Cmentarz pod kluczem i z zakazem wstępu

32
561
Cmentarz w Kotliskach

Wierni i bliscy zmarłych pochowanych na przykościelnym cmentarzu nie mają możliwości odwiedzenia ich, złożenia kwiatów, zapalenia znicza, czy dokonania porządków. Tak zarządził proboszcz. – wynika z informacji otrzymanej od czytelników .

 

Sprawa dotyczy terenu kościoła i przyległego doń cmentarza w Kotliskach koło Lwówka Śląskiego.

W celu weryfikacji informacji w dniu wczorajszym udaliśmy się na miejsce. Faktycznie bramy kościoła, tak wjazdowa, jak i furtka okazały się być zamknięte na klucz. Przy kościele prowadzone są prace remontowe. Pracujący tam mężczyźni uprzejmie wyjaśnili, iż to ksiądz kazał zamknąć bramy i nie mogą nikomu otwierać, nikogo wpuszczać.

Niezmiernie cieszy informacja, iż kościół jest poddawany renowacji. Niemniej to nie pierwsza świątynia na świecie, przy której prowadzone są prace aczkolwiek jedna z nielicznych a być może jedyna, przy której z użytkowania przez wiernych wyłączono cały przyległy teren.

O wyjaśnienia zapytaliśmy proboszcza parafii księdza Remigiusza Toberę. Niestety, nie był on skory do rozmowy. Na pytania odpowiadał pytaniami. Ostatecznie stwierdził: „Myślę, że nie jest to konieczne, aby informować o takich rzeczach”.

W naszej ocenie zachowanie proboszcza w tej sytuacji jest, co najmniej dziwne a niechęć do wyjaśnień budzi niepotrzebne obawy, iż proboszcz może mieć coś do ukrycia. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości wczoraj na piśmie wysłaliśmy do proboszcza proste pytania. Nadal czekamy na odpowiedź.

Zdecydowanie bardziej otwarty na rozmowę był ks. Waldemar Wesołowski rzecznik prasowy diecezji legnickiej, który po zapoznaniu się ze sprawą wyjaśnił, iż faktycznie cmentarz jest zamknięty. Powód to bezpieczeństwo osób postronnych, gdyż przy murze kościoła odbywają się prace remontowe. Bramy dla wiernych będą otwierane tylko w niedzielę. Ksiądz Wesołowski zapewniał nas, iż z uzyskanych od proboszcza informacji wynika, że na przykościelnej tablicy ogłoszeń jest informacja.

Zrobiliśmy więc zdjęcie, żeby pokazać, iż takowej informacji tam nie ma.

Reasumując. Osoby chcące odwiedzić groby swoich bliskich pochowanych na cmentarzu w Koliskach mogą to uczynić w niedzielę, czyli dzień w którym nie będzie im nic zagrażało.

Aktualizacja: 29:09:2019 r.

Niektóre komentarze spod artykułu zostały usunięte
po wniosku Prokuratora Rejonowego w Lwówku Śląskim

32 KOMENTARZE

 1. Może ksiądz znalazł skarb 🙂 albo szuka i boi się że ktoś coś zauważy 🙂 W końcu chyba w Marczowie też były prace remontowe, a co i ile wyjechało nie wiadomo do tej pory 🙂

 2. ,wierni dawali dają datki na remont,mają prawo oglądać jak się posuwają prace, to są datki wiernych, mają prawo, nawet do rozcięcia zabezpieczenia, a gdzie jest rada parafialna, śpi,

 3. A jak tu posprzątać grób. “pamiętaj abyś dzień święty święcił”. Rzeby sam rzecznik namawiał do grzechu? I komu się wypowiadać Remigiuszowi? Ależ to wszystko zawiłe. A Remigiusz widać rozwinął się w wypowiedzi jak szary papier……. do…… Pozdrowienia dla sołtysowej radnej a przepraszam bezradnej.

 4. A co do firmy POGRZEBOWEJ TO PRAWDA TYLKO ONI MOGĄ OBSŁUGIWAĆ TAM POGRZEBY (MONOPOL) NIE MA TAKIEGO PRAWA I KS. DOSKONALE WIE O TYM ZE NIE MOŻE TYLKO JEDNA FIRMA ROBIĆ POGRZEBU WSZYSTKIE FIRMY POGRZEBOWE MOGĄ ROBIĆ TAM POGRZEBY I NA DODATEK WŁAŚCICIELEM TEJ FIRMY JEST NIEMIEC ……

 5. Remik nawet sam tacę potrafi zbierać. Zero tolerancji i zaufania do kogokolwiek. Wygląda to przezabawnie jak w trakcie Mszy Świętej przerywa ją i idzie zbierać tacę. Ale pewnie ten typ tak ma.

