3 sposoby na aktywną i zdrową pracę biurową

0
418

Nie ulega wątpliwości, że praca w biurze jest komfortowa i wygodna. Jednak tylko pod jednym warunkiem: jeśli zadbamy o aktywne i ergonomiczne wyposażenie biura. Tradycyjne biurko bez regulacji i twarde, niewygodne krzesło to zmora większości pracowników biurowych, którzy za takie warunki pracy płacą własnym zdrowiem – tak fizycznym, jak i psychicznym. Nie wspominając o wydajności i kreatywności. Jak odczarować pracę biurową, zadbać o kondycję i zdrowie? Poznaj 3 niezawodne sposoby!

Wygodne krzesło do biurka

Podstawą w pracy biurowej jest wygodne krzesło do biurka, które umożliwi komfortową pracę. Krzesło biurowe powinno być ergonomiczne, a więc zapewniać właściwe podparcie dla kręgosłupa. Długotrwałe siedzenie bardzo obciąża bowiem układ mięśniowo-szkieletowy. Bóle kręgosłupa mogą doskwierać na każdym jego odcinku, szczególnie zaś w odcinku lędźwiowym. Cierpią także okolice karku i ramiona. Niewłaściwa postawa może prowadzić również do takich schorzeń jak zespół cieśni nadgarstka. Fotel biurowy powinien być wyposażony w podłokietniki. Ważną kwestią jest zaś możliwość regulacji wysokości. Trzeba bowiem pamiętać, że każdy użytkownik przed rozpoczęciem pracy powinien dostosować fotel do swoich indywidualnych potrzeb. Krzesła obrotowe pozwalają na większą swobodę podczas pracy, a także choćby na minimalną aktywność. Jak zatem widać – fotel ergonomiczny to podstawa. Wyprofilowane oparcie (lędźwiowy odcinek oparcia) zapewni właściwe podparcie każdego odcinka kręgosłupa, co z pewnością przełoży się na komfort i jakość pracy. Dla szczególnie wymagających użytkowników (na przykład kiedy doskwierają bóle karku czy głowy) przeznaczone są modele krzeseł biurowych z zagłówkiem. Kręgosłup to podparcie całego naszego ciała, a więc należy szczególnie o niego dbać. Niestety pozycja siedząca temu nie sprzyja. To dlatego tak ważne jest, by wybrać wygodne krzesło biurowe! Poza kwestią funkcjonalności i ergonomii – stylowe fotele biurowe będą stanowić idealne dopełnienie nowoczesnego biura.

Regulowane biurko

Komfort pracy to kwestia, o której decyduje nie tylko wygodny fotel biurowy, ale także nowoczesne biurko z regulacją wysokości. Tak naprawdę każdy użytkownik powinien indywidualnie dopasować do swoich potrzeb zarówno wysokość krzesła, jak i biurka. Nowoczesne biurka wyposażone są w elektryczny system regulacji wysokości, a wbudowane oprogramowanie zapamiętuje ustawienia. Dobrze, jeśli biurko podnosi się do takiej wysokości, by umożliwić pracę na stojąco. Ten tryb pracy jest bowiem coraz popularniejszy i coraz bardziej doceniany. Specjaliści udowodnili, że praca na stojąco ma wiele zalet – po pierwsze pozwala na nieustanny ruch, co ma zbawienny wpływ na organizm, po drugie wzmaga kreatywność. Jest to przydatne również w pracy zespołowej, kiedy kilka osób pracuje nad jednym dokumentem lub omawia jakiś projekt. Ponadto biurko powinno być funkcjonalne – musi mieć odpowiednią powierzchnię blatu roboczego, miejsce na schowanie kabli lub wbudowany panel z gniazdami, solidny i stabilny stelaż, a jeżeli planujemy ustawić na biurku liczne sprzęty, to również duży udźwig. Do takiego biurka pasuje tradycyjne krzesło obrotowe, jak i fotele skórzane. Design biurek regulowanych cechuje bowiem nowoczesność i ponadczasowość.

Aktywność podczas pracy

Trzecim sposobem na utrzymanie zdrowej sylwetki podczas pracy jest aktywność. Wydaje się to sprzeczne z definicją pracy biurowej? Otóż nowoczesne regulowane biurka i ergonomiczne krzesła biurowe wniosły powiew rewolucji do biur i gabinetów. Po pierwsze – zmieniło się podejście pracodawców, którzy przykładają coraz większą wagę do komfortu pracy. Wiedzą, że przekłada się to na wydajność i efektywność pracownika. Brak bólu pleców, lepsze krążenie, wzmocnione mięśnie, lepsze samopoczucie, zdolność jasnego i klarownego myślenia – to tylko kilka korzyści, jakie płyną z aktywności podczas pracy. Należy pamiętać, że podczas pracy biurowej zalecane są częste zmiany pozycji – w zasadzie zawsze wtedy, kiedy pracownik odczuje taką potrzebę. Optymalnym rozwiązaniem będzie zmienny tryb pracy: raz siedząca, a raz stojąca. Trzeba raz na zawsze pożegnać się z wizją uwięzionego przy tradycyjnym biurku pracownika, garbiącego się nad klawiaturą na niewygodnym krześle. Ergonomiczne fotele biurowe (i nie tylko, ale o tym w kolejnym akapicie) oraz nowoczesne biurka to podstawa zdrowej i aktywnej pracy biurowej.

Wygodne krzesła biurowe czy praca na stojąco?

Oczywiście krzesła do biurka są niezbędnym elementem wyposażenia każdego biura. Warto zatem postawić na modele wyposażone w profilowane oparcie, zagłówek, z podłokietnikami. To nie tylko kwestia wygody, ale w dalszej perspektywie także zdrowia. Pracując przy biurku, można zapomnieć, co to ból pleców. Nowoczesne krzesła do biura, fotele ergonomiczne, ale także regulowane biurka – to podstawa dobrego wyposażenia. Niemniej warto wiedzieć o alternatywach, takich jak: krzesła siodłowe, stołki balansujące czy platformy balansujące. Najlepiej oprócz krzeseł mieć również tego typu innowacyjne meble na podorędziu – tak, aby każdy pracownik mógł z nich w razie potrzeby skorzystać. Krzesła siodłowe są zaprojektowane w taki sposób, by umożliwiać swobodne ruchy. Delikatne kołysanie jest odpowiedzią na mikroruchy ciała. Stołki balansujące wymuszają zaś na użytkowniku utrzymanie równowagi, co ćwiczy mięśnie głębokie. Podobnie platformy balansujące, używane podczas pracy stojącej.

-/Materiał partnera/-Lh

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here