Balon wewnątrzżoładkowy

Cmentarz pod kluczem i z zakazem wstępu

41
Cmentarz w Kotliskach

Wierni i bliscy zmarłych pochowanych na przykościelnym cmentarzu nie mają możliwości odwiedzenia ich, złożenia kwiatów, zapalenia znicza, czy dokonania porządków. Tak zarządził proboszcz. – wynika z informacji otrzymanej od czytelników .

 

Sprawa dotyczy terenu kościoła i przyległego doń cmentarza w Kotliskach koło Lwówka Śląskiego.

W celu weryfikacji informacji w dniu wczorajszym udaliśmy się na miejsce. Faktycznie bramy kościoła, tak wjazdowa, jak i furtka okazały się być zamknięte na klucz. Przy kościele prowadzone są prace remontowe. Pracujący tam mężczyźni uprzejmie wyjaśnili, iż to ksiądz kazał zamknąć bramy i nie mogą nikomu otwierać, nikogo wpuszczać.

Niezmiernie cieszy informacja, iż kościół jest poddawany renowacji. Niemniej to nie pierwsza świątynia na świecie, przy której prowadzone są prace aczkolwiek jedna z nielicznych a być może jedyna, przy której z użytkowania przez wiernych wyłączono cały przyległy teren.

O wyjaśnienia zapytaliśmy proboszcza parafii księdza Remigiusza Toberę. Niestety, nie był on skory do rozmowy. Na pytania odpowiadał pytaniami. Ostatecznie stwierdził: „Myślę, że nie jest to konieczne, aby informować o takich rzeczach”.

W naszej ocenie zachowanie proboszcza w tej sytuacji jest, co najmniej dziwne a niechęć do wyjaśnień budzi niepotrzebne obawy, iż proboszcz może mieć coś do ukrycia. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości wczoraj na piśmie wysłaliśmy do proboszcza proste pytania. Nadal czekamy na odpowiedź.

Zdecydowanie bardziej otwarty na rozmowę był ks. Waldemar Wesołowski rzecznik prasowy diecezji legnickiej, który po zapoznaniu się ze sprawą wyjaśnił, iż faktycznie cmentarz jest zamknięty. Powód to bezpieczeństwo osób postronnych, gdyż przy murze kościoła odbywają się prace remontowe. Bramy dla wiernych będą otwierane tylko w niedzielę. Ksiądz Wesołowski zapewniał nas, iż z uzyskanych od proboszcza informacji wynika, że na przykościelnej tablicy ogłoszeń jest informacja.

Zrobiliśmy więc zdjęcie, żeby pokazać, iż takowej informacji tam nie ma.

Reasumując. Osoby chcące odwiedzić groby swoich bliskich pochowanych na cmentarzu w Koliskach mogą to uczynić w niedzielę, czyli dzień w którym nie będzie im nic zagrażało.

41 KOMENTARZE

 1. Może ksiądz znalazł skarb 🙂 albo szuka i boi się że ktoś coś zauważy 🙂 W końcu chyba w Marczowie też były prace remontowe, a co i ile wyjechało nie wiadomo do tej pory 🙂

 2. Tego księdza to już chyba wszyscy znają… Jak trzeba było remontować kościół w Niwnicach to wiedział czyich rąk użyć.. a jak człowiek umarł to jak psa pod płotem pochował, nawet do kościoła nie wpuścił.. co z księdza jest za człowiek… Do dzisiaj wspominając tą sytuację smutek ogarnia mnie, że Ci, którzy powinni być przykładem przykazania miłości są aż tak podli… WSTYD…

 3. ,wierni dawali dają datki na remont,mają prawo oglądać jak się posuwają prace, to są datki wiernych, mają prawo, nawet do rozcięcia zabezpieczenia, a gdzie jest rada parafialna, śpi,

 4. Tak naprawdę chodzi o to żeby dokuczyć mieszkańcom i pokazać kto tu tak naprawdę rządzi
  to czysta złośliwość ze strony księdza.Tak mało empatycznej osoby w stosunku zwłaszcza do starszych osób nie spotkałam.Mieszkańcy Kotlisk nie dajcie sobą pomiatać i wmówić sobie że za postawienie nagrobka bliskiej osobie należy się księdzu jakaś opłata w dodatku 20% wartości nagrobka.
  Chciwość przemawia przez tego człowieka a to jeden z siedmiu grzechów głównych.
  Pozdrawiam,

 5. A jak tu posprzątać grób. “pamiętaj abyś dzień święty święcił”. Rzeby sam rzecznik namawiał do grzechu? I komu się wypowiadać Remigiuszowi? Ależ to wszystko zawiłe. A Remigiusz widać rozwinął się w wypowiedzi jak szary papier……. do…… Pozdrowienia dla sołtysowej radnej a przepraszam bezradnej.