 6. Co oni tam burzą ,czy georadarami sprawdzają że nie wolno tam wejść przecież to jest chore. Z tego co czytam to wy Czorta macie nie Księdza, współczuję.

 7. W Niwnicach też był remont Kościoła, a jakoś cmentarza( chodz jest on mały, znajduje się tam kilka grobów )nie zamykał. A Kościół w Płóczkach, tam również był remont ,dookoła kościoła stały rusztowania, nikt nie zamykał z tego powodu cmentarza !

 8. Niestety ja również spotkałam się z niepoprawnym zachowaniem księdza tej parafii. I naprawdę nie rozumiem tego dlaczego nikt nie reaguje, zwłaszcza przynależni do tej parafii. Może udają, że tego nie widzą i są tak zaślepieni.

 9. Ja wam powiem, że lubię tego księdza. Wiadomo jest jaki jest, ma swój charakter, ale on patrzy na ludzi przez to czy chodzą do kościoła, jeżeli ktoś kto chodzi co tydzień, uczestniczy we mszy świętej, to dla niego naprawdę jest to ważne, nie sprzeciwia się wtedy wogole. Ma się wszystko co się chce. Wszystkie sakramenty, ale gdy przyjdzie taki Janusz co w kościele był 3 lata temu, dziecko mu się urodziło, a mieszka w tej parafii, przychodzi do księdza i mówi że chce ochrzcic, a ksiądz do niego kim Pan jest? Po co Panu chrzest jak Pan nie uczestniczy w życiu katolickim? To nagle oburzenie bo ksiadz chrztu nie udzieli. Ja uważam że udzieli, tylko trzeba pokazać że się wierzy w Boga, jest się na mszy świętej, a przede wszystkim pokazać temu dziecku od małego że nasza wiara polega na modlitwie przynajmniej raz w tygodniu, by dzień święty świecić, a nie raz może dwa razy w życiu… Owszem nie popieram że zamknoł cmentarz, to nie powinno się wydarzyć. Myślę że ta sytuacja się wyjaśni.

 10. do mieszkaniec
  “Ksiądz nie może ingerować w czyjeś życie, nakazując w każdą niedziele i święta uczęszczać we Mszy Św., a także odmawiać udzielenia sakramentów”?!

  Zastanów się co piszesz. Serio, jeśli ktoś wierzy z Boga to powinien znać przykazania, bo to one właśnie mówią, że należy chodzić do kościoła w każdą niedziele i święta a nie, że ksiądz każe. Skoro nie chodzisz do kościoła to po co Ci sakramenty??? Żeby ludzie nie gadali, że dziecko bez chrztu czy rodzice bez ślubu??

  • Proponuję zapoznać ci się że stanowiskiem kościoła katolickiego czytaj papież oraz prawa kanonicznego co do warunków udzielania sakramentów niczym w nieudolny sposób będziesz próbował bronić kolesia który przebiera się za księdza.

 11. A jak ktoremus z robotnikow wypadnie mlotek albo cos podobnego zabije akurat przechodzace dziecko to kto w was wierni wezmie na siebie odpowiedzialnosc za smierc dziecka przed prokuratorem???

  • Poczytaj prawo budowlane zanim się ośmieszysz. Widziałeś kiedyś żeby ktoś w mieście zamykał cały rynek w przypadku gdy remintują jeden budynek? Albo dojście do klatki schodowej gdy remontowany jest dach? Remiguisz inspoektor budowlany bEhApOwIeC xd

 12. Kto wam kaźde uczestniczyć we mszy w KOTLISKACH jak będzie pusty kościół to zapewne da do myślenia i zmiany zachowania Zresztą pustką zaczyna powiewać w większości świątyń.

 13. To jest dziwny człowiek który udaje że jest księdzem z ludzi robi głupków w rozmowie w cztery oczy potrafi wyśmiać i poniżyć nie zasługuje na miano księdza.

 14. Stosuje monopol firmy pogrzebowej i narzuca to parafianom, to jest niedopuszczalne. Każdy ma prawo wybrać sobie firmę jaką chce,
  żeby pochować bliskich.
  Parafia – to jest po prostu biznes.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here