Awaria numeru 112. Są problemy z dodzwonieniem się

0
480
zdjęcie poglądowe (fot.: Lwówecki.info)

Problemy z wzywaniem służb ratunkowych występują w całej Polsce. Powodem jest awaria systemu informatycznego.

 

Numer alarmowy 112, to system powiadamiania ratunkowego, funkcjonujący na terenie kraju, który składa się z 17 centrów powiadamiania ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu.

Zgłoszenia z numerów alarmowych trafiają do operatorów numerów alarmowych zatrudnionych w centrach powiadamiania ratunkowego. Operatorzy przekazują drogą elektroniczną, wszystkie zebrane o zdarzeniu informacje do odpowiednich dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy decydują o zaangażowaniu odpowiednich jednostek.

W 2021 roku rozpoczęło się przełączenie numeru alarmowego 998 do 112. Oznacza to, że dzwoniąc na numer alarmowy 998 zostaniemy połączeni z operatorem CPR, który przyjmie zgłoszenie i przekaże je do właściwej jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb, jeśli będzie taka potrzeba. Dążąc do zapewnienia jednolitości systemu w Polsce, docelowo również numer alarmowy 999 będzie obsługiwany w centrach powiadamiania ratunkowego.

W sobotę 19 lutego 2022 roku doszło do awarii numeru 112. Dyspozytorzy wprawdzie odbierają telefony, ale ich działania są opóźnione, bo każdą ze służb muszą zawiadamiać “ręcznie”. To mocno wydłuża czas oczekiwania na połączenie. W mediach pojawiają się już doniesienia, iż w niektórych przypadkach na połączenie z operatorem zgłaszający oczekują nawet pół godziny.

Trwają prace nad usunięciem awarii.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here