Burmistrz Świeradowa zarobi więcej niż Prezydent Warszawy

7
1926

Czy faktycznie kurort to Miasto mlekiem i miodem płynące? Czy dzięki rozwojowi deweloperki stać ich na wszystko? Najwyraźniej stać na wiele, a w przypadku wynagrodzenia włodarza to nawet na więcej niż w stolicy Polski.

 

Ile zarabia prezydent Warszawy?

W czwartek 23 maja warszawscy radni zdecydowali o wynagrodzeniu prezydenta stolicy. Przyjęta kwota wynagrodzenia Rafała Trzaskowskiego została ustalona na minimalnym poziomie wynagrodzenia dla włodarza stolicy.

Wynagrodzenie Rafała Trzaskowskiego

Pensja Trzaskowskiego wyniesie 18.293 zł brutto. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji, w której na zarobki prezydenta Warszawy składały się: wynagrodzenie zasadnicze – 11.300 zł, dodatek funkcyjny – 1.033,23 zł, dodatek specjalny – 30 proc. sumy dodatku funkcyjnego i wynagrodzenia zasadniczego tj. 3.699,97 zł oraz 20- proc. dodatek stażowy.

Gdzie są wyższe zarobki?

Czy to dużo, czy mało? W porównaniu z wynagrodzeniem nowo wybranej burmistrz malutkiego Świeradowa- Zdroju to raczej niewiele. Warto tu podkreślić, iż powierzchnia miasta stołecznego Warszawy to 517 km2. W stolicy mieszka niemal 1,8 mln osób. Natomiast powierzchnia miasta Świeradów- Zdrój to niespełna 21 km2, a liczba ludności wynosi ok. 4 tysięcy.

Kampania wyborcza

Edyta Wilczacka do świeradowskiego magistratu trafiła zaledwie rok temu. Wcześniej burmistrz Marciniak radził sobie sam. W ocenie niektórych mieszkańców to był celowy zabieg, by przygotować grunt po wybory samorządowe.

W zarządzonych na 7 kwietnia wyborach do wyścigu o fotel burmistrza Świeradowa- Zdroju wystartowało troje kandydatów: Edyta Wilczacka, Michał Brutkowski i Irena Chmielowska. Tych pierwszych dwoje kandydatów miało wyraźne wsparcie w urzędującym burmistrzu. Trzecią kandydatkę wspierali głównie członkowie jej komitetu. Mimo to rywalizacja w pierwszej turze okazała się wyrównana.

M. Brutkowski zdobył 404 głosy, I. Chmielowska otrzymała 595 głosów, a na E. Wilczacką zagłosowało 606 wyborców. Różnica zaledwie jedenastu głosów pomiędzy obiema paniami sprawiła konieczność przeprowadzenia drugiej tury głosowania. W tej różnica głosów była nico większa. Na Irenę Chmielowską zagłosowało 658 mieszkańców, a na Wilczacką 898. Tym samym piastująca od czerwca ubiegłego roku fotel wiceburmistrza kobieta objęła władzę w Świeradowie- Zdroju.

Obowiązki radnych

Wraz z wyborem burmistrza świeradowianie dokonali także wyboru nowych radnych. Siedmioro radnych wprowadziła E. Wilczacka, sześcioro I. Chmielowska i dwoje M. Brutkowski. Jedną z pierwszych ważniejszych decyzji podejmowanych przez nowo wybraną radę jest obowiązek ustalenia wynagrodzenia burmistrza. Nad tym świeradowscy radni pochylili się podczas sesji w dniu 28 maja br.

Minimalne wynagrodzenie burmistrza – prawo

W uzasadnieniu projektu uchwały, jaki otrzymali radni wskazano, iż minimalne wynagrodzenie w gminie do 15 tysięcy mieszkańców nie może być niższe 13.936,00 zł.

Maksymalne wynagrodzenie burmistrza – prawo

W przepisach wskazano także, iż w gminach do 15 tysięcy mieszkańców, określone zostało maksymalne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 10.250,00 zł i maksymalny dodatek funkcyjny w wysokości: 3.150,00 zł. Natomiast dodatek specjalny przysługuje burmistrzowi w kwocie wynoszącej 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, czyli wynosi 4.020,00 zł. Ponadto obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia burmistrza jest dodatek za wieloletnią pracę tzw. dodatek stażowy.

Wynagrodzenie burmistrz Świeradowa- Zdroju

Na wtorkową sesję przewodniczący rady przedłożył Radzie Miasta Świeradów-Zdrój propozycję, w której wskazał:

Ustala się dla Burmistrza Miasta Świeradów- Zdrój Pani Edyty Wilczackiej – wynagrodzenie miesięczne według następujących składników wynagrodzenia:

  1. wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 10.250,00 złotych,
  2. dodatek funkcyjny w wysokości 3.130,00 zł,
  3. dodatek specjalny w wysokości 30%, tj. w kwocie 4.020,00 zł,
  4. dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Łącznie daje to wynagrodzenie w kwocie 19.470 złotych.

Swoje obawy i wątpliwości, co do wysokości wynagrodzenia podczas sesji wyraził radny Bartosz Kijewski, który wskazał, iż z doświadczenia wie jak to bywało, że pieniądze na maksymalne wynagrodzenie burmistrza zawsze się znajdywały, pojawiały się też pieniądze na nowe pomysły wychodzące od burmistrza, ale na wnioski radnych, potrzeby mieszkańców nagle brakowało. Radny Kijewski zapytał, jak to będzie teraz?

Chciałabym, żebyśmy nie mieli takiej sytuacji, że musimy z czegoś rezygnować. – życzyła sobie i radnym burmistrz Wilczacka.

Swoją decyzję przed głosowaniem uzasadnił radny Mateusz Szumlas:

– Propozycja uchwały przewiduje przyznanie niemal maksymalnego wynagrodzenia wynikającego z ustawy, czyli kwoty 19 470 zł brutto.
Pani Edyta Wilczacka objęła funkcję Burmistrza w naszej gminie po raz pierwszy. Wcześniej przez rok pełniła funkcję zastępcy Burmistrza. Na dzień dzisiejszy trudno jest ocenić, jakim będzie burmistrzem, jak będzie współpracować z Radą Miasta, czy i jak będzie odpowiadać na potrzeby mieszkańców oraz jaki będzie jej sposób i zakres realizacji inwestycji. W związku z tym, obecnie trudno mi ocenić, na jakim poziomie wynagrodzenie powinno zostać ustalone.
Niemniej jednak, wiem, iż Pani Burmistrzyni ma w radzie większość. Dlatego podjąłem decyzję, że w kwestii ustalenia wynagrodzenia na najbliższej sesji Rady Miasta Świeradów-Zdrój wstrzymam się od głosu – wskazywał radny Pan Mateusz Szumlas.

Za takim wynagrodzeniem dla E. Wilczackiej głosowali: Kojpasz Irena, Krawiec Anita, Łoziński Sebastian, Bigus Ireneusz, Trudziński Adam, Miakienko Kinga, Leszczyński Lubomir, Sojka Agnieszka, Cielecka Kamila,

Przeciw była: Pytlakowska Kamila

Od głosu wstrzymali się: Chmielowska Irena, Mikołajczak Paweł, Bronicki Marek, Kijewski Bartosz, Szumlas Mateusz.

wyniki głosowania radnych nad uchwałą ws. ustalenia wynagrodzenia burmistrz E. Wilczackiej.

7 KOMENTARZE

  1. Że jest trend na tzw . Skok na kasę mnie nie dziwi ! Dziwi mnie tempo tych decyzji i brak zainteresowania uszczelnień systemu podatkowego w gminie ? Brak kontroli obiektów które płacą ryczałt za wodę a używają obiekty komercyjnie ! Obiekty komercyjne nie mają prawa wykorzystywać swoich obiektów jako medyczne by obniżać i korzystać z ulg podatkowych ! Można to zrobić trzeba chcieć prostymi decyzjami

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here