Ciężarówką przez uszkodzony most w Pławnej? Czy zamkną most?!

9
1232

Czy efektem ignorancji przez kierowców ograniczeń oraz przymykania na to oczu przez mieszkańców będzie zamknięcie obiektu na wiele miesięcy?!

 

Nawałnica w Pławnej

Po nawałnicy, jaka parę tygodni temu przeszła przez Pławną jeden z mostów na drodze powiatowej z Pławnej do Lubomierza został uszkodzony. Jego spora część po podmyciu wpadła do koryta strumienia. To spowodowało zamknięcie mostu i wytyczenie objazdów z Lubomierza przez Milęcice, Wojciechów i Golejów. Spory kłopot dla turystów, jeszcze większy dla dostawców, jednak największy dla samych mieszkańców.

Most warunkowo otwarty dla poj. do 3,5 tony

Drogowcy z wyrozumiałością podeszli do problemu. Po ekspertyzie, że pozostała część konstrukcji mostu wytrzyma przejazdy osobówkami na płycie mostu pojawiły się bariery wytyczające tor jazdy. Most został otwarty. Ruch wahadłowy przy istniejącym w tym miejscu niewielkim natężeniu ruchu nie powodował większych trudności. A sama możliwość przejazdu była dla mieszkańców sporym ułatwieniem. To jednak może się jeszcze w tym tygodniu skończyć!

Ciężarówkami przez uszkodzony most?

Ostatniej doby po raz kolejny od dnia katastrofy ktoś włożył sporo wysiłku w to, by porozsuwać betonowe bariery, poszerzyć tor jazdy umożliwiając tym samym przejazd dla dużego samochodu – najprawdopodobniej jakiejś ciężarówki.

Nieuniknione konsekwencje

Pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych w Lwówku Śląskim na bieżąco sprawdzają stan techniczny mostu i to, jak przejazd samochodów wpływa na uszkodzoną konstrukcję. Dziś nie kryją, iż to nie pierwszy przypadek przejazdu dużego auta przez uszkodzony obiekt mostowy, o jakim po czasie się dowiedzieli. Tłumaczą przy tym, że tak być nie może! Mówią, że skoro kierowcy nie potrafią zrozumieć powodu ograniczeń i zastosować się do nich, to ze względów bezpieczeństwa wszystkich jego użytkowników most zostanie na wiele miesięcy będzie musiał zostać zamknięty! Dopuszczony będzie jedynie ruch pieszych!

Pieniądze na naprawę mostu

Wojewoda nie rozpatrzył jeszcze wniosków powodziowych złożonych przez samorządy. To może nastąpić dopiero za kilka miesięcy. Wówczas urzędnicy, żeby wyłonić wykonawcę będą musieli rozpisać przetarg. Dopiero po jego rozstrzygnięciu na plac budowy będzie mogła wejść firma budowlana, która odbuduje obiekt od podstaw. To powinno zająć jej trzy miesiące. Tak, więc nowy obiekt mostowy na drodze z Pławnej do Lubomierza może został otwarty wiosną przyszłego roku! Dla mieszkańców, którzy w drodze do sklepu, rodziny, pracy, zmuszeni są przejeżdżać na jego drugą stronę to wielomiesięczna katorga spowodowana koniecznością nakładania kilometrów jadąc przez Golejów.

Nic nie widzieć, nic nie słyszeć, nic nie mówić?

Nawałnica doprowadziła do katastrofy. Przejazd przez uszkodzony most może być możliwy do dnia wejścia na budowę firmy remontowej, lub zamknięty w dniu dzisiejszym. Wszystko zależy od nas samych, kierowców, mieszkańców, …

Oczywistym jest, iż nikt nie postawi wartownika, który by 24 godziny na dobę przez wiele miesięcy stał i pilnował przejazdu. Dlatego wielka odpowiedzialność spoczęła teraz na samych mieszkańcach Pławnej. Od tego czy będą przymykali oczy na działania nieodpowiedzialnych kierowców, czy będą odwracali głowę od przejeżdżających przez most ciężarówek, czy każdorazowo będą zgłaszać takie sytuacje np. na policję (tel. 112), zależy to, jak długo obiekt będzie jeszcze otwarty.

Warto pamiętać, iż most nie należy do burmistrza, starosty, komendanta policji, czy sołtysa. Most jest dobrem wspólnym.

9 KOMENTARZE

  1. Do mieszkańców pławnej – wystarczy zdjęcia robić z tablicami rejestracyjnymi ciężarówek i przesyłać do starostwa w lwówku, trzeba będzie jeszcze tylko złożyć oświadczenie, że się widziało jak ciężarówka jechała – oni będą nakładać kary. Po kilku takich akcjach będzie spokój na wiosce. P.S. Założę się, że te blokady usuwają lokalni mieszkańcy.

  2. Zamontować pałąk na jakiejś wysokości np.2,10 i niech próbują jechać ciężarówkami i traktorami. I po problemie.
    No i trzeba męczyć głowe u wojewody o szybką odbudowę mostu.

  3. Ja mam tam stać spisywać i zdjęcia wysyłać, a co ja służba jestem, nie mam bloczka mandatowego. Policja i straż miejska niech często odwiedzają ten most to trochę ukarają.

  4. Przepraszam bardzo, czy my jako mieszkańcy mamy to rozumieć tak:postawić bandę i niech w……. ą wszystkim tirowcom, którzy przejeżdżają przez most????? A gdzie służby typu :policja, straż miejska???? Jak zwykle napiszą na swoich stronach….. Prosimy o pomoc???? Może to są instytucje, które nie powinny istnieć???? W jakim my kraju żyjemy, ludzie…….

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here