2.885 podpisów mieszkańców ws. utrzymania przedszkola

11
1747

Mieszkańcy Lwówka Śląskiego jasno wyrazili swoje stanowisko w sprawie zamiaru likwidacji przedszkola publicznego. Petycję sprzeciwiającą się temu podpisało 2.885 mieszkańców! A warto zaznaczyć, iż rodzice i pracownicy podpisy zbierali zaledwie przez dwa dni.

 

Historia Publicznego Przedszkola nr 1 w Lwówku Śląskim to 67 lat tradycji. Jest to najstarsze przedszkole w gminie. Jednak w ostatnich latach obiekt przestał spełniać zmieniające się przepisy. Inicjatywa budowy nowego przedszkola powstała jeszcze za poprzedniego burmistrza, w 2014 roku. Od tamtego czasu znajdowały się pieniądze na wiele różnych inwestycji, np. potężne środki na basen, ale nie na przedszkole. Ponad dwa lata temu strażacy zostali zmuszeni do wydania decyzji, w której wskazali szereg uchybień dotyczących stanu technicznego i p.poż. obiektu. Również burmistrz Szczęsna przyznawała, że stan obiektu ocenia niedostateczne.

– „Ogólny stan techniczny budynku został określony, jako mierny. – pisała w projekcie uchwały burmistrz Lwówka Śląskiego.

Jednak od 2019 roku w temacie jego poprawy niewiele w przedszkolu się zadziało. Termin wykonania zaleceń wydanych przez strażaków upływał z końcem 2021 roku. Kilka dni temu władze Gminy wszczęły procedurę likwidacji Publicznego Przedszkola nr 1 w Lwówku Śląskim. Burmistrz M. Szczęsna przygotowała projekt uchwały:

„Z dniem 31 sierpnia 2022 r, zamierza się zlikwidować Przedszkole Publiczne nr 1 w Lwówku Śląskim” – napisała w projekcie uchwały przedstawionej radzie szefowa lwóweckiego magistratu.

czytaj: Burmistrz chce likwidować przedszkole. Rodzice protestują! Jak zdecydują radni?

Dowiadując się o takim zamiarze burmistrz rodzice i pracownicy Publicznego Przedszkola nr 1 w Lwówku Śląskim sporządzili petycję, pod którą przez dwa dni zbierali podpisy w obronie placówki. Tych do urzędu – radnych i burmistrz wpłynęło 2.885 !

Na sesji zapowiadała się burzliwa dyskusja. Niektórzy radni zapowiadali, że nie będą się zgadzać na taki zamiar. Jednak do ostatniej chwili nic nie było pewne. Ostatecznie burmistrz Szczęsna wycofała projekt uchwały spod obrad!

Przedszkole w 2022 roku nie zostanie zlikwidowane. Placówka bezpiecznie będzie funkcjonować przynajmniej do końca przyszłego roku.

11 KOMENTARZE

  1. Na drugiej szali tej poruszającej liczby podpisów należy postawić koszt inwestycji w doprowadzenie tego budynku do stanu spełniającego normy p.poż. i rokującego bezproblemową eksploatacją na lata.

    Sprawna gmina już dawno przestawiłaby obrazujące to zestawienie a jako alternatywne rozwiązania koszt budowy nowego obiektu a także koszt utraconych korzyści z przeniesienia personelu i podopiecznych do innych placówek. Tutaj albo gminna klapa informacyjna albo kolejny raz wyłazi niekompetencja zarządcy. Jedno obstawiam zdecydowanie bardziej.

    Póki co te wszystkie podpisy to są za utrzymaniem “rodzinnej” atmosfery. Populizm nieskonfrontowany z ekonomicznym uzasadnieniem. Jedyne co z tego wyniknie to eskalacja emocji i pomówień.

    • Chodzi o tych radnych co głosowali za budową nowego przedszkola i przez lata nie złożyli żadnych uchwał o remont starego przedszkola a teraz robią z siebie obrońców pokrzywdzonych?

  2. Ale jest jeszcze decyzja strazy pozarnej ktora zobowiazuje do wykonania okreslonych zadan oraz nadzor budowlany, ale zycze powodzenia,bank PKO zburzono do fundamentow i zbudowano nowy wiec dlaczego nie mozna powtorzyc tego manewru?

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here