nie zidentyfikowano zawiadomienia w sprawie dokonywania przez niezidentyfikowaną osobę zmian nazw obiektów, turystycznych na mapach „Google Map” w Lwówku Śląskim” – wyjaśnia w odpowiedzi na nasze zapytanie Prokuratura Rejonowa w Lwówku Śląskim.

O zgłoszenie poczynione przez M. Szczęsną zapytaliśmy także lwówecką policję. Niestety, ta również mimo długich poszukiwań nie odnalazła takowego zgłoszenia.

Sprawdziłam wszystko i nie widzę, aby nasza komenda prowadziła sprawę dot. zmiany nazw użyteczności w Lwówku Śląskim” – tłumaczy sierż. Olga Łukaszewicz rzecznik lwóweckiej policji.

Z działań burmistrz Szczęsnej wobec szkodliwych działań w internecie

Mocno zdziwieni z zapytaniem o to, gdzie złożone zostało wspominane zawiadomienie zwróciliśmy się do władz Lwówka Śląskiego. W tym tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź od reprezentującego burmistrza radcy prawnego, który potwierdza, iż zawiadomienie nigdzie nie zostało złożone.

… nie zostało złożone zawiadomienie do organów (Policja w Lwówku Śląskim, Prokuratura w Lwówku Śląskim) w przedmiocie dokonywania przez niezidentyfikowaną osobę/osoby zmian nazw obiektów, atrakcji turystycznych na mapach ,,Google” w Lwówku Śląskim. Tym samym nie występują efekty działań organów ściągania. Na podstawie pytanie czy i jakie inne kroki zostały podjęte w celu ustalenia i pociągnięcia do odpowiedzialności osoby, która dokonuje zmian nazw obiektów w mapach odpowiedź również jest przecząca.” – przyznaje w imieniu burmistrz radca prawny, który dodaje:

Wskazuję, że w ramach obsługi prawnej Urzędu Miasta i Gminy Lwówek Śląski zostało mi zlecone przedstawienie opinii w przedmiocie możliwości poniesienia odpowiedzialności przez osobę (osoby), która stoi za dokonaniem zmian nazw obiektów, atrakcji turystycznych na mapach ,,Google” w Lwówku Śląskim. Pierwotnie zapatrywania organu gminy w zakresie zamiaru pociągnięcia do odpowiedzialności ww. osoby (osób) zostały następnie zrewidowane. Ma to związek z oceną braku możliwość ustalenia personaliów ww. osoby w związku z zaistniałą sytuacją faktyczną.

Jednocześnie informuję, że z chwilą otrzymania informacji o nieprawidłowościach w zakresie nazewnictwa obiektów położonych w Lwówku Śląskim Gmina i Miasto Lwówek Śląski nawiązała bezzwłocznie kontakt z administratorem map „Google” w celu przywrócenia prawidłowego nazewnictwa.”.

Przypomnijmy: „W związku z powyższym sprawa została zgłoszona do organów ścigania.”. Ponadto na mapach Google nadal (stan na 29.07.2020 r) Wieża Bramy Kubańskiej jako obiekt historyczny promuje miasto Lwówek Śląski.

zrzut ekranu Google map

Niestety, ani w piśmie od radcy prawnego, ani na stronach lwóweckiego urzędu próżno szukać MAGICZNEGO SŁOWA, które już dawno powinno się pojawić. W naszym odczuciu po całej sprawie pozostaje niesmak, obciach i wstyd. Pojawia się także pytanie, czy bezkarność nie zachęci potencjalnych dowcipnisiów do dalszej “zabawy”?

 

 


Jak promuje się Lwówek Śląski?

9 KOMENTARZE

 1. Przeciez te zmiany nazw to najlepsza promocja , jaka sobie mozna wyobrazic. Przynajmnie smiesznie jest . Mysle ,ze to duzo lepsze niz wagon kopalniany majacy ponoc bronic tezy o Lwoweckim Zaglebiu Weglowym, bo czyjs tam syn pracuje w kopalni i akurat taki gadzet zalatwil. To raczej dzial promocji gminy jest slaby , a to ze nie przegladaja map google , akurat nic w tytm zlego.

 2. Sztuczne nakręcanie tematu, z internetem jeszcze nikt nie wygrał więc nie ma sensu nikogo ścigać, a na takie głupie pomysły ze zmianami nazw mógł wpaść chyba tylko ten co zrobi na tym rozgłos…

 3. Zwracałem się – za Waszym pośrednictwem – do Władz, które obiecały sprawę uzdrowić, bowiem turyści przybywający do miasta często korzystają z mapy google. Na tejże mapie we Lwówku Śl. figurują 2 wieże, pozostałość po dawnych umocnieniach miejskich. Jedna z tych wież nosi nazwę Baszty Bramy Bolesławieckiej, druga natomiast Wieży Bramy Kubańskiej! Dzięki naszej interwencji z 21. maja br. usunięto m.in. Dudę z ronda i wyrugowano bolszewików z Wieży Bolesławieckiej. Kto zatem wprowadza nam ulicę Skłodowskiej-Curie (której brak w wykazie ulic miasta), czy Wieżę Kubańską? Jesteśmy w połowie sezonu turystycznego…

  • Brawo, że usunięto Dudę z ronda i innych bolszewików z Baszty Bramy Bolesławieckiej. To reminescencje krzykliwych odwiedzin adriana we Lwówku. Jak bolszewik przejechał wtedy przez rondo. Ale urwał !
   No, ale co wolno ,kaczyńskiemu”, to nie tobie tylko jemu.

 4. Czas najwyższy by zmienic burmistrza na kogoś kto jest bardziej odpowiedni na to stanowisko ,pani burmistz niech sa sobie spokój z czymś o czym nie ma pojęcia,moze powinna zająć sie pomocą u syna w restauracji.

  • Bravo !!! zmienić burmistrza, niech pierogi lepi w restauracji . Wstyd i hańba takiego burmistrza mieć. Żadnej właściwej promocji od 6 ciu lat, krzywa idzie w dół , ludzie się śmieją z naszego miasteczka.

 5. Bravo !!! zmienić burmistrza, niech pierogi lepi w restauracji . Wstyd i hańba takiego burmistrza mieć. Żadnej właściwej promocji od 6 ciu lat, krzywa idzie w dół , ludzie się śmieją z naszego miasteczka.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here