Burmistrz chciała zbyć radnego

26
2196
zdjęcie poglądowe

Wystarczy sięgnąć do faktur inwestycyjnych z tych lat i bez problemu znajdą tam Państwo odpowiedź na moje pytanie (chyba, że celowo unikacie Państwo odpowiedzi)” – pisze pan radny.

 

 

Radny Zbigniew Eck zwrócił się do burmistrz Lwówka Śląskiego z konkretnymi pytaniami w sprawie koszy na śmieci. Burmistrz odpowiedziała ale odpowiedzi nie udzieliła. Jednak radny nie odpuszcza.

Pierwsze kosze na śmieci na ulicach miast Europy pojawiły się w XIX wieku we Francji. Kosze na śmieci towarzyszą nam wszędzie. Widok pojemnika na śmieci w parku, na chodniku, czy skwerze nie dziwi nikogo, wręcz przeciwnie raczej zaskoczeniem może być brak takich „luksusów” w miejscach publicznych, gdzie każdego dnia przechodzi wiele osób.

Jednak władze Lwówka Śląskiego mają tu nieco inne priorytety. Słuchając wypowiedzi burmistrzów można odnieść wrażenie, iż najchętniej zlikwidowali by wszystkie kosze. Problem jest poważny a skutki braku koszy w mieście redakcja Lwówecki.info na prośbę mieszkańców miasta opisuje regularnie.

Niestety, burmistrz Szczęsna wydaje się iść w zaparte. Jej zastępca jesienią ubiegłego roku w piśmie do redakcji tłumaczył, iż przyjęta została polityka wprowadzania ograniczenia ilości koszy podkreślając, że mieszkańcy gminy oraz osoby przebywające na jej terenie w miejscach publicznych zobowiązani są do wyrzucania wytworzonych odpadów komunalnych do koszy ulicznych, a w przypadku ich braku do zabierania odpadów ze sobą.

Kilka miesięcy wcześniej L. Krokosz podczas sesji pochwalił się także swoim genialnym pomysłem ograniczenia pojemników na śmieci przy przystankach.

– Czy na przystanku autobusowym przebywają ludzie godzinę czasu czy dwie? Tych autobusów mamy tak mało, więc nie da się tam spożyć nie wiem czego, pizzy prawda, a jeżeli ma się drobny baton to to nie jest jakiś ciężar wielki, żeby go zabrać ze sobą. – wskazywał podczas sierpniowej sesji rady miejskiej wiceburmistrz Lwówka Śląskiego, który podpierając się specjalnie na tę okoliczność przygotowaną prezentacją pytał wprost, czy ustawiać kosze czy ich nie ustawiać?

Redakcja Lwówecki.info wielokrotnie opisywała problem zaśmieconego miasta, przepełnionych koszy i zaśmieconego terenu przy przystankach w gminie Lwówek Śląski. Problem wydaje się być niezwykle poważny i stanowi jedną z większych bolączek mieszkańców, którzy nie potrafią zrozumieć, po co w centrum, wokół ratusza ustawiono kilkadziesiąt pojemników na śmieci, a poza centrum koszy jest jak na lekarstwo?

Nie dziwi więc interpelacja złożona przez radnego Zbigniewa Ecka, który wnosił w niej do pani burmistrz w sprawie informacji o poniesionych wydatkach na zakup i montaż koszy na śmieci na Placu Wolności, wokół Ratusza Miejskiego oraz na Rynku Miejskim w Lwówku Śląskim.

Odpowiedź na to wydawałoby się niezwykle proste pytanie M. Szczęsnej sprawiła sporo problemów i wprawdzie burmistrz odpowiedziała na interpelację ale oczekiwanej odpowiedzi na pytania nie udzieliła.

„Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski uprzejmie informuje, iż montaż i zakup koszy na śmieci na ww. terenie miasta realizowany był na przełomie wielu lat. Dodatkowo Burmistrz nie ma możliwości wyodrębnienia kosztu zakupu koszy na śmieci, które zamontowane zostały w związku z wykonaną w okresie od 2019 r. do 2021 r. przebudową Rynku Miejskiego.” – napisała M. Szczęsna.

Radny Zbigniew Eck nie odpuszcza i ponownie składa interpelację zwracając się do burmistrz z prośbą o informację o wydatkach poniesionych na zakup i montaż koszy na śmieci na Placu Wolności wokół Ratusza i Rynku miejskiego.

Stwierdzenie, iż montaż i zakup koszy na śmieci na ww. terenie miasta realizowany był na przełomie wielu lat i że Burmistrz nie ma możliwości wyodrębnienia kosztu zakupu koszy na śmieci, które zamontowane zostały w związku z wykonaną w okresie 2019 r. do 2021 r. przebudową Rynku Miejskiego” jest brakiem poważnego podejścia do odpowiedzi na złożoną interpelację. Wystarczy sięgnąć do faktur inwestycyjnych z tych lat i bez problemu znajdą tam Państwo odpowiedź na moje pytanie (chyba, że celowo unikacie Państwo odpowiedzi)” – pisze pan radny.

Gmina Lwówek Śląski bez wątpienia potrzebuje dobrego gospodarza, takiego który dostrzeże problem i przyzna, iż ten istnieje a ponadto zamiast wprowadzać zasadę ograniczania liczby pojemników na śmieci podejmie realne działania mające na celu jego rozwiązanie, a przynajmniej zmniejszenie tego dokuczliwego zjawiska.

