Jak promuje się Lwówek Śląski?

25
2837
Ratusz w Lwówku Śląskim fot. Lwówecki.info

Wieża Bramy Kubańskiej, Baszta Bramy Bolszewickiej, czy Rondo Dudy to niektóre z atrakcji Lwówka Śląskiego o jakich dowiaduje się turysta.

 

Kiedy powstał Lwówek Śląski?

Lwówek Śląski jest jednym najstarszych miast Dolnego Śląska. Prawa miejskie nadał mu w 1217 roku książę Henryk I Brodaty.

 

800- lat Lwówka Śląskiego

Ponad osiem wieków historii to lata dynamicznego rozwoju poprzeplatane okresami wojen. Bogata historia, to również liczne zabytki, które dziś przyciągają do miasta turystów.

 

Jak dojechać do Lwówka Śląskiego?

Zapewne niewielu mieszkańców stolicy naszego powiatu regularnie zagląda na mapy. Te papierowe już dawno wyszły z mody, a te internetowe tubylcom są nieprzydatne. Każdy wie jak trafić do ulubionej restauracji, gdzie znaleźć bankomat, czy którędy dojść na Szwajcarię Lwówecką. I nikogo raczej nie zdziwi, że przeciętni mieszkańcy w tak popularnych mapach jak np. Google nie wpisują hasła „Lwówek Śląski”. A szkoda, bo oprócz wszystkim dobrze znanych atrakcji można tam znaleźć kilka ciekawostek.

 

Kto odpowiada za promocję Lwówka Śląskiego?

Gminą i Miastem Lwówek Śląski zarządza burmistrz Mariola Szczęsna i to jej rolą jest m.in. dbanie o promocję. Na tę radni nie skąpią funduszy. W gminnym budżecie tylko na rok 2020 przewidziano nieco ponad 139 tysięcy złotych. Do tego należy dodać zatrudnianych w urzędzie specjalistów i inspektorów do spraw promocji oraz pracujących w informacji turystycznej fachowców.

Jak widać o promocję gminy dba sztab ludzi, który dysponuje górą pieniędzy.

Lwówek Śląski na mapach Google

Niezrozumiałym jest, dlaczego ten sztab ludzi nie zagląda, nie korzysta i nie kontroluje tego, co się dzieje na tak podstawowych w dzisiejszych czasach narzędziach jak mapy Google? Z tych, za to chętnie korzystają turyści, którzy otwierając je przecierają oczy ze zdziwienia.

O problemie pisaliśmy w ubiegłym roku, jednak do dziś w temacie niewiele się zmieniło. Poza tym, iż po raz kolejny otrzymujemy maile od naszych czytelników z prośbą o interwencję w sprawie, jakości promocji miasta Lwówek Śląski.

 

Atrakcje w Lwówku Śląskim

Ratusz w Lwówku Śląskim, neorenesansowy Pałac Hohenzollernów, Browar Lwówek, fontanna Sukienników, fontanna z lwem, fontanna z czaplą, fontanna z sową, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół Ewangelicki, kaplica Świętego Krzyża, kościół św. Franciszka z Asyżu, planty miejskie, mury obronne, basteja Archonattiego, Baszta Bramy Bolesławieckiej, Baszta Bramy Lubańskiej – to tylko niektóre z miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów.

 

Nowe “atrakcje” w Lwówku Śląskim

Nasz czytelnik podpisujący się „Mrówa” wskazuje „Nowe nazwy w Lwówku Śląskim”:

Przeglądając lwówecką mapę Google napotykamy na nowe nazwy, których dotychczas nie spotykano, a które temu pięknemu miastu promocji chyba nie przynoszą.

Pierwszą jest Baszta Bramy Bolszewickiej (!). Na mapie umieszczona jest w miejscu dotychczasowej Wieży Bramy Bolesławieckiej.

Innym ewenementem jest Rondo Dudy (koło Przychodni). Dudów mamy kilku, chodzi zapewne o dotychczasowego prezydenta, który dla Miasta położył wielkie zasługi (tu ewentualnych respondentów proszę wymienić kilka). Rondo owe oznaczone zostało – jako atrakcja turystyczna.

schotscrean z Google map

Kilka tygodni wcześniej do redakcji lwówecki.info dotarł mail z następującym spostrzeżeniem:

Poszukując niedawno pewnego mechanika zajrzałem na mapę miasta – aż tu nagle – widzę, na skrzyżowaniu Morcinka i Chrobrego, rondo Dudy! Nie wiem z czyjej to było inicjatywy, kto miał takiego pomysła, kto to zaopiniował, czy taką uchwałę podjęła nasza rada miasta, czy kogoś pytano o zdanie, były szersze konsultacje, …

My dziś do Ronda Dudy i Baszty Bramy Bolszewickiej dodamy, iż druga z baszt to według Google: „Wieża Bramy Kubańskiej” – obiekt historyczny.

schotscrean z Google map

No cóż, takie mamy czasy i taki „zielony” klimat.

