Lekcje prowadzili gryfowscy strażacy

0
356
fot.: OSP KSRG Gryfów Śląski

Druhowie z OSP KSRG Gryfów Śląski nie tylko jeżdżą gasić pożary, czy ratować poszkodowanych w wypadkach, ale także edukują młodzież.

 

 

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gryfowie Śląskim wyszli z inicjatywą edukacji młodzieży. We wtorek 25 października 2022 spotkali się z uczniami w Szkoły Podstawowej Nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Gryfowie Śląskim. Podczas pierwszych zajęć tematem przewodnim była pierwsza pomoc oraz procedury ewakuacyjne.

Młodzież z ósmych klas bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach. Uczniowie dowiedzieli się jak udzielić pierwszej pomocy oraz jak wezwać pomoc w razie zagrożenia. Jeden z naszych druhów jako pozorant został opatrzony oraz zabezpieczony na desce ortopedycznej. Pozwoliło to na pokazanie jak prawidłowo i bezpiecznie przetransportować poszkodowaną osobę z miejsca zagrożenia. – wyjaśniają druhowie, którzy wspominają, iż uczniowie oraz nauczyciele podjęli również działania praktyczne na poszkodowanym oraz fantomie.

Sprawdzali funkcje życiowe poszkodowanego, transportowali osobę poszkodowaną oraz wykonywali resuscytację krążeniowo- oddechową. – dodają strażacy.

Spotkanie ze strażakami było także okazją do zapoznania się przez uczniów z wyposażeniem toreb ratunkowych, jak również urządzeniem AED. Na zakończenie zajęć omówione zostały również procedury ewakuacji ze szkoły.

To pierwsze, ale jak zapewniają strażacy nie ostatnie spotkanie z uczniami. Druhowie nie kryją, iż liczą, że swoimi działaniami zachęcą młodzieżą do wstąpienia w szeregi OSP.

 

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here