Zrobił zakupy w sieci. Stracił 36 tysięcy złotych

3
1407

Zakupy poprzez Internet stają się coraz powszechniejsze. Są wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci musimy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce gdzie działają oszuści. Lwóweccy policjanci apelują, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek.

 

Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych, w sklepach internetowych pamiętajmy o zachowaniu dużej ostrożności, gdyż drogą internetową dopuszczają się przestępstw również oszuści. Oszuści oferują towar, którego najprawdopodobniej wcale nie posiadają. Gdy klient przeleje pieniądze na ich konto, kontakt ze sprzedającym urywa się.

Tak było w ostatnim czasie, kiedy to mężczyzna z powiatu lwóweckiego dokonał zakupu przedmiotu za 36 tyś zł. Po przelaniu wskazanej kwoty kontakt ze sprzedającym się urwał. Teraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie o oszustwo.

Apelujemy, aby kupując przez Internet zachować podstawowe środki ostrożności:

 • Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
 • Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy jego rzetelność. Zwracajmy uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,.
 • Kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
 • Przy płaceniu kartą płatniczą zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Korzystajmy z uznanych portali płatniczych a przed potwierdzeniem przelewu upewnijmy się czy ten sam numer rachunku widnieje na zamówieniu.
 • W z celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie zakupów internetowych w miarę możliwości korzystajmy z komputerów prywatnych, co do których mamy pewność, że nie korzysta z nich wiele osób, używajmy również programu antywirusowego i na bieżąco go aktualizujmy. Pamiętajmy by nie zapisywać haseł i nie zapamiętywać ich w przeglądarkach internetowych. Istnieje ryzyko że hasła zostaną bez naszej wiedzy odczytane.
 • Przed dokonaniem przelewu, sprawdźmy na stronie NBP czy numer konta podany przez sprzedającego, odpowiada miejscu siedziby firmy/zamieszkania, a nie znajduje się np. zagranicznym banku. Pamiętajmy, że obcy system prawny może narazić nas na problemy proceduralne z odzyskaniem pieniędzy jak również wpływa na całe ewentualnie prowadzone postępowanie.
 • Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie weryfikują bowiem danych sprzedającego, jego historii i wiarygodności. Rozważmy zakupy w swojej okolicy, gdzie możemy spotkać się ze sprzedawcą osobiście i obejrzeć przedmiot.

Zachowajmy szczególną ostrożność jeżeli:

 • Sprzedawca unika kontaktu osobistego,
 • Prosi o przedpłatę lub wpłatę na inne konto niż podane w aukcji,
 • Prosi o podanie danych z wykonanego przelewu,
 • Gdy proponowany towar ma podejrzanie niską cenę.

sierż. Olga Łukaszewicz, KPP Lwówek Śląski

3 KOMENTARZE

 1. Sam sobie winny ja zawsze kupując powyżej 300 zł robię to za tzw opłata przy odbiorze ale jak komuś szkoda kilku złotych więcej wydać no cóż sam sobie winny

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here