XII Bal Charytatywny przeszedł do historii

0
5054

W stylowych wnętrzach dawnej powozowni, w otoczeniu dzieł sztuki, przy wyśmienitym jedzeniu i dźwiękach muzyki na żywo, bawiły się osoby, które w sercu mają pomaganie potrzebującym, pomaganie dzieciom.

 

 

Fundacja Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice” została założona w lipcu 2005 r. przez pracowników Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lwówku Śląskim. Od początku jej celem jest pomoc osobom upośledzonym umysłowo, niepełnosprawnym ruchowo, z zaburzonym zachowaniem oraz niedostosowanych społecznie w wieku 4 – 30 lat, w tym organizowanie terapii i warsztatów, tworzenie bazy rekreacyjno- wypoczynkowej i rehabilitacyjnej, czy działania na rzecz rozwoju Ośrodka.

Przez niemal dwie dekady tych działań i idących za nimi inwestycji było bardzo dużo. Jedną z takich sztandarowych inicjatyw Fundacji jest organizowany już od dwunastu lat Bal Charytatywny, w trakcje, którego prowadzone są aukcje cennych przedmiotów.

Z jedenastu dotychczasowych bali i piętnastoletniej działalności Fundacja zebrała kwotę ponad 460 tysięcy złotych, dzięki której zakupiła wanny do hydromasażu, wyremontowała pomieszczenia, gdzie umiejscowiono Salę Doświadczania Świata, dofinansowywała wyżywienie najbardziej potrzebujących wychowanków, wspierała finansowo usamodzielniających się, czy wspierała podopiecznych w zakupach sprzętu rehabilitacyjnego. Z pozyskanych funduszy na terenie ZPEW Fundacja wybudowała wspaniały plac zabaw. Przy wsparciu sponsora od lat organizuje też wyjazdy dla młodzieży.

Takim wyjątkowym wydarzeniem współorganizowanym przez Fundację jest odbywający się, co roku Przegląd Zespołów Teatralnych Osób Niepełnosprawnych. Przez lata współorganizowali również Mistrzostwa w Piłce Nożnej Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, ale na koncie mają także współorganizację charytatywnego maratonu ZUMBA, czy festynów rodzinnych. Jednak to Bal Charytatywny jest takim najbardziej rozpoznawalnym działaniem Fundacji.

Kolejny, już XII Bal Charytatywny odbył się w piątek, 9 lutego 2024 roku w Pałacu Brunów koło Lwówka Śląskiego. Tradycyjnie celem Balu było wsparcie podopiecznych Zespołu Placówek Edukacyjno- Wychowawczych w Lwówku Śląskim.

W tym roku zbieraliśmy pieniądze na monitory i tablice interaktywne, nowoczesne narzędzia do komunikacji i przekazywania wiedzy. – wyjaśniał Pan Zbigniew Malczewski Prezes Fundacji Pomocy Niepełnosprawnym „Płakowice”.

Pragnę wyrazić moje najszczersze uznanie dla Państwa zaangażowania w tę szlachetną inicjatywę. Wasza determinacja w organizacji tego wydarzenia zasługuje na najwyższe pochwały. Mam głęboką nadzieję, że ta impreza przyniesie nie tylko wsparcie finansowe, ale także atmosferę jedności i wspólnoty. – podkreślał w oficjalnym liście z podziękowaniami dla organizatorów Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki.

Organizatorzy przed Balem zebrali wiele ciekawych fantów, między innymi prace naszych regionalnych artystów: Dariusza Milińskiego, śp. Jerzego Borowca, Władysława Gałczyńskiego, Krystyny Skwarkowskiej, Elżbiety Suchcickiej, Barbary Ciechanowicz, Marii Trąd, Andrzeja Cymona, czy Iwony Koryckiej.