 6. A co do firmy POGRZEBOWEJ TO PRAWDA TYLKO ONI MOGĄ OBSŁUGIWAĆ TAM POGRZEBY (MONOPOL) NIE MA TAKIEGO PRAWA I KS. DOSKONALE WIE O TYM ZE NIE MOŻE TYLKO JEDNA FIRMA ROBIĆ POGRZEBU WSZYSTKIE FIRMY POGRZEBOWE MOGĄ ROBIĆ TAM POGRZEBY I NA DODATEK WŁAŚCICIELEM TEJ FIRMY JEST NIEMIEC ……

 7. Masz rację, WSTYD. PODŁOŚĆ wylazła z tego złego człowieka przebranego za księdza. Więcej złego robią dla Kościoła tacy przebierańcy nienawidzący ludzi niż tak zwani ateiści. Już topnieją szeregi wiernych przez takich jak R.T. A tak swoja drogą, Panie Redaktorze, świetny temat z tą firma pogrzebową. Już mam tytuł “Cmentarny monopol”. Ciekawe, czy Biskup aprobuje takie praktyki?

 8. Ludziska spokojnie xd remik i spółka mają się super i będą mieli xd w Kotliskach bytuje lud mentalnie w średniowieczu xd remik i spółka praktykują kolesiostwo. Poczucie władzy nad ciemnym ludem podnosi remikowi jego marne poczucie wartości .A ciemny lud to kupuje bo jakże możnaby nie czuć na plecach bata swego pana. Gdyby go usunęli kto by im łaskawie powiedział kiedy mogą wchodzić na cmentarz? Kto by zarządził czy ich dziecko może iść do komuni czy może przyjąć chrzest święty za odpowiednią opłatą xd pocieszające jest to że wyznawcy remika i bezradnej wkrótce wymra śmiercią naturalną A oni będą zapłać się w swoim szambie sami

 9. Ludziska spokojnie xd remik i spółka mają się super i będą mieli xd w Kotliskach bytuje lud mentalnie w średniowieczu xd remik i spółka praktykują kolesiostwo. Poczucie władzy nad ciemnym ludem podnosi remikowi jego marne poczucie wartości .A ciemny lud to kupuje bo jakzeby inaczej przestać czuć bat swojego pana na plecach xd ale spokojnie niedlugo wyznawcy remika i bezradnej wymrą wtedy sami utopia sie w fekaliach społecznych które sami tworzą

 10. Panie Redaktorze popieram “Do Zuzanna” proszę się przyjrzeć praktykom Remigiusza jak to u niego wszystko działa. Firma pogrzebowa i na dodatek organista … i nie masz prawa nikogo wziąć bo ci zmarłego nie pochowa !!! Wstyd i hańba, że taki człowiek wchodzi przed ołtarz i głosi słowo Boże jak przez niego przemawia zło, nienawiść do drugiego człowieka i szatan. Nic się nie liczy tylko kasa !!! Dziecka nie ochrzci – bo rodzice ślubu nie mają. A jak pójdą z chrztem do Lwówka to afery kręci w Kurii. Ludzie milczą i znoszą chimerycznego popka. Mam nadzieję że kolejny artykuł na temat tego “artysty” już ma Pan redaktor w planie ;).

 11. Remik nawet sam tacę potrafi zbierać. Zero tolerancji i zaufania do kogokolwiek. Wygląda to przezabawnie jak w trakcie Mszy Świętej przerywa ją i idzie zbierać tacę. Ale pewnie ten typ tak ma.

 12. Co oni tam burzą ,czy georadarami sprawdzają że nie wolno tam wejść przecież to jest chore. Z tego co czytam to wy Czorta macie nie Księdza, współczuję.

 13. Panie Redaktorze ma pan szczęście ,że rzecznik udzielił panu odpowiedzi do tej pory na bardzo liczne skargi dotyczące zachowania księcia Tobery nikt z kurii nie reagował Ksiądz jest agresywny , wulgarny nie liczy się z nikim . Sanuje tylko ludzi którzy mu się podporządkowują .Liczą się dla niego tylko pieniądze W Niwnicach wyrzucił rodzinę która opłaciła pogrzeb z kościoła dlatego ,że jedna z osób krytykowała go . Zrobił to wypowiadając słowa wyp…. mi z kościoła .Co z tego ,ze poszły skargi do dziekana , biskupa nikt nie reaguje . Groził ponadto ,że będzie pomawiał te osoby ,że nie pochowa zmarłej . Zwracał się słowami do jednej z nich ty śmieciu co mi podskakujesz. A było to przed rozpoczęciem Mszy Św. ,którą celebrował.