 

AKTUALIZACJA

Po naszej publikacji stanowisko w sprawie zajęła burmistrz Lwówka Śląskiego. Na stronie magistratu pojawił się następujący komunikat:

“Szanowni Państwo. Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski podjęła działania w kierunku mającym na celu ujawnienie sprawcy, który od pewnego czasu dokonuje szkodliwych działań na popularnej mapie internetowej (Google Maps), zmieniając nazwy własne niektórych obiektów i miejsc znajdujących się w Lwówku Śląskim. Mimo naszych działań podjętych w ostatnim tygodniu, w tym prób zgłaszania poprawek i dementowania rażących zmian w nazwach, ktoś celowo nanosi kolejne pomysły, np. Wieża Bramy Lubańskiej na Wieżę Bramy Kubańskiej, Skwer Żołnierzy Wyklętych na Skwer Żołnierzy Wyklutych. Pojawiły się też nowe nazwy miejsc, które nie noszą żadnych imion lub nazwisk patronów, np. Rondo Dudy. W związku z powyższym sprawa została zgłoszona do organów ścigania.”.

Cieszymy się, iż spostrzeżenia naszych czytelników i nasza praca motywuje urzędników do działania. Jednocześnie liczymy, iż wkrótce dowiemy się “kto” psuje wizerunek gminy Lwówek Śląski.


https://lwowecki.info/co-z-dowcipami-na-mapach-google-zrobila-burmistrz-szczesna/

25 KOMENTARZE

 1. Za takie działania to trzeba dziękować chyba ludziom z Lubania bo widać od czasu “swojego” lata agatowego w Lubaniu widać zawiść, zazdrość i to, że jakaś grupa aktywnie “działa” na rzecz oczerniania Lwówka w internecie, a niektóre miejsca na mapie były kilka razy usuwane bo miały kilkaset opinii osób jak np. browar, a teraz ratusz nasz lwówecki ma ze 3!!! Widać teraz chcą ośmieszyć naszą gminę i panią burmistrz!

   • Nic nie usprawiedliwia wandalizmu czy to fizycznego czy innego, po prostu przykro się patrzy na tą “wojenkę”, zamiast współpracy międzymiejskiej mamy zimną wojnę, oczernianie, deprecjonowanie nawet na szczeblu władz, a przykład idzie z góry…

    • Ten typek nie tylko na Mapach Google miesza. Wcześniej dokonywał aktów wandalizmu w Wikipedii w haśle o Lwówku, usuwając prawdziwe treści i wklejając w ich miejsce jakieś bzdury, bezsensowne lub obraźliwe zdjęcia itd. Mam porobione screeny z jego “twórczością”. Dla przykładu taki fragment na temat komunikacji w Lwówku, który przez jakiś czas był dostępny na Wikipedii: https://i.imgur.com/y8Lm1Yt.jpg . Administratorzy Wikipedii mieli z nim sporo problemów. Ponadto od kilku lat wkleja na różnych portalach obraźliwe, a nawet wulgarne komentarze na temat Lwówka i jego mieszkańców, sabotuje wysiłki o poprawę komunikacji w regionie (komunikacja to zresztą jego “konik”), obraża różne osoby publiczne z Lwówka i okolic a nawet podszywa się pod nie, rozpowszechnia nieprawdziwe informacje ośmieszające Lwówek itd. Wszystkie jego teksty są bardzo podobne. Na ten proceder poświeca mnóstwo czasu, np. kiedyś “opracował” tabele z rozkładem jazdy (łudząco podobne do tabel w oficjalnym rozkładzie jazdy pociągów) na rzekomo reaktywowanej linii kolejowej do Lwówka, w których zamiast pociągów ludzi do “wsi Lwówek” woziły konie i bryczki. Potem były powielane przez podobnych do niego niedorosłych kawalarzy wywodzących się ze środowiska tzw. “miłośników kolei” (oni zresztą też zatwierdzają jego akty wandalizmu na Mapach Google, Wikipedii itd., przez co bardzo trudno potem przywrócić poprzedni stan). Nie wiem dlaczego gość upodobał sobie akurat Lwówek do swoich zabaw, ale ewidentnie to ktoś z poważnymi zaburzeniami. Jak ktoś pogoogla to łatwo można znaleźć w internecie jego dane: numery IP komputera (zapisują się w historii edycji Wikipedii), nicki pod którymi często pisze, a nawet imię i nazwisko. Wiadomo też (choćby po IP), że to ktoś z Wrocławia. Bardzo dobrze, że w końcu władze Lwówka zdecydowały się powiadomić organy ścigania. Jemu wydaje się że jest bezkarny, ale może to w końcu ukróci mało śmieszne zabawy tego żartownisia.

