Zmiany w walce z koronawirusem. Znamy już szczegóły

1
1824
zdjęcie poglądowe fot. DWOT

Tak źle nie było od początku pandemii. Adam Niedzielski podał, że w kolejnych dniach możemy mieć ponad 40 tys. nowych zakażeń.

 

Dane, jakie napłynęły dziś z całej Polski dotyczące liczby nowych przypadków zakażeń, liczby zajętych łóżek, respiratorów oraz zgonów zmusiły rządzących do podjęcia kolejnych decyzji w kwestii walki z COVID-19. Przypomnijmy, iż 21 stycznia odnotowano 36.665 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirusem, co jest rekordem pandemii.

– V fala różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń. Dzisiaj po RZZK zaproponowaliśmy kilka zmian w walce z wirusem. Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe w szpitalach. Dziś zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale spodziewamy się, że za 7-10 dni to się zmieni. – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, który wskazał, że na zachorowania najbardziej narażeni są seniorzy wobec których padają pierwsze propozycje zmian.

– Dla osób powyżej 60 r. ż. wdrażamy nowy mechanizm. Każdy przetestowany pozytywnie będzie mógł w ciągu 48h być zbadany, także w domu przez lekarza pierwszego kontaktu. – deklarował szef rządu.

Podjęte zostały także znaczące zmiany w kwestii testowania Polaków. – Zwiększamy możliwości testowania – od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów – stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można. – informował premier Morawiecki, który zapewnił, że testy będą opłacane przez NFZ, czyli będą darmowe i będzie można je dostać bez skierowania.

– Jednak najbardziej znacząca zmiana dotyczy okresu trwania kwarantanny. Ta znacznie zostaje skrócona. – Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. 80 do 90% zgonów to osoby niezaszczepione. Szczepionki zwiększają 10-krotnie szanse na przeżycie w przypadku mutacji omikron. – stwierdził Mateusz Morawiecki.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here