26 KOMENTARZE

 1. Brawa dla pana radnego. Wiem że pan kandyduje na radnego z grupy pana Kobiałki. Ma pan mój głos jak i pan Kobiałka. Gmina potrzebuje zmian. A działania tych panów właśnie mogą zmienić gminę i miasto. Niestety ale przy obecnej pani Burmistrz to już nic dobrego nas nie spotka tylko kłamstwa i obrażanie mieszkańców.

 2. I teraz jakiś urzędnik, niczemu winny, będzie na polecenie przełożonego, cały dzień szukał faktur na kosze na śmieci kupione na przełomie X lat, bo radny Ecku chce przed wyborami zabłysnąć. Brawo panie radny. To szalenie istotna interpelacja!! Powiedz coś pan uczynił dla gminy i dla swoich wyborców oprócz składania takich interpelacji. Coś pan załatwił, co ułatwił mieszkańcom gminy, jak im żeś pan pomógł, mówiąc prostym językiem?

  • Czyli jak mieszkańcy chcą znać finanse gminy to już jest źle? Mamy prawo to wiedzieć ..lepiej proszę przeanalizować obietnice wyborcze Pani burmistrz i proszę przeanalizować aktywność i udział radnych w poszczególnych sesjach na przełomie kadencji.

  • Panie Anonim – widzę, że jest pan bardzo mało zainteresowany pracami radnych. Proszę się pofatygować i wejść na stronę interpelacji radnych lwóweckich.
   Jako radny od roku 2018 do dnia dzisiejszego złożyłem ok. 90 interpelacji w wielu istotnych sprawach dla mieszkańców Gminy i Miasta Lwówek Śląski (nie będę omawiał je szczegółowo, ponieważ można to sprawdzić na BIP Lwówek Śląski).
   Złożyłem również wiele wniosków do budżetów w latach ubiegłych.
   Dlatego też proszę zastanowić się nad tym co pan pisze – zabłysnąć przed wyborami (śmiechu warte pana stwierdzenie).

   • Nie każdy ma czas na lontrolowanie pracy randnych. To oni biorą diety, więc mogą raportować swoje działania wyborcom. W dobie internetu każde pan szukać samemu? Czas na dyskusje pan ma, więc może znalazłoby się trochę czasu na wypisanie kilku chociaż najważniejszych pana zasług zamiast dyskusje w komentarzach? Proszę pamiętać, że nie po to został pan wybrany, żeby prowadzić prywatne wojenki, ale po to, żeby działać w imieniu mieszkańców gminy. A pycha, buta i zacietrzewienie nie są w takim przypadku mile widziane. Pozdrawiamy my – wyborcy 🙂

  • Znalezienie faktur to kwestia kilku lub kilkunastu minut – o ile dokumentacja prowadzona jest prawidłowo.
   Mogę to osobiście potwierdzić pracując w dużym przedsiębiorstwie w dziale finansowo-księgowym.

 3. I jeszcze jedno – proszę sprawdzić kto na Sesji w listopadzie 2023 roku zablokował podwyżkę podatku od nieruchomości dla osób fizycznych na terenie miejskim i wiejskim o ponad 20% .
  Na mój wniosek podwyżkę wprowadzono o połowę mniejszą.

 4. Widać że dbałość o porządek w mieście ogranicza się tylko do rynku, jakość porządków poza woła o pomstę do nieba ,droga do byłych Płakowic w rowach melioracyjnych to jedno wysypisko śmieci ,podatki nie śmierdzą ale porządki już nie obowiązują ,tak jak i przyłącza gazowe obiecane wiele lat temu przed przyłączeniem Płakowic do miasta.

 5. Uchwala nr LXXIV/480/23 Rady Miejskiej w Lwowku Slaskim z dnia 26 pazdziernika 2023r. w sorawie ustalenia wysokosci diet dla radnych w zwiazku z wypelnianiem mandatu . Wystarczy przeliczyc na pieniazki spoleczna orace radnego. Za oddany glos mozna od nich wymagac wiekszego “spolecznego” zaangazowania poza lansowaniem sie w mediach. Przyszlym Radnym zycze powodzenia przy urnach w dniu 07 kwietnia br.

 6. Panie Radny, jak ktoś jest śmieciarzem to żadna ilość koszy nie pomoże, śmieć i tak wyląduje na ziemi, obok kosza. Tu się kłania brak kultury i wychowania albo celowe działanie żeby pokazać jaki to “syf” wszędzie. A odnośnie pracy w kopalni…to tam też kilka ciekawych tematów by się znalazło…

 7. Eck, Fuławka i Kobiałko to mocne trio, oglądam sesje i trzymam za nich kciuki, duzo merytoryki
  jeszcze p Kobraka ze Skorzenic jakby wzięli to miasto i wsie na nogi postawia

 8. Brawo. Widać że Stowarzyszenie Po Stronie Mieszkańców D.Kobialki działa szybko. Na sobotnim spotkaniu był poruszony temat braku koszy a w poniedziałek już są.

 9. Powinniśmy przeznaczać środki na rzeczy pilne, potrzebne, a nie na promocję jednej osoby. Taka informacja jest na profilu Fb Po stronie mieszkańców. Zastanawia mnie dlaczego jest tam promowany przede wszystkim Pan Kobiałka. I jeszcze raz piszę, iż obecna promocja kandydata do samorządu jest, w mojej ocenie, co najmniej nieetyczne, bo pomija finansowanie kampanii ze środków Komitetu Wyborczego.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here