     • O, dzięki za info. Rzeczywiście to może być jeden koleś. Chodzi o tego spamera z IP 93.175.116.87 który od dłuższego czasu pluje na Lwówek na wszystkich portalach ??

     • @mieszkaniec

      Tak, to jest właśnie on. Z tym, że jedna uwaga – gość po namierzeniu i ujawnieniu jego numeru IP zmienił sieć. Obecnie pisze najczęściej z IP 188.121.15.170. Ale obie sieci są z Wrocławia co łatwo sprawdzić na różnych stronach do identyfikacji numeru IP. W Wikipedii pisał z obu tych adresów, oto screen z fragmentem historii edycji: https://i.imgur.com/lrxK7DE.jpg

      A jak ktoś chciałby znaleźć więcej wpisów tego “artysty”, to radzę np. wpisać w Google dwie pierwsze liczby obu numerów oraz słowa “radio wrocław lwówek”. Wyświetlają się prawie wyłącznie artykuły o kolei, pod którymi ten chuligan opluwa Lwówek, jego mieszkańców i różne osoby z Lwówka i okolic (pod różnymi nickami, ale najczęściej posługuje się pseudonimem “wasabiWKS”).

      Mając te dane myślę, że nietrudno będzie złapać sprawcę opisanych aktów wandalizmu. Miemy nadzieję, że policja pójdzie tym tropem i szybko ukróci jego mało śmieszny proceder.

     • no to chuligan z Wrocławia ma już mokro w portkach.Namierzenie go jest tylko kwestia czasu.Brawo dla Pani Burmistrz że zajęła się tą sprawą! Mam nadzieje że czyta ten portal.Wandal działa juz od kilku lat i zdecydowanie za długo!

     • “najczęściej posługuje się pseudonimem “wasabiWKS””

      To jakiś kibol Śląska Wrocław. Ma konto na Flickrze. Z umieszczonych na nim fotek wynika, że na przykład wchodzi na kratownice mostów kolejowych, co też jest nielegalne.

 2. Mieszkanka Nasze miasto naprawdę jest piękne i zadbane, gorzej jest z ulicami poza miastem i chodnikami. Dla przykładu podaję chodnik na ul. Gryfowskiej jest w części zarośnięty chwastami, nie był sprzątany bardzo dawno. W mieście widać pojazdy sprzątające ulice i chodniki choć nie jest zbyt brudno. Proszę o zainteresowanie się tą sprawą bo to też jest wizytówka
  miasta, szczególnie jak wjeżdżają do nas turyści z obcych państw.

 3. Dlatego nie używam map gugla bo nikt tego nie kontroluje, ktoś na ul. Orzeszkowej dodał hotel Lolo-Jolo? Ja firmy wyszukuje w wyszukiwarce DDG, a nie od gugla bo ci chcą wiedzieć o nas wszystkie dane, a mapa jako taka czy w nawigacji to tylko z openstreetmap. Pozdrawiam.

 4. A zapomniałem dodać. Rondo Dudy zgłaszałem już ze 4 razy i było usuwane…i wraca.
  Ale może to jest koncepcja? Może należy postawić popiersie pędzącego Andriana naprzeciw BS. Rondo nazwać Rondem Dudy i klepnąć tą oddolną inicjatywę bo widać, że potrzeba upamiętnienia prostolinijnego przejazdu jest ogromna.

  • Ja prowadzę firme i jestem włąścicielką firmy dodanej na mapie (tak, trzeba zgłosić google, że jest się właścicielem danego obiektu) i po tym kroku mam pełną władzę przy poprawie nazwy czy godzin otwarcia, a jak ktoś chce mi coś zmienić to dostaję powiadomienie i dopiero po MOJEJ akceptacji zmiana jest publiczna. Mogę też ją odrzucić. Tutaj gmina dała ciała, a wystarczyło zgłosić do google, że zarządzają np. tą basztą, ale tego nie zrobili.

 5. Do Królowej 500+
  Droga Królowo! Tutaj mamy przecież rondo (co prawda małe) ale nasza młodzież, nawet ci nieco starsi, jeżdżą po Dudzie na wskroś, jak po burej suce! Tu, z tego miejsca, przepraszam wszystkie sunie!!!

 6. Lwówek promuje masakra, a na wioskach też promocja np. Brak kanalizacji, rzeczki zarośnięte, że nawet nie widać że to jakiekolwiek rzeczki. Po prostu masakra, Pani burmistrz ty tylko w miasto pcha kasę a wioski zapuszczone że aż wstyd. A tyle było obietnic przed wyborami. XXI wiek a ludzie bez kanalizacji. Więcej nie oddam głosu, ani moja rodzina na Szczęsną.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here