Aktywnie wiosną i latem w Powiecie Lwóweckim

0
457
W dniu 11 lutego 2019 została podpisana umowa między Powiatem Lwóweckim a Euroregionem Nysa w sprawie dofinansowania mikroprojektu w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020. Projekt pn. „Promocja aktywnej turystyki w powiecie lwóweckim i mieście Zaclerz” zakłada wspólną realizację działań integracyjnych i promocyjnych Powiatu Lwóweckiego i czeskiego miasta Zaclerz, w tym udział polskich i czeskich mieszkańców pogranicza we wspólnych akcjach integracyjno-rekreacyjnych. Tego typu projekt ma już swoją wieloletnią tradycję. Zaczynaliśmy w 2009 roku – nieśmiało i skromnie. Wtedy z naszej strony wzięło udział tylko 10 uczestników – w większości uczniów, za to bardzo mocno dopisała wtedy reprezentacja czeska. Jednak już od paru lat nikogo nie musimy namawiać, bo nasze rajdy rowerowe cieszą się coraz większą popularnością. Musimy się pochwalić, że w zeszłym roku wzięło w nich udział ponad 600 uczestników i to nie tylko mieszkańców Powiatu Lwóweckiego.  To dla nas powód do dumy, widząc jak bardzo popularne stają się nasze rajdy, szczególnie kiedy docierają do nas uczestnicy z dalekich stron z Polski.  A przy okazji udało nam się stworzyć 93km czerwony szlak rowerowy wokół Powiatu Lwóweckiego, który przebiega przez wszystkie pięć miast powiatu, zaporę wodną w Pilchowicach, i z którego można podziwiać Góry Izerskie.

W ramach projektu „Promocja aktywnej turystyki” przewidziany jest również spływ kajakowo-pontonowy rzeką Bóbr. I w tym przypadku mamy już wieloletnią tradycję organizowania tego typu wydarzenia, a kiedy robiliśmy to po raz pierwszy w 2011 roku w ramach projektu „Nadbobrzański czerwiec” byliśmy pionierami w tego typu imprezie na Bobrze. Teraz widzimy, jak wiele ofert jest już na rynku związanych z organizacją spływów.

 

W tym roku wydamy również przewodnik turystyczny  „Powiat Lwówecki-Gmina Zaclerz” opisujący atrakcje turystyczne, zabytki, szlaki piesze i rowerowe razem z mapkami. Dodatkowo od marca ruszamy z konkursem fotograficznym pod tytułem „Piękno zaklęte w widokach – zabytki i atrakcje turystyczne Powiatu Lwóweckiego”.  Najciekawsze zdjęcia zostaną zamieszczone w powyższym przewodniku. Zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach.
Skrót wydarzeń:

15.03 – Rozpoczęcie konkursu fotograficznego
27.04 – Otwarcie sezonu rowerowego w Powiecie Lwóweckim
11.05 – Otwarcie sezonu rowerowego w Zaclerzu – Czechy
08.06 – Rajd rowerowy Zaclerz – Łupki
31.08 – Spływ kajakowo-pontonowy rzeką Bóbr

Projekt „Promocja aktywnej turystyki w powiecie lwóweckim i mieście Zaclerz“  jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
 

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here