Mieszkaniec gminy Lwówek Śląski uwierzył oszustom i stracił 60 tysięcy złotych

3
2557

Ponad 60 tysięcy złotych stracił mieszkaniec gminy Lwówek Śląski po tym, gdy chciał zainwestować swoje pieniądze. Mężczyzna padł ofiarą manipulacji ze strony przestępców, podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej. Apelujemy – chęć łatwego i szybkiego zysku często kończy się utratą sporej gotówki.

 

 

Do lwóweckich policjantów zgłosił się 74-letni mieszkaniec gminy Lwówek Śląski. Powiedział, że padł ofiarą oszustów. W połowie czerwca znalazł on stronę internetową, na której widniała reklama platformy inwestycyjnej. Mężczyzna w ramach zainteresowania ofertą pozostawił swój numer telefonu. Jeszcze tego samego dnia zadzwonił do niego mężczyzna, który mówił ze wschodnim akcentem. Przedstawił się jako broker giełdowy, który pomoże mu w inwestowaniu jego pieniędzy.

Mieszkaniec gminy Lwówek Śląski początkowo zainwestował 2 tysiące złotych, jednak chcąc zarobić jeszcze więcej zaciągnął kredyt na ponad 40 tysięcy złotych. Kiedy rzekomo zgromadził ponad 50 tysięcy złotych, mężczyzna postanowił wypłacić środki, aby spłacić zaciągnięty kredyt. Wówczas okazało się, że musi założyć kolejne konto, już na innej platformie, po uprzedniej wpłacie blisko 15 tysięcy złotych.

 

 

Gdy pieniądze zniknęły mężczyzna zorientował się, że został oszukany. Postanowił skontaktować się z biurem platformy inwestycyjnej. Po czym zadzwonił do niego mężczyzna informując, że poprzedni broker był oszustem. Za to on pomoże mu odzyskać zainwestowane pieniądze. Jedyne co musi zrobić to wpłacić 5% prowizji. Po wykonaniu przelewu na ponad 3 tysiące złotych kontakt się urwał. Niestety łącznie stracił ponad 60 tysięcy złotych.

Apelujemy:

  • Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP, które dotyczą inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/
  • Sprawdź wiarygodność podmiotu. Zweryfikuj opinie w Internecie, np. w połączeniu ze słowem „oszustwo” lub „scam”. Nie poprzestawaj na jednej stronie z opiniami;
  • Sprawdź, czy instytucja – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF – link: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego;
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
  • Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.

-/sierżant sztabowy Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śl./-

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here