Badania archeologiczne przy budynku Starostwa Lwóweckiego

9
1394
Badania archeologiczne przy budynku Starostwa Lwóweckiego fot Grzegorz Jaworski

W zeszłym tygodniu rozpoczęto badania archeologiczne w rejonie ul. Szpitalnej we Lwówku Śląskim (pisaliśmy o tym w materiale pt.: “Odkryli ślady XIII wiecznych murów obronnych“). Po kilku dniach można już podziwiać odsłonięte i oczyszczone elementy fortyfikacji miejskich z końca XIII wieku.

 

– Znajdujemy się w pasie historycznego międzymurza, odkrycie murów obronnych nie jest zatem zaskakujące. Ważny jest fakt, że udało się tak rozplanować wykop badawczy, że oprócz muru kurtynowego odsłoniliśmy znaczną cześć baszy łupinowej. Obiekty te, w przypadku Lwówka rozplanowane na rzucie prostokątnym i wysunięte poza lico muru, wzmacniały znacząco defensywę mieszczan, poprzez możliwość dodatkowego ostrzału wzdłuż obleganych murów kurtynowych. Co ciekawe obiekty te w okresie późnonowożytnym przekształcano w budynki. Także i tu mamy dowody takiego postępowania w postaci zamknięcia murem od strony miasta, ułożeniem wewnątrz bruku a nawet wyprowadzeniem kanału odprowadzającego nieczystości – tłumaczy archeolog Grzegorz Jaworski.

Oprócz konstrukcji murowanych, odkryto zabytki ruchome, w tym związane z czasami funkcjonowania koszar wojskowych w obecnym budynku starostwa (1786-1882) m. in. kulki ołowiane (pociski) czy ustnik trąbki wojskowej.

O dalszych wynikach badań będziemy naszych czytelników informowali.

9 KOMENTARZE

  1. Będzie parking, niemniej jego budowa wiąże się ze zniszczeniem obiektów historycznych, stąd najpierw archeolodzy muszą zrobić swoje. Prawdopodobnie na nowej nawierzchni zaznaczony będzie przebieg średniowiecznych murów.

  2. Tyle kopania dziesiątek miejsc przez kilka dekad przez archeologów a gdzie są opracowania tych wykopalisk?! Oni kopią za nasze podatki a potem zakopują te mury fundamenty piwnice to co my z tego mamy? Gdzie są wykopane eksponaty? O tym zróbcie artykuł bo co ma z tego powiat miasto gmina jak ten czy inny archeolog rozkopie i zakopie?

  3. Twoje pytanie wynika chyba z niewiedzy. Opracowania wyników badań składa się każdorazowo w urzędzie konserwatorskim – polecam wizytę w Archiwum WUOZ i zapoznanie się z zasobem, a warte tego wyniki badań publikuje w periodykach tj. Śląskie Sprawozdania Archeologiczne czy Silesia Antiqua i in. (fakt jest to literatura naukowa i branżowa, a nie popularnonaukowa). Faktem jest że pełne naukowe opracowanie wyników badań na złożonym stanowisku zajmuje sporo czasu od ich zakończenia. Zabytki ruchome trafiają przez konserwatora do muzeów. W samym Lwówku jest kilkadziesiąt pudelek zabytków archeologicznych w tym naczynia, kafle piecowe, ozdoby, monety i in. Inna sprawa, że nie zawsze są one wykorzystywane ekspozycyjne. W większym muzeach nie ma tego problemu i np. w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu czy w Muzeum w Lubaniu i oczywiście w Muzeum Karkonoskim są całe ekspozycję tworzone z ruchomaliow pozyskanych z badań archeologicznych. Naprawdę dla chcącego nie ma z tym problemu.

  4. No nasza gmina i nasz powiat niewiele ma, bo jest to chyba jedyne miasto powiatowe w regionie, który nie ma prawdziwego muzeum a zabytki trzyma się po bibliotekach.. Chyba to wstyd dla jednego z najstarszych miast w Polsce z tak bogata historia.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here