Zakaz używania grilli na węgiel i drewno

28
32242

To definitywny koniec grillowania, jakie do tej pory znaliśmy! Karkówka, boczek, czy kiełbasa z grilla opalanego węglem drzewnym, brykietem, czy drewnem odchodzi do lamusa.

 

 

Zgodnie z przyjętą dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie ustanowienia surowszych unijnych norm jakości powietrza, stanowiącą część tak zwanego Zielonego Ładu już 1 maja 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy zakazujące korzystania z grilli opalanych węglem drzewnym, brykietem i drewnem.

W oficjalnym komunikacje czytamy, iż Prezydencja Rady i przedstawiciele Parlamentu Europejskiego wypracowali już porozumienie polityczne w sprawie projektu ustanowienia surowszych unijnych norm jakości powietrza. Należy je osiągnąć, aby można było zrealizować cel w postaci eliminacji zanieczyszczeń, a tym samym pomóc stworzyć do 2050 r. w UE nietoksyczne środowisko. Akt ma też dostosować unijne normy jakości powietrza do zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W nowych przepisach współprawodawcy zdecydowali się ustanowić surowsze unijne normy jakości powietrza do 2030 r. w postaci wartości dopuszczalnych i docelowych, bardziej zbliżonych do wytycznych WHO i regularnie weryfikowanych. Zmieniona dyrektywa obejmuje wiele substancji zanieczyszczających, w tym pył drobny i pył zawieszony (oznaczane symbolami PM2.5 i PM10), dwutlenek azotu (NO2), dwutlenek siarki (SO2), benzo[a]piren, arsen, ołów i nikiel i inne. Dla każdej z tych dubstancji ustanawia szczegółowe normy. Na przykład roczne dopuszczalne wartości zanieczyszczeń o największym udokumentowanym wpływie na zdrowie ludzkie – PM2.5 i NO2 – zostaną obniżone z 25 µg/m³ do 10 µg/m³ i z 40 µg/m³ do 20 µg/m³.

Wśród wielu wytycznych dla poszczególnych państw UE jest także ograniczenie stosowania grilli ogrodowych. Jak tłumaczą współprawodawcy, najbardziej szkodliwy dla środowiska jest sprzęt tradycyjny. Grill węglowy emituje bowiem 27 razy więcej szkodliwego pyłu do atmosfery niż grill gazowy. Grille gazowe nie emitują niebezpiecznego pyłu PM 2,5 do atmosfery, nie wytwarzają też szkodliwego dymu.

Wśród powodów ograniczenia stosowania grilli ogrodowych jest także dbałość o zdrowie Europejczyków. Jak pokazują badania wysoka temperatura grillowania powoduje wytwarzanie szkodliwych związków chemicznych. Powstają one przy przyrządzaniu mięsa w bardzo wysokiej temperaturze lub kiedy ma ono bezpośredni kontakt z płomieniem. Związki te są rakotwórcze i niebezpieczne dla człowieka. Korzystanie z grilla węglowego znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory czy choroby serca.

Dla kochających grillowanie Polaków będzie to wielki cios. Zapewne z powodu nowych przepisów w sieciach sklepów już od kilku tygodni trwa wielka wyprzedaż grilli wolnostojących. Jednak ich kupno teraz może się okazać wydatkowaniem środków na sprzęt, którego nie będzie można używać.

Za niestosowanie się do nowych przepisów grozić będzie kara grzywny do 5.000 złotych, a nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Aktualizacja

Szanowni Państwo, artykuł ten to był primaaprilisowy żart. Niemniej w dobie tak dużego nacisku na dbałość o jakość powietrza, pytanie nie brzmi: “czy”, a raczej: “kiedy” taki zakaz faktycznie wejdzie w życie. Jak na razie cieszmy się smakołykami z grilla.

28 KOMENTARZE

  1. To niech mnie zamkną!! To jest chore, a Stany Zjednoczone. .. nie będą smażyć na otwartym ogniu swoich steków??? Jak dla mnie ten temat nie ma sensu. Chyba trzeba zrobić jak Wielka Brytania i się odłączyć

  2. Teraz od maja zakaz wędzenia bo rak,
    a przecież od lat faszerują żywność środkami rakotwórczymi…
    Chyba jednak pisiory i konfederaci mają rację, że UE to gangsterka, kasa i rozum w odwrocie.

  3. Wszyscy oni mogą pocałować mnie w moja śliczną i ekologiczną DUPĘ będę grillowali jak mi się chce a wy popieprzeni ekolodzy macie co chcieliście i teraz stosujcie się do tego.

  4. Niemcy są największym w UE producentem peletu więc zamiast węgla drzewnego czy drewna wprowadzą do sprzedaży zapewne ekologicznych pellet do grillowania. Wcześniej kazali montować piece gazowe jak importowali gaz z Rosji za grosze i był bardzo przyjazny dla środowiska niska cena gazu dla Helmuta się skończyła to i gaz przestał być ekologiczny. Otwórzcie ludzie oczy ! W Rządzie rybią cyrki aby odwrócić uwagