Burmistrz dostanie pieniądze na dwa autobusy elektryczne

6
1563
zdjęcie poglądowe (pixabay.com)

Dwa nowe autobusy elektryczne wkrótce pojawią się na drogach w regionie. Ich koszt to ponad 6 milionów złotych, z czego blisko 5 mln to dotacja z NFOŚiGW.

 

 

W ubiegłym roku rozstrzygnięty został nabór wniosków w programie „Zielony transport publiczny”, którego celem było niwelowanie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie. Z programie NFOŚiGW samorządy mogły ubiegać się o środki na przedsięwzięcia polegające m.in. na zakupie nowych autobusów elektrycznych wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania wraz ze szkoleniem kierowców- mechaników z zakresu obsługi bezemisyjnych pojazdów, nabyciu nowych autobusów elektrycznych wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych wraz ze szkoleniem kierowców/mechaników z zakresu obsługi bezemisyjnych pojazdów, czy modernizację, lub budowę infrastruktury pozwalającej na obsługę i prawidłowe użytkowanie nabytych pojazdów, w tym szczególności punktów ładowania lub tankowania wodoru wraz z niezbędną dla ich funkcjonowania infrastrukturą towarzyszącą albo sieci trakcyjnej. Infrastruktura wykorzystywana będzie wyłącznie do obsługi transportu publicznego.

W ramach złożonych do NFOŚiGW wniosków, planowany jest zakup 340 szt. autobusów elektrycznych i 48 szt. autobusów wodorowych oraz budowa 277 szt. punktów ładowania i 2 stacje tankowania wodoru.

 

 

Wśród samorządów, które otrzymają wsparcie znalazło się także Miasto Świeradów- Zdrój, które na zakup dwóch autobusów otrzymało 4.798.230 złotych dotacji. Koszt całkowity przedsięwzięcia według danych z wniosku szacowany jest na 6.150.000 zł.

Dziś, to jest środę 15 marca 2023 roku w sali konferencyjnej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy władzami Miasta Świeradów- Zdrój a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Teraz świeradowscy radni muszą wprowadzić te środki do budżetu. Potem Gmina będzie mogła ogłosić przetarg na zakup nowych elektryków, które będą jeździły po drogach w naszym regionie.

6 KOMENTARZE

  1. Oj Świeradów ekologiczne autobusy będzie miało jak to się na z faktem wpuszczania ścieków do Kwisy przez tzw przelew. Jak już będą te autobusy to pewnie burmistrz będzie się fotografował przy nich jaki jest eko, ale ja już mam plan mam fotki jak przez przelew wypływa szambo i jak na 11 listopada płyną gówna przerobi się to foto z głupim uśmieszkiem i zmontuje się jak burmistrz stoi z podniesionym kciukiem przy przelewie szamba i na ulicy z gównami.

  2. Redakcjo, co tam piszecie ? Burmistrz to może dostać, ale w m…..ę. Gminą dostała, gmina. Ten Pan jest w pracy, za którą my mieszkańcy płacimy mu niemało. W ramach tej pracy musi się starać o rozwój gminy . Najlepiej w sposób zrównoważony. On tak równoważy zanieczyszcznie rzeki Kwisy. Wszystkie dotychczasowe i przyszłe osiągnięcia Rolka zaleje szambo. I pomimo wielu niewąpliwych osiągnięć zostanie zapamiętany jako Roland Marciniak burmistrz Szambo Zdrój.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here