Zarządzenie Biskupa Legnickiego

8
1629

Zarządzenie Biskupa Legnickiego dla kapłanów posługujących w diecezji legnickiej

 

1. W ramach ogłoszeń duszpasterskich na wszystkich niedzielnych Mszach świętych 15 marca należy odczytać komunikat Rady Stałej KEP z 12 marca br. i poinformować wiernych o udzielonej przez Biskupa Legnickiego dyspensie zgodnej z treścią Komunikatu (dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do końca marca br.).

2. Należy obowiązkowo i bezzwłocznie wprowadzić w życie wszystkie zalecenia wspomnianego Komunikatu, a następnie przypominać wiernym regularnie o wprowa­dzonych środkach ostrożności, zwłaszcza gdy chodzi o sposób udzielania Komunii świętej i przekazywanie znaku pokoju. Obowiązek ten spoczywa na Księżach Proboszczach parafii oraz wszystkich sprawujących w danym miejscu liturgię i sakramenty święte.

PONADTO

3. Wiernym należy umożliwić przyjmowanie Komunii świętej według ich wyboru albo do ust, albo na rękę, w następujący sposób. Jeśli do dyspozycji jest więcej niż jeden szafarz Komunii świętej, należy jej udzielać w dwóch rzędach bądź w różnych miejscach w kościele, z wyraźnym zaznaczeniem, gdzie Ciało Pańskie jest udzielane do ust, a gdzie na rękę. W przypadku jednego szafarza najpierw należy udzielić Komunii świętej osobom pragnącym przyjąć ją na rękę, a następnie tym, którzy chcą przyjąć ją do ust.

Powyższych zasad należy przestrzegać bezwzględnie, ponieważ jakiekolwiek mieszanie obu form całkowicie pozbawia je sensowności pod względem profilaktyki zakażeń.

4. Należy pouczyć wiernych o sposobie przyjmowania Komunii świętej na rękę. Mianowicie: przystępujący do Komunii w wyraźnym geście wyciąga nałożone na siebie, skrzyżowane dłonie (lewą na prawej) w kierunku rozdzielającego Komunię świętą. Po otrzymaniu Hostii na lewą dłoń, prawą – w obecności szafarza – wkłada ją do ust. Jeśli zauważy, że na dłoni i palcach zostały niespożyte partykuły, również wkłada je do ust.

5. Zalecam kapłanom, diakonom i nadzwyczajnym szafarzom Komunii świętej, aby myli ręce odpowiednimi środkami dezynfekującymi nie tylko przed Mszą świętą, ale również bezpośrednio przed rozdzieleniem Ciała Pańskiego oraz po zakończeniu tej czynności.

6. W czasie wszystkich Mszy świętych na koniec należy śpiewać Suplikację Święty Boże, Święty Mocny, a do modlitwy powszechnej dołączyć w tych dniach stosowne wezwania (o ustanie pandemii, o siłę i mądrość dla lekarzy i rządzących, o roztropność dla obywateli itp.).

7. Proszę o całkowite odwołanie rekolekcji dla dzieci i młodzieży – tam gdzie się one jeszcze nie odbyły.

8. Zalecam skrócenie rekolekcji wielkopostnych dla ogółu wiernych lub prowadzenie rekolekcji w ramach niedzielnych Mszy świętych bądź całkowite ich odwołanie – według roztropności duszpasterzy.

9. Zobowiązuję wszystkich Księży Proboszczów, by nie organizowali spowiedzi wielkopostnej w ramach jednego dnia (zazwyczaj w czasie rekolekcji). Należy umożliwić wiernym taki sposób odbycia spowiedzi przedświątecznej, aby nie gromadziła ona nadmiernej liczby wiernych w jednym czasie. Trzeba zatem pomyśleć o wydłużeniu godzin spowiedzi w jej planowanych dniach oraz stale zachęcać wiernych do spowiadania się w różnych momentach całego Wielkiego Postu.

10. Odwołuję wszystkie wizytacje kanoniczne w naszej diecezji zaplanowane na czas Wielkiego Postu. Księża Proboszczowie ustalą nowe terminy z Biskupem wizytującym dany dekanat.

11. Do końca marca odwołuję wszelkie spotkania wspólnot, ruchów i grup działających przy parafiach diecezji legnickiej.

12. Legnicka Kuria Biskupia będzie zamknięta od poniedziałku 16 marca do 29 marca br. W tym czasie urzędnicy kurialni będą wykonywali pracę zdalnie. W sprawach niecierpiących zwłoki można kontaktować się z Notariuszem Kurii lub Sekretarzem Biskupa Legnickiego.

