Co wiesz o seksie i antykoncepcji?

8
1559
Julia Wcześniak

Skąd czerpiesz wiedzę z zakresu edukacji seksualnej? Czego nie wiesz o seksie, ale boisz się/ nie wiesz, kogo o to spytać? Czy brak wiedzy na temat seksu/ seksualności utrudnił/ utrudnia twoje życie seksualne i/ lub romantyczne? – to niektóre z pytań, jakie zadaje Julia.

 

Założona przez Anję Rubik fundacja SEXEDpl kilka miesięcy temu zaprosiła młodych ludzi z całej Polski do projektu SEXEDpl x LEVI’S. Na zaproszenie to odpowiedziało ponad pół tysiąca osób w wieku 15- 20 lat. Ostatecznie z tej grupy wybranych zostało 20 osób, które mają konkretne pomysły na projekty związane z edukacją seksualną w swojej społeczności. Wśród tej dwudziestki jest także Julia Wcześniak, nastolatka z Lwówka Śląskiego, uczennica tutejszego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Brodatego.

Pierwszy raz z Julią rozmawialiśmy w kwietniu, wówczas opowiedziała nam o projekcie i jego założeniach. – Cała akcja polegała na wysłaniu zgłoszenia, w którym należało odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. czym jest edukacja seksualna dla mnie, dlaczego ona jest potrzebna i dlaczego ona przydałaby się u mnie w mieście oraz wymyślenie takiej inicjatywy obywatelskiej, bądź projektu który będzie edukował seksualnie albo pokazywał negatywne skutki braku tej edukacji. – wspominała Julia – Ja wysłałam takie zgłoszenie i mój projekt zakładał m.in. utworzenie ankiety, w której zadam pytania otwarte na temat związany z edukacją seksualną. – dodawała nastolatka.

Julia od kilku miesięcy uczestniczy w warsztatach. Te początkowo, w związku z pandemią, odbywały się online, jednak wraz ze zniesieniem obostrzeń młodzi ludzie mogli się już spotkać w realu. Konsultacje z fachowcami miały na celu pomoc im w realizacji ich projektów.

Rozmawiałam z Barbarą Baran, która jest główną seksuolożką w Fundacji SEXEDpl i ona pomogła mi dostosować pytania w mojej ankiecie, żeby to faktycznie było takie fajne, przystępne dla każdej grupy wiekowej. – mówi nam dzisiaj Julia, która już stworzyła i opublikowała ankietę.

Najpierw są pytania o antykoncepcję, o to jakie osoby mają doświadczenia z antykoncepcją, czy na przykład miały problem z kupnem, czy ktoś nie chciał im sprzedać. Bardzo dużo osób do mnie pisało, że kasjerki i kasjerzy krzywo się patrzą, rzucają jakieś głupie komentarze np. przy kupowaniu prezerwatyw, czy przypadkiem ta osoba nie jest za młoda, czy na pewno jest jej to potrzebne. Potem jest pytanie o to, czy ktoś napotkał problemy z używaniem antykoncepcji … – tłumaczy autorka ankiety.

Młoda mieszkanka Lwówka Śląskiego przyznaje, iż opracowana przez nią ankieta skierowana jest do ludzi w każdym wieku. – Cały czas starałam się to zrobić w ten sposób, żeby ta ankieta skierowana była do każdej grupy wiekowej, bo uważam, iż ważne jest uświadamianie naszym rodzicom, że brak edukacji seksualnej wpływa nie tylko na nas, ale również na nich. Przecież temat seksu i antykoncepcji wszystkich nas dotyczy, bo przecież każdy wcześniej czy później odkryje swoją seksualność, lub już ją odkrył. – mówi Julia, która jest przekonana, że wiele osób dorosłych nadal ma niewielką wiedzę w temacie antykoncepcji.

Często spotykam się z opiniami ludzi w wieku 30+, 40+, że nikt z nimi nie rozmawiał o seksie do nocy poślubnej. – wspomina nastolatka, która nie kryje, iż osoby te swoją niewiedzę tłumaczą tym, iż kiedyś były inne czasy i w przestrzeni publicznej zamiast fachowej wiedzy krążyło wiele legend i zabobonów. Nastolatka chce przerwać ten zamknięty krąg i pomóc ludziom w docieraniu do rzeczowych informacji na temat antykoncepcji. W tym celu na początek chce sprawdzić aktualną wiedzę mieszkańców Lwówka Śląskiego i powiatu lwóweckiego oraz poznać problemy, z jakimi się spotykali.

Po zebraniu dostatecznej liczby ankiet, niektóre z odpowiedzi umieszczę na banerze, który będzie drugim etapem projektu, dodam też do nich krótki komentarz. – wyjaśnia autorka projektu, która dodaje, iż baner ten będzie chciała umieścić w przestrzeni publicznej.

Będę, zatem wdzięczna, jeśli zechcesz poświęcić chwilę na wypełnienie tej ankiety – biorąc udział w moim projekcie przyczyniasz się do rozpowszechniania wiedzy z zakresu edukacji seksualnej w Polsce, a jest to coś, czego naprawdę każdy z nas potrzebuje! – tłumaczy Julia Wcześniak.

Nastolatka zachęca do kontaktu z nią wszystkie osoby (bez względu na płeć i wiek), które mają pytania związane z edukacją seksualną i które chciałby się czegoś więcej dowiedzieć o antykoncepcji. Intagram: kulka_bronka Facebook: Julia Wcześniak

Chcesz wspomóc Julię w jej dążeniach, wesprzeć finansowo realizowany przez nastolatkę projekt, pomóc w wydrukowaniu plakatów, ulotek, bądź uzyskać więcej informacji o całej akcji? Napisz: [email protected]

Wypełnij krótką, anonimową ankietę

8 KOMENTARZE

  1. Ale specjalistka……musi mieć spore doświadczenie w tej materii, że edukuje innych. Bo skoro jej nikt nie edukował to skąd ma wiedzę? Czy jest teoretyczna wiedza z książek czy internetu? Żadna to więc tajemna wiedza nie jest. Każdy może ją posiąść. Akcja na siłę zrobiona wg mnie.

  2. Ja uwazam, ze to fajny pomysl. Spora część mlodziezy nie ma pojecia o antykoncepcji. Dziewczyny myslą ze przy pierwszym razie ciazy nie bedzie a chlopcy ze po stosunku przerywanym w ciążę się nie zachodzi. Edukowac, edukowac i jeszcze raz edukowac.

  3. A ty ex-polak skąd wiesz że specjaliści? Miałeś z nimi kontakt? Bo żeby stwierdzić że ktoś jest specjalista to trzeba się samemu przekonać. Czy ty też może wiesz z internetu?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here