Autostrada w pobliżu Wlenia i Lwówka Śląskiego? To nie żart

27
11946
zdjęcie poglądowe fot. GDDKiA

Autostrada A 4 przebiegająca zaledwie dwadzieścia kilometrów od Wlenia i Lwówka Śląskiego? To nie science -fiction, ale jedna z koncepcji przebudowy popularnej A – czwórki.

 

A4 to najdłuższa autostrada w Polsce o długości ok. 672 km. Autostrada A4 w województwie dolnośląskim to najstarszy odcinek autostradowy w Polsce. Wybudowany został w latach 30. XX wieku. Od Wrocławia do Krzyżowej liczy ok. 105 km długości.

 

W związku z tym, że z roku na rok wzrasta natężenie ruchu, które momentami dochodzi do 100 tys. pojazdów na dobę planuje się jej przebudowę.

 

Zostały opracowane cztery koncepcje modernizacji, w tym zakładające jej zupełnie nowy przebieg.

 

Autostrada w interesującej nas koncepcji startuje na węźle Piskorzowie, następnie kieruje się do zaplanowanego węzła w pobliżu Świdnicy, skąd rusza w kierunku Strzegomia i leżącej w pobliżu Jeleniej Góry Świerzawy. W obu tych miastach zaplanowano węzły. Za Świerzawą autostrada mija Sędziszową i odbija na północ. Następny MOP powstanie w Proboszczowie, a kolejny węzeł w Pielgrzymce na połączeniu z DW 364 (łącząca Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, Złotoryję i Pielgrzymka Legnicę). Mknąc dalej na północ, trasa omija Nową Wieś Grodziską, Grodziec, Ganczary i dociera do węzła Tomaszów Bolesławiecki. Stąd biegnie już do obecnej autostrady A4.

 

Mimo że jest to wariant zdecydowanie najdroższy, istnieje duża szansa na jego realizację. Przecinając południową część województwa dolnośląskiego, pozwoli na lepsze skomunizowanie wciąż oddalonego od sieci dróg części regionu, oraz miast takich jak Wałbrzych, Jelenia Góra, Świerzawa, Złotoryja, czy Lwówek Śląski.

 

-/ Na podstawie serwisu GDDKiA Andrzej Jaśkiewicz, wleninfo.pl /-

27 KOMENTARZE

 1. Wszystko pięknie jestem za szkopuł tylko w tym, iz Legnica na taką opcję nie pozwoli. Oni beda chcieli mieć A4 jak najbliżej siebie a nasze władze będą cicho siedziały zobaczycie że autostrada przejedzie okok Legnicy i Głogowa

  • Brawo za komentarz :), właśnie tak: mamy góry, parki krajobrazowe, park narodowy a do A4, przy obecnym przebiegu, daleko nie jest za to bezpiecznie jeśli chodzi o uciążliwość takiej drogi!

 2. Pieniędzy nie mają o rozbudowę A4 o jeden dodatkowy pas a będą nam urzędnicy pisać takie cyrki. Pogonić ich z koryta i zrobić tam porządek zanim całkiem rozwalą tą Polskę w pył.

 3. Proponowana A4 Idealnie omija Lwówek jak ktoś będzie chcial zjechać do jakiegoś miasta to Złotoryja jest bliżej albo inne… Inwestycja ok z tym że dla Lwówka brakuje dwupasmówki od Bolesławca do Jeleniej…

  • Dwupasmówki to ci brakuje w głowie na węźle od szarych komórek . A tak na poważnie to po cholere ci tu dwupasmówka ? Dobra droga ale na dwupasmówkę to za mały ruch tu jest człowieku. To nie połączenie bielsko biała Katowice . Coś ci się pomyliło tam

 4. Akurat ze Złotoryi jest blisko do A4, więc argument słaby. Wałbrzych też będzie miał względnie dobry dostęp przez S3 czy łącznik S5. Jelenia czy Lwówek rzeczywiście mają gorzej. Wg mnie zbyt duże nakłady i ruina dla krajobrazu żeby tę wersję przeforsowano.

 5. Dlaczego na autostradzie A4 nie zrobiono węzłów :
  1) droga nr. 357 pomiędzy Nowogrodźcem a Osiecznicą.
  2) droga nr. 350 pomiędzy Bolesławcem a Osiecznicą.
  3) droga nr. 414 pomiędzy Opolem a Prudnikiem.

 6. Jak dla mnie to byłaby wielka szansa dla Lwówka i jego dalszy rozwój,tylko po patrzcie więcej dla turystyki bo więcej ludzi by przejeżdżało do Lwówka.Mogły by powstać nowe miejsca pracy.Droga szybkiego ruchu przyniosła by tylko korzyści dla naszego miasta.Dlaczego Złotoryja czy Bolesławiec się rozwijają bo mają blisko drogi szybkiego ruchu które umożliwiają szybką komunikację między miastami.Trzeba się nad tym zastanowić bo te jest fajna opcja.

 7. Puścili by już nową autostradę od Zgorzelca przez Lubań, Lwówek, Złotoryję i dalej na Wrocław niemal w linii prostej… Jeśli przebudowywać to z sensem. Może pani burmistrz powinna przekonać zarząd dróg od autostrad? Chyba że jej nie zależy?!

 8. Lepiej zamiast tej drogi wybudować w Lwówku Śląskim metro z dwiema nitkami.Pierwsza z Radłówki do Dworka a druga z Rakowic do Mojesza ze stacjami w rynku koło ratusza.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here