Zorza polarna

0
775

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które występuje w pobliżu biegunów magnetycznych. Swój początek bierze na słońcu …

 

Po raz kolejny pochodząca z Lwówka Śląskiego, a mieszkająca obecnie w Reykjavíku Pani Iza przesłała nam zdjęcia z bajkowej Islandii.

Miesiąc temu dzięki zdjęciom Pani Izy mogliśmy zobaczyć erupcję położonego w pobliżu miasta Grindavík wulkanu Fagradalsfjall. Dziś kolejna odsłona zdjęć, tym razem magicznego wytworu natury – zorzy polarnej. Szansę na jej upolowanie Islandczycy mają przez około 6 miesięcy w roku – od połowy września aż do końca marca. Aczkolwiek zorzę sfotografować udawało się nawet w Polsce, ale u nas jest to niezwykle rzadkie zjawisko.

Tańczące światła zorzy polarnej są nie tylko przepiękne, ale również pobudzają wyobraźnię. To wyjątkowe zjawisko świetlne występuje w pobliżu biegunów magnetycznych. Swój początek bierze na słońcu, które w wyniku wybuchów emituje w przestrzeń kosmiczną strumienie naładowanych cząstek nazywane wiatrem słonecznym. Ładunek ten po dotarciu do ziemskiej atmosfery wchodzi z nią w reakcję, tworząc niepowtarzalne zjawisko świetlne.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here