Zdrowa i zbilansowana dieta — czyli jaka?

0
531
materiał partnera (grafika: www.pexels.com)

Często słyszymy, że nasza dieta powinna być zdrowa i zbilansowana, jednak co to tak naprawdę w praktyce oznacza? Powinna dostarczać nam odpowiedniej ilości wszelkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów i zaopatrywać nasz organizm w odpowiednią, indywidualnie dobraną do niego ilość kalorii. Jakie są jej zasady? Podpowiadamy.

 

Zasady zbilansowanej diety

Zbilansowana i zdrowa dieta powinna dostarczać nam od 3 do 5 posiłków dziennie. Powinny być one skomponowane w taki sposób, aby uwzględniały zarówno nasze indywidualne potrzeby jak i piramidę zdrowego żywienia, która została opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie. Z tego powodu dieta dla każdej osoby będzie wyglądała nieco inaczej, ponieważ każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Na przykład osoby starsze potrzebują innych składników niż kobiety w ciąży lub małe dzieci.

Pierwszym krokiem do skomponowania zdrowego jadłospisu powinno być ustalenie swojego zapotrzebowania energetycznego. Obecnie w internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów, za pomocą których w ciągu kilku sekund można obliczyć takie zapotrzebowanie. Jednak przyjmuje się, że dorosła osoba o średniej aktywności fizycznej potrzebuje około 30 kcal na każdy kilogram masy ciała.

Komponując swój jadłospis, należy jednak wziąć pod uwagę to, że 50-60% energii powinno pochodzić z węglowodanów, przy czym jedynie około 10% energii mogą dostarczać nam cukry proste. Z kolei w zależności od wieku, rodzaju aktywności fizycznej, a także stanu fizjologicznego tłuszcze powinny dostarczać nam od 15 do nawet 35% energii. Jej 10-15% powinno pochodzić z białek, najlepiej pochodzenia zwierzęcego.

Nasza dieta powinna być bogata w witaminy i minerały pochodzące z warzyw i owoców, które należy dodawać do każdego posiłku. Jeśli jednak wiemy, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie niektórych makroelementów w odpowiedniej ilości, takich jak na przykład witaminę D, warto sięgnąć po suplementy diety dostępne na stronie https://mybionic.pl/.

Godziny i liczba posiłków

Ilość posiłków również powinna być uzależniona od naszych indywidualnych preferencji. Sportowcy, kobiety w ciąży lub pracownicy fizyczni mogą potrzebować nawet 6-7 porcji dziennie. Z kolei dla niektórych osób wystarczające będą 3. Jednak specjaliści uważają, że optymalne jest dostarczanie 4-5 posiłków składających się z 3 dużych i 2 mniejszych. Śniadania należy spożyć w ciągu godziny od przebudzenia, kolejne posiłki zaś co około 3-4 godziny. Taki rozkład nie dopuszcza do spadków poziomu glukozy we krwi.

-/materiał partnera/-Om

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here