Żłobek Wojtusiowa Kraina już otwarty

0
854

Nowoczesny, w pełni przystosowany do potrzeb maluchów żłobek o dumnej nazwie „Wojtusiowa Kraina” w Wojciechowie koło Lubomierza już oficjalnie otwarty!

Lubomierz, jako pierwszy w naszym regionie startuje z nowym żłobkiem powstałym w znacznej mierze dzięki środkom własnym, przy wsparciu finansowym Wojewody Dolnośląskiego w ramach rządowego programu „Maluch+”. – W czerwcu 2018 roku, jeszcze wcześniejszy Pan Burmistrz Wiesław Ziółkowski podpisał umowę na realizację tego zadania i prace rozpoczęły się jesienią 2018 roku. – tłumaczy Burmistrz Lubomierza Pan Marek Chrabąszcz, który przyznaje, iż był to trudny i wymagający projekt niemniej bardzo potrzebny dla lokalnej społeczności a dzięki środkom zewnętrznym i zaangażowaniu poprzednich władz: Burmistrza Wiesława Ziółkowskiego i Pani Sekretarz Bożeny Pawłowicz udało się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. – Mieliśmy tutaj już budynek, w tym budynku do tej pory funkcjonowało przedszkole. Budynek ten wymagał remontu i tak pomyśleliśmy sobie, że możemy „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”, czyli wyremontować ten budynek a dodatkowo wyjść naprzeciw mieszkańcom i zorganizować tutaj żłobek. – dodaje Pan Marek Chrabąszcz, który nie kryje radości z tej inwestycji, bo jak widać żłobek od samego początku cieszy się sporym zainteresowaniem.

Całość może przyjąć 25 dzieci, na dzień otwarcia jest ich już 19 i cały czas kolejni rodzice dopytują się o miejsce i warunki. To dla nich jeszcze przed oficjalnym otwarciem Pani Dyrektor Agnieszka Trzeciak- Wolska zorganizowała spotkanie, na którym mogli zapoznać się z obiektem i uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurkujące ich pytania. – Rodzice byli zachwyceni wyglądem, świeżością, zabawkami, wyposażeniem, tym wszystkim, co zobaczyli. – mówi nam Pani Agnieszka Trzeciak- Wolska, która dodaje, iż rodzice są to mieszkańcy z terenu gminy Lubomierz, w większości z samego miasta Lubomierz oraz z Wojciechowa. Wśród dzieci przeważa rocznik 2017, ale są także dzieci do roku życia.

Powodów, dla których rodzice decydują się na oddanie dziecka do żłobka jest wiele, jednak najczęściej jest to chęć, potrzeba powrotu mam do pracy. – Dzieci w żłobku lepiej się rozwijają, mają także łatwiejszy start do przedszkola. – przyznaje Pani Dyrektor, która dodaje, iż na prośbę rodziców już zostały zmienione, wydłużone godziny pracy. Teraz żłobek będzie pracował od godziny 6:30 do 16:00.

Oficjalne otwarcie „Wojtusiowej Krainy” w Wojciechowie miało miejsce w środę, 30 stycznia 2019 roku. Przybyłych na to wyjątkowe wydarzenie powitał Burmistrz Lubomierza Pan Marek Chrabąszcz. W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in.: Pan Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Pan Wisław Ziółkowski Radny Rady Powiatu Lwóweckiego i były Burmistrz Lubomierza, Pani Bożena Pawłowicz, Sekretarz Gminy Lubomierz, Pan Adam Skrzydłowski, Kierownik Referatu Organizacyjno – Prawnego UMiG w Lubomierzu, liczna grupa lubomierskich radnych z Przewodniczącym Rady Panem Michałem Paterem na czele, dyrektorzy jednostek oświatowych gminy Lubomierz: Pani Joanna Paśko – Sikora Dyrektor ZS w Lubomierzu, Pan Marek Kozak Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Lubomierzu, Pani Teresa Śliwińska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pławnej, nie zabrakło także duchownych: księdza Erwina Jaworskiego proboszcza parafii św. Maternusa B.M w Lubomierzu i księdza Jana Misiurka proboszcza parafii św. Bartłomieja Apostoła w Wojciechowie oraz wykonawca robót Pan Czesława Krzyżanowskiego.

Proszę Państwa, Jan Paweł II powiedział kiedyś, że dzieci to jest nadzieja, która rozkwita na nowo jest to projekt, który trwa nieustannie i że jest to przyszłość. Myślę, że właśnie taka idea przyświecała mojemu poprzednikowi Panu Burmistrzowi Ziółkowskiemu, który podpisał umowę na realizację tego zadania. – mówił podczas powitania Burmistrz Marek Chrabąszcz.

Sam Wiesław Ziółkowski nie ukrywał, iż przed przystąpieniem do projektu długo się zastanawiał, czy jest zasadne, żeby w takiej małej gminie powstał żłobek. Ze swoimi współpracownikami szybko doszedł do wniosku, iż jak najbardziej, taki żłobek jest potrzebny – Wszędzie są potrzebne żłobki, bo w tym rozwoju cywilizacyjnym, gdzie kobiety wprawdzie są pod opieką państwa, ale są i takie, które chcą iść do pracy i w związku z tym wyszliśmy im na przeciw – mówił były burmistrz Lubomierza.

O trudnościach związanych z tym projektem mówił podczas otwarcia Pan Marek Kozak, który od początku był koordynatorem tego projektu – Proszę mi wierzyć nie było łatwo od samego początku było wiele schodów, ale udało się. Do zadań specjalnych, gdzie ja już nie byłem w stanie ich pokonać zawsze w odwodzie była Pani Sekretarz Bożena Pawłowicz. – mówił Pan Kozak, który podziękował za tę współpracę Pani Pawłowicz. Przyznał także, iż zawsze mógł liczyć na pomoc Pani Agnieszki Trzeciak- Wolskiej, która go we wszystkich działaniach mocno wspierała. – Jeżeli chodzi o sam wygląd, o to, co teraz widzimy, to nie byłoby takiego efektu bez pomocy obecnej pani dyrektor.

Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego pogratulował tak wspaniałej inwestycji. – Takie wydarzenia szczególnie w tych małych miejscowościach są niejednokrotnie ważniejsze od tego, co otwieramy w wielkich miastach. – mówił Cezary Przybylski – Te żłobki przyczyniają się do tego, że te mamy będą mogły znaleźć sobie zatrudnienie i pracować. Wiemy wszyscy, że jeżeli jesteśmy z dzieckiem w domu, to bardzo dobrze, bo ten kontakt z dzieckiem jest, ale jeżeli „wychodzimy” z domu to lepiej się czujem, czujemy tą swoją wartość i inaczej też podchodzimy do życia. – dodawał Marszałek, który zadeklarował wsparcie dla władz Lubomierza.

Po uroczystym otwarciu i poświęceniu obiektu przez księdza proboszcza przyszedł czas na drobny poczęstunek. Do jednej z sal wjechał piękny i pyszny tort oraz szampan – oczywiście nie był to zwykły szampan, ale jak na miejsce i okoliczności przystało był to szampan bezalkoholowy.
Goście zwiedzili także cały obiekt, który na wszystkich wywarł ogromne i bardzo pozytywne wrażenie.

Żłobek i przedszkole po remoncie są znakomitą wizytówką Wojciechowa i całej gminy Lubomierz. Mieszkańcy z pewnością mogą być dumni, że maja w pobliżu miejsce, gdzie mogą oddać dzieci pod profesjonalną opiekę w znakomitych warunkach, gdzie dzieci będą się rozwijały w grupie rówieśników.

Burmistrz Lubomierza Pan Marek Chrabąszcz mówi nam, iż na dzień dzisiejszy w żłobku jest jeszcze sześć wolnych miejsc, które czekają na maluchy. – Zapraszamy nie tylko dzieci, czy rodziców z terenu naszej gminy, ale również z terenu naszego powiatu, ponieważ wiem, że takie potrzeby są, wiem, że na przykład w gminie Lwówek Śląski jest sporo dzieci, które czekają na miejsce do żłobka, dlatego liczymy też, że dzieci również z sąsiednich gmin będą mogły tu spędzać swoje dzieciństwo.

 

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here