41 lat temu zaczął się w Polsce stan wojenny

2
485

W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

 

 

Dzień wcześniej władze rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji milicji i wojska, użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

13 grudnia 2022 roku przypada 41. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W czasie 586 dni jego trwania internowano ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie.

Dziś Polacy oddają hołd poległym. Każdy może przyłączyć się do akcji “Światło Wolności“. Stanowi nawiązanie do tradycji zapalania w oknach świec w kolejnych latach w rocznicę 13 grudnia, na znak protestu i pamięci o tych wydarzeniach i ich Ofiarach. Świecę – w akcie dużej odwagi cywilnej – zapalano w oknach wielu polskich domów, a także w geście solidarności z Polakami zdarzało się to za granicą. W tym roku ty też zapal swoją świeczkę jako symbol Światła Wolności.

Dziś do udziału w akcji i pielęgnowania pamięci o wydarzeniach z grudnia 1981 roku zachęca ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

„Ta świeca, która zapłonie w naszych oknach, to nie tylko wyraz pamięci o ofiarach stanu wojennego, ale także okazja do refleksji nad historią, którą w tamtych dniach przepełniały cierpienie i lęk. W blasku światła wolności opowiadajmy młodym Polakom, jak zapamiętaliśmy tamte dni, jak je przeżywało ówczesne pokolenie. Patrząc z niepokojem na trwającą w Ukrainie wojnę módlmy się, aby taki scenariusz, jaki zgotowały Polakom władze komunistyczne w 1981 roku już nigdy się nie powtórzył” – apeluje rzecznik.

Zachęcamy do zapalenie 13 grudnia 2022 r. o 19.30 w oknie świecy, a tym samym do wyrażenia solidarności z ofiarami stanu wojennego.

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here