Fanty ufundowali również lokalni przedsiębiorcy, samorządowcy i politycy. Ilość zgromadzonych przedmiotów była naprawdę olbrzymia. Naszym zdaniem do tych ciekawszych z pewnością należały: vouchery na pobyt nad morzem, brzegiem Jeziora Bystrzyckiego, czy w domku na Pogórzu Izerskim, biżuteria, liczne markowe pióra ufundowane przez ministrów, zabiegi kosmetyczne, bon upominkowy oraz voucher do Moodo w Lwówku Śląskim, czy voucher do restauracji pod Czarnym Krukiem. Uwagę przykuwały grafiki Lwówka Śląskiego ufundowane przez Burmistrz Mariolę Szczęsną oraz przez Roberta Mikłaszewskiego. Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki w imieniu władz Powiatu na licytację przekazał obraz pt. „Wyjątkowa Kobieta” autorstwa Dariusza Milińskiego. Natomiast Rada Gminy i Miasta Lwówek Śląski na czele z Panem Dawidem Kobiałką ufundowała złote kolczyki.

Głównymi sponsorami Balu byli Państwo Grażyna i Edward Rzeźwiccy, właściciele Pałacu Brunów. Bal sponsorowali również: Bogusława Bronicka, Daria Puchalska-Dancewicz, Kwiaciarnia u Darii, Grzegorz Bąk, ALMEX, Nawojów Śląski, Grzegorz Malczewski, Biuro Obsługi Budownictwa, Gmina i Miasto Lwówek Śląski, IGOREX Nestorowicz i Spółka, Jakub Dródź, Firma KUAL, Nowy Lad Sp. z o. o. Powiat Lwówecki, Trebbi Polska Sp. z o.o., Warszawa, Spółdzielnia STW w Bolesławcu, Tadeusz Baran Gospodarstwo Rolne, Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych.

Bal odbył się pod honorowym patronatem Pana Daniela Koko Starosty Lwóweckiego oraz Pani Marioli Szczęsnej Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

Bal swoją obecnością zaszczyciła Anna Hamela Majewska, malarka, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, laureatka “Szansy Na Sukces” z zespołem Bajm oraz uczestniczka 8. edycji Must Be the Music.

Jak sama o sobie mówi jest istotą radości, piewcą miłości, pokoju na świecie, harmonii i spokoju. Nazywana kolorowym ptakiem podkreśla, iż uwielbia się śmiać i rozśmieszać ludzi. Podczas piątkowego Balu przeniosła gości w swój świat fantazji śpiewając po francusku oraz w swoim własnym języku.

Ja dosyć długo mieszkałam w Lwówku Śląskim i stąd startowałam w naszej kochanej Szansie na Sukces, którą wtedy wygrałam z fajną piosenkę „Ta sama chwila”, więc dla mnie móc wystąpić dzisiaj tutaj, to jest wielki zaszczyt, bo są to moje rodzinne strony, tu jest wielu moich przyjaciół, cudownych ludzi i cieszę się, że znowu tu jestem. – przyznawała Anna Hamela Majewska

Podczas tegorocznego Balu otwarto także wystawę prac Pana Karola Szmigla urodzonego w Słupsku, a mieszkającego obecnie na nad jeziorem Porajskim utalentowanego artysty amatora, którego pasją jest marynistyka, co widać w jego dziełach. Wśród prac, jakie mogliśmy podziwiać w Pałacu Brunów nie zabrakło także portretów ukochanych wnuków, czy przyjaciół artysty. Pan Karol Szmigiel w rozmowie z nami przyznawał, iż do tej pory malował wyłącznie dla własnej przyjemności i przyjemności bliskich, bo swoje prace rozdawał i nigdy nie myślał o wystawianiu prac i pokazywaniu ich szerszej publiczności, aż do momentu, kiedy otrzymał propozycję wystawy w trakcie Balu Charytatywnego.

Bal poprowadził niezastąpiony w tej roli Mariusz Wolski. Oprawa muzyczna zespół Gramofon. Patronat medialny: Lwówecki.info.

Bal charytatywny to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko zapewnia rozrywkę i przyjemność uczestnikom, ale przede wszystkim ma szczytny cel. Dzięki zaangażowaniu wspaniałych ludzi, członków Fundacji Pomocy Niepełnosprawnym “Płakowice” oraz ofiarności uczestników tegorocznego Balu, na konto fundacji wpłynie ponad 50 tysięcy złotych, z których to środków zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt dla podopiecznych ZPEW.

Przekaż 1,5% podatku dla Fundacji Pomocy Niepełnosprawnym “Płakowice”, ul. Parkowa 17, 59-600 Lwówek Śląski. Wpisz w zeznaniu podatkowym KRS: 0000237556.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here