10 najbiedniejszych gmin Dolnego Śląska

21
10500
ratusz Lwówek Gryfów gmina

Dwie najbiedniejsze gminy w województwie są z powiatu lwóweckiego. Na to żeby związać koniec z końcem mają niemal trzykrotnie mniej środków niż w tych najbogatszych gminach województwa.

 

 

Serwis TuWroclaw opublikował dziś ranking 10 najbiedniejszych gmin w województwie dolnośląskim. Ranking ten jak wskazują jego autorzy powstał w oparciu o dane o dochodach dolnośląskich gmin w przeliczeniu na 1 mieszkańca pochodzą z Banku Danych Lokalnych prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny i dotyczą one roku 2021.

Jak się okazuje na liście tych najbiedniejszych gmin w województwie dolnośląskim są dwie gminy z terenu powiatu lwóweckiego. Tu samorządowcom musi wystarczyć nieco ponad 5 tysięcy złotych rocznie w przeliczeniu na 1 mieszkańca, co jest niemal trzykrotnie mniejszą kwotą niż w tych najbogatszych samorządach.

Na 10 miejscu tego swoistego rankingu znalazła się gmina Ziębice, gdzie dochód na 1 mieszkańca wynosi 5.324,28 zł. Mniej ma zajmujący 9 pozycję Chojnów, tu dochód na mieszkańca to 5.322,07 zł. Na 8 miejscu sklasyfikowany został Pieńsk z dochodem 5.299,20 zł na 1 mieszkańca. W gminie Zagrodno zajmującej 7 pozycję roczny dochód gminy wyniósł 5.289,36 zł. Jeszcze gorzej jest w Nowogrodźcu, gminie z dochodem 5.181,77 zł na 1 mieszkańca.

 

Powodów do dumy nie ma sklasyfikowana na 5 miejscu Olszyna z dochodem 5.139,12 zł. Tuż za podium znalazła się gmina Piława Górna z dochodem 5.080,70 zł na 1 mieszkańca. Na najniższym stopniu podium uplasował się Zawidów z rocznym dochodem gminy na 1 mieszkańca w wysokości 5.058,09 zł.

Jak wynika z zestawienia dwa najwyższe stopnie podium należą do dwóch gmin z powiatu lwóweckiego. Na drugim miejscu z rocznym dochodem gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca w wysokości 5.032,63 zł znalazła się stolica powiatu – gmina Lwówek Śląski. Ranking zamyka Gryfów Śląski, gdzie roczny dochód gminy na jednego mieszkańca to tylko 5.017,45 zł.

21 KOMENTARZE

    • Tak bogato. Smieci sie z koszy wysypuja,kolo tych duzych ,,smietników dzwonow do segregacji wysypiska odpadow, na żołędziach mozna nogi polamac ,a w rzece palki jak jak w stawie dwu metrowe.

  1. Adrian! Nie dziw się te miasta i miasteczka to są tylko “sypialnie” dla ludzi pracujących w Czechach czy w Niemczech! O wszem był tu kiedyś przemysł i ludzie mieli pracę na miejscu ale to podobno było to za czasów kiedy “Władza dążyła do zniewolenia kraju i ludzi!’Jak mawiał kiedyś pisarz i poeta ‘zostanie po nas złom żelazny i głuchy śmiech pokoleń’ ale głowa do góry będzie dobrze!\może kiedyś ??/

  2. Ciekawe jakie cwane by były te gminy z pierwszych miejsc, gdyby nie kopalnie miedzi itp. w ich sąsiedztwach oraz pompowanie w nie o wiele większych środków przez np. Urząd Marszałkowski, niż w naszą zachodnią część województwa dolnośląskiego.

  3. Nowogrodziec ma strefe ekonomiczną i taka bieda? Tak się kończy jak firmy mają zwolnienia od podatków. Niby mieszkańcy mają pracę dzięki temu, płacą podatki, ale to ma się nijak do kosztów.

  4. Te gminy to nie nadają się na industrializację a raczej na turystykę ale co zrobić jak tam Pieski siurkami piją wodę , bieda , patologia , alkoholizm i brak zainteresowania Marszałka Województwa tymi zadupiami za to dealerzy z używkami mają życie . Poupadały zakłady za to syndyk i prezesi dobrze na tym wyszli a takie Gminy bez prawdziwego programu rządowego nie mają szans pozyskać środków . Młodzi wyjechali z tej bidy albo się budują po za tą biedą a co co zostało to Dziadki a reszta to patole .

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here