Zespół Jarzębina z tytułem Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego

0
477

Złotą Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego uhonorowany został zespół „Jarzębina” ze Skorzynic w gminie Lwówek Śląski.

 

 

Zespół „Jarzębina” został założony w roku 1977. Powstał w klubie „Ruch” w Skorzynicach z pomysłu Pani Ireny Stogryn, która była kierowniczką owego klubu. Na początku funkcjonowania tego Zespołu śpiewało sześć pań. W trakcie 46 lat działalności grupa występowała podczas wielu imprez lokalnych, takich jak: „Kolędnicy”, „Mała Wielkanoc”, „Wypieki Chlebowe”, dożynki gminne oraz w konkursach ogólnopolskich, m.in. na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Zespół „Jarzębina” i jego członkowie byli wielokrotnie nagradzani. W 2005 r. Bronisława Majczak z zespołu otrzymała tytuł „Zasłużony Działacz Kultury”, w 2013 r. kierowniczka zespołu Teresa Nozdryn- Płotnicka otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Lwówka Śląskiego, w 2016 r. zespół otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Lwóweckiego”, a w 2017 r. grupa otrzymała tytuł „Zasłużony dla Gminy i Miasta Lwówek Śląski”. Teraz wywodzący się ze Skorzynic zespół może do swojej kolekcji dodać kolejny ważny tytuł.

 

 

Sejmik Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie przyznania Odznaki Honorowej Złotej Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego Zespołowi „Jarzębina” ze Skorzynic w gminie Lwówek Śląski.

„Zespół dwukrotnie zdobył I nagrodę Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu podczas Święta Wina i Miodu na Zamku Grodziec. ,,Jarzębina” występowała także w Operze Wrocławskiej, w Czechach i Niemczech, bierze udział w Biesiadach Zespołów Kresowych, na których wystawiają nalewki i potrawy kresowe (np. bliny i maczanicę).

Zespół kilkakrotnie był gościem w programach radiowych i telewizyjnych oraz w charytatywnych występach dla seniorów.

Zespół aktywnie angażuje się w życie społeczne i kulturalne, np. uczy młodzież pieczenia chleba, skubania piór oraz kresowych pieśni. Mając powyższe na uwadze, podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Całemu zespołowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here