   • Bzdury, plotki ktoś powiela ? To chyba Ty sam, bo jak nie wiesz jak naprawdę było, to nie pisz że to są kłamstwa. Ja osobiście sama doświadczyłam ze strony księdza skandalicznego zachowania i wiem do czego jest zdolny. Ponadto dużo ludzi zetknęło się ze złym i nieodpowiednim zachowaniem tego księdza. Ja nie byłam na tej mszy, ale wierzę, że takie czyny ze strony tego proboszcza są możliwe. Dużo ludzi nieprzychylnie wypowiada się na jego temat. To też są kłamstwa, bzdury ? Po co ktoś miałby rozsiewać takie plotki ? Jakie by miał z tego korzyści ? A zwłaszcza że nie jest to jedyna osoba, ofiara złego zachowania księdza. Jest ich kilkanaście, w tym ja. Może najpierw rusz głową, a potem napisz. Już nie wspomnę o tym jak potraktował moją rodzinę. Jeśli ludzie się tak dają, to proszę bardzo brońcie księdza. Jednak skandaliczne zachowanie i występki tego księdza nadają się na osobny artykuł, mam nadzieję że być może taki się pojawi.

 14. W Niwnicach też był remont Kościoła, a jakoś cmentarza( chodz jest on mały, znajduje się tam kilka grobów )nie zamykał. A Kościół w Płóczkach, tam również był remont ,dookoła kościoła stały rusztowania, nikt nie zamykał z tego powodu cmentarza !

 15. Niestety ja również spotkałam się z niepoprawnym zachowaniem księdza tej parafii. I naprawdę nie rozumiem tego dlaczego nikt nie reaguje, zwłaszcza przynależni do tej parafii. Może udają, że tego nie widzą i są tak zaślepieni.

 16. Ja wam powiem, że lubię tego księdza. Wiadomo jest jaki jest, ma swój charakter, ale on patrzy na ludzi przez to czy chodzą do kościoła, jeżeli ktoś kto chodzi co tydzień, uczestniczy we mszy świętej, to dla niego naprawdę jest to ważne, nie sprzeciwia się wtedy wogole. Ma się wszystko co się chce. Wszystkie sakramenty, ale gdy przyjdzie taki Janusz co w kościele był 3 lata temu, dziecko mu się urodziło, a mieszka w tej parafii, przychodzi do księdza i mówi że chce ochrzcic, a ksiądz do niego kim Pan jest? Po co Panu chrzest jak Pan nie uczestniczy w życiu katolickim? To nagle oburzenie bo ksiadz chrztu nie udzieli. Ja uważam że udzieli, tylko trzeba pokazać że się wierzy w Boga, jest się na mszy świętej, a przede wszystkim pokazać temu dziecku od małego że nasza wiara polega na modlitwie przynajmniej raz w tygodniu, by dzień święty świecić, a nie raz może dwa razy w życiu… Owszem nie popieram że zamknoł cmentarz, to nie powinno się wydarzyć. Myślę że ta sytuacja się wyjaśni.

 17. Ksiądz nie może ingerować w czyjeś życie, nakazując w każdą niedziele i święta uczęszczać we Mszy Św., a także odmawiać udzielenia sakramentów. To czy chodzisz do kościoła czy nie to jest tylko i wyłącznie Twoja sprawa i ksiądz nie ma nic do tego. Owszem proboszcz parafii Kotliska i Niwnice udzieli być może wybranego sakramentu, jeśli wręczysz sporą ilość pieniędzy, jednak nie wszystkich na to stać.W innych parafiach oprócz Kotlisk i Niwnic, ksiądz nie sprawdza czy uczęszczasz do Kościoła czy nie i jakoś udziela sakramentów. Chcesz to proszę i nie bierze za to wysokich wygórowanych opłat.

  • do mieszkaniec
   “Ksiądz nie może ingerować w czyjeś życie, nakazując w każdą niedziele i święta uczęszczać we Mszy Św., a także odmawiać udzielenia sakramentów”?!

   Zastanów się co piszesz. Serio, jeśli ktoś wierzy z Boga to powinien znać przykazania, bo to one właśnie mówią, że należy chodzić do kościoła w każdą niedziele i święta a nie, że ksiądz każe. Skoro nie chodzisz do kościoła to po co Ci sakramenty??? Żeby ludzie nie gadali, że dziecko bez chrztu czy rodzice bez ślubu??

   • Proponuję zapoznać ci się że stanowiskiem kościoła katolickiego czytaj papież oraz prawa kanonicznego co do warunków udzielania sakramentów niczym w nieudolny sposób będziesz próbował bronić kolesia który przebiera się za księdza.

 18. A jak ktoremus z robotnikow wypadnie mlotek albo cos podobnego zabije akurat przechodzace dziecko to kto w was wierni wezmie na siebie odpowiedzialnosc za smierc dziecka przed prokuratorem???

  • Poczytaj prawo budowlane zanim się ośmieszysz. Widziałeś kiedyś żeby ktoś w mieście zamykał cały rynek w przypadku gdy remintują jeden budynek? Albo dojście do klatki schodowej gdy remontowany jest dach? Remiguisz inspoektor budowlany bEhApOwIeC xd

 19. Kto wam kaźde uczestniczyć we mszy w KOTLISKACH jak będzie pusty kościół to zapewne da do myślenia i zmiany zachowania Zresztą pustką zaczyna powiewać w większości świątyń.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here