Znowu zablokują drogę krajową

9
1407

Tym razem ma to być wielogodzinny protest. Jego organizatorzy już zapowiadają, że w przeciwieństwie do poprzednich akcji będą zdecydowanie rzadziej przepuszczać samochody.

 

Mieszkańcy położonej przy krajowej „trzydziestce” miejscowości Chmieleń wyjdą na drogę blokując przejazd samochodom. Protestem tym, chcą zwrócić uwagę na problemy, z którymi się borykają. Ich postulaty od lat są niezmienne. Domagają się od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poprawy bezpieczeństwa i budowy chodnika w ich miejscowości.

 

Domagają się budowy chodnika

Mieszkańcy Chmielenia (gm. Lubomierz) od lat proszą o budowę ciągu pieszego we wsi, w staraniach wspierają ich samorządowcy, którzy wysyłają oficjalne prośby do zarządcy drogi, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jednak jak dotąd GDDKiA była głucha na te prośby i poza wybudowaniem niewielkiego odcinka chodnika oraz obietnicami, że kiedyś to Chmieleń będzie miał nawet obwodnicę nie widać kontynuacji inwestycji, dlatego zdesperowani mieszkańcy ponownie postanowili wyjść na ulicę.

 

Duże utrudniania na drodze krajowej

To będzie trzeci protest w Chmieleniu. Pierwszy przyniósł niewielki efekt. GDDKiA wybudowała kilkaset metrów chodnika i pozostawiła mieszkańców z obietnicami. Ci zdesperowani w styczniu 2020 roku przystąpili do kolejnego protestu i zbierania podpisów pod petycją do zarządcy drogi. W odpowiedzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, iż kiedyś powstanie obwodnica Chmielenia, nie wiadomo tylko kiedy, a jeżeli mieszkańcy już teraz chcą mieć chodnik, to po uzyskaniu stosownych zgód mogą sobie go sami wybudować.

 

Puste obietnice GDDKiA

„Ponownie informujemy, że droga krajowa nr 30 jest przewidziana do kompleksowej przebudowy/ rozbudowy w ramach dostosowania sieci dróg krajowych w Polsce do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś, wraz z przebudową skrzyżowań, budową chodników i ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych itp. Na etapie prac projektowanych będą uwzględniane również wnioski samorządów i lokalnej społeczności dotyczące poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ze względu na stosunkowo gęstą zabudowę w bezpośredniej bliskości jezdni, uniemożliwiającą rozbudowę drogi, w programach inwestycyjnych GDDKiA ujęta została budowa obejścia miejscowości.” – informuje mgr inż. Lidia Markowska z GDDKiA, która dodaje: „Obecnie nie został jeszcze wyznaczony termin inwestycji”. Pani dyrektor w piśmie do mieszkańców zaznacza także: „GDDKiA nie widzi przeciwskazań do zawarcia Porozumienia umożliwiającego jednostką samorządu terytorialnego realizację zadania, przy czym po uzgodnieniu przez GDDKiA projektu i po uzyskaniu przez Inwestora wszelkich dokumentów uprawniających do realizacji inwestycji”.

 

Budowa chodnika to zadanie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Mieszkańcy nie chcą być mamieni pustymi obietnicami, tylko oczekują stanowczych działań ze strony zarządcy drogi, który zamiast szukać wymówek winien wziąć na siebie ciężar odpowiedzialności za infrastrukturę i bezpieczeństwo.

 

Przystępują do organizacji kolejnego protestu

Domagamy się, aby GDDKiA wpisała do projektu budżetu na przyszły rok budowy dalszej części chodnika w naszej miejscowości tłumaczy nam w rozmowie Pan Dariusz Pękala, współorganizator protestu, radny i mieszkaniec Chmielenia.

 

Kilometrowe korki na drodze krajowej

W chwili obecnej mieszkańcy przystępują do organizacji protestu licząc, iż zanim do niego dojdzie zarządca drogi obudzi się i poinformuje ich o wpisaniu do przyszłorocznego budżetu budowy dalszej części chodnika. Niestety, desperacja mieszkańców Chmielenia jest w tej chwili na tyle duża, iż w przypadku dalszego zbywania zapowiadają blokadę drogi. W połowie października będą przechodzić przez przejście dla pieszych uniemożliwiając samochodom przejazd. Już dziś zapowiadają także, iż tym razem będzie to zdecydowanie ostrzejsza forma protestu aniżeli poprzednio, bo będą zdecydowanie rzadziej przepuszczać samochody.

Wszyscy zdają sobie dziś sprawę, iż powstałe utrudnienia uderzą w zwykłych kierowców, jednak nie widzą innej alternatywy na poprawę bezpieczeństwa w swojej miejscowości. Liczą, iż skoro do rządzących nie dociera głos mieszkańców to może dotrze głos oburzonych kierowców.

Na protest zaproszone zostaną media, które pokażą jak dziś wygląda droga do sklepu czy szkoły po poboczu ruchliwej drogi krajowej. Zaproszeni zostaną także posłowie oraz przedstawiciele zarządcy drogi. Będą oni mogli powiedzieć mieszkańcom i kierowcom co robią dla poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

 

Kiedy blokada drogi krajowej?

Blokada drogi krajowej nr 30 w miejscowości Chmieleń planowana jest na połowę października. Oczywiście bliżej tego terminu poinformujemy Was o szczegółach protestu.


Obwodnica Chmielenia już na świętego Dygdy

Blisko 3 kilometry nowego asfaltu

9 KOMENTARZE

  1. Ta Pani Dyrektor Inżynier Magister to pewnie mieszka gdzieś na osiedlu na uboczu,to co jej tam przeszkadza że ludzie nie mogą po swojej miejscowości pospacerować.I pewnie leci swoim samochodzikiem przez Chmieleń 100 na godzinę żeby tych dziur w drodze nie widzieć i tych nie pokoszonych poboczy,i tej wody co płynie ulicą wzdłuż tego kawałeczka chodnika żeby ludzie nie mogli po nim chodzić jak deszcz pada.No ale sobie kamerkę założyła na przejściu dla pieszych,chyba podgląda jak mieszkańcy sami sobie pobocza koszą w tym miejscu bo GDDKiA nie stać na to.

  2. Jakie jest stanowisko lokalnej Władzy np. Gminy, czy Powiatu? Czy “ktoś” raczył pofatygować się do miejscowych Urzędników, czy i jakie mają plany np. wsparcia dokończenia budowy ciągu pieszego ….???

  3. pis nie zrobi bo mieszkancy nie głosowali na nich. ale tak na serio to tam na prawdę jest potrzebny chodnik .czy jest ruch duży czy mały a zwłaszcza zimą przy odśnieżonych drogach pieszy nie ma którędy sie poruszać .ja jestem kierowcą gdzie dość często korzystam z przejazdu przez tą miejscowość i popieram ich protest tom pieszy naprawdę ma horror a i kierowcy też bo muszą uważać na pieszych .JEDNYM ZE SKUTECZNYCH SPOSOBÓW TO ZAPROSZENIE TV POLSAT ZEBY BLOKOWANĄ DROGE ROZGŁOSILI W INTERWENCJI

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here