13. Proszę, aby Księża wobec zagrożenia niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa unikali skrajności w postawach i wypowiadanych słowach oraz tworzenia atmosfery strachu i paniki, jak również lekceważenia powagi sytuacji. Bądźmy dla innych wzorem w stosowaniu się do zaleceń władz państwowych, samorządowych, sanitarnych i kościelnych.

14. Na koniec proszę Księży również o osobistą modlitwę i dzieła pokutne w intencji ustania pandemii. Zachęcam do modlitwy za osoby zmarłe na skutek koronawirusa, o zdrowie dla chorych, o potrzebne siły dla służb medycznych, o mądrość i światło Ducha Świętego dla rządzących. Niech będzie nam pomocą prawda, którą kierował się Dawid, że wobec grożącego niebezpieczeństwa lepiej jest znajdować się w rękach Pana Boga niż wpaść w krąg zależności od jakichkolwiek ludzkich manipulacji (zob. 2 Sm 24,14). W takim duchu pozostawajmy w modlitwie z gotowością przyjmowania woli Boga – Pana historii.

15. Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem 13 marca 2020 roku. W zależności od nowych postanowień władz państwowych, sanitarnych i kościelnych będzie ono aktualizowane.

Modlę się za całą naszą Wspólnotę diecezjalną i wszystkim z serca błogosławię

Biskup Zbigniew KIERNIKOWSKI

-/ Diecezja Legnicka /-

8 KOMENTARZE

 1. Ciemnogród, albo wszyscy coś robimy, albo nikt nie musi. To co wybieramy? Liczę, że wierni skorzystają z udzielonej dyspensy i już w najbliższą niedzielę nie przyjdzie nikt. Z tym wafelkiem paranoja, tylko do rąk jeśli już tak bardzo trzeba podawać i tyle. Nnajlepiej po prostu zrezygnować na kilka tygodni, oficjalnie zakazać udziału w mszach, aby potem nie rezygnować przez miesiące. Gdy będziemy mieli szybkie i tanie testy na wirusa, to wtedy można tak działać, teraz kościół po raz kolejny pokazuje się z najgorszej możliwej strony.

 2. Dlaczego nie wprowadzić spowiedzi zbiorowej jak inne wyznania każdy wypowiada w sumieniu swoje grzech bez szeptania i plucia kapłanowi do ucha i ogólne rozgrzeszenie tylko tak KK nie wiedział by wtedy jakie są nastroje polityczne no i kto z kim śpi we wsi lub mieście hihihi

 3. Powyższe wpisy na pewno pochodzą od zwolenników biedronia, czarzastego itp wara wam od Kościoła nie uczestniczycie, więc nie zabierajcie głosu.Szczęść Boże

 4. Parafianin ….. ty jesteś zwolennikiem Rydzyka to przez takich ludzi jest ten wirus ,zamiast siedzieć w domu to lecą różności,na mszę a potem do sklepu ,i 10załatwianych.nie trzeba być zwolennikiem Biedronia żeby to rozumieć

 5. Warto poczytać w internecie artykulik o Korei Południowej !!!
  “….Jak w poniedziałek poinformował szef południowo-koreańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KCDC), co najmniej 57 proc. wszystkich potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Korei Południowej jest związanych z grupą religijną Shincheonji wywodzącej się z 2,5-milionowego miasta Daegu. W poniedziałek Korea Południowa ogłosiła 476 nowych przypadków, zwiększając całkowitą liczbę osób, u których potwierdzono koronawirusa do 4212. 26 zmarło.
  Lee Man-hee, przywódca południowokoreańskiego Kościoła Jezusa w Shincheonji, padł na kolana na konferencji prasowej i przeprosił naród za rozprzestrzenianie się koronawirusa. „Chociaż nie było to zamierzone, wiele osób zostało zarażonych”, powiedział 88-letni lider. „Dołożyliśmy wszelkich starań, ale nie byliśmy w stanie temu zapobiec” – dodał.
  W niedzielę pozwanie liderów grupy religijnej Shincheonji zapowiedział burmistrz Seulu Park Won-soon na Facebooku. Polityk zarzuca im „morderstwo i naruszenie profilaktyki i leczenia chorób zakaźnych”. Park złożył pozew do prokuratury okręgowej w Seulu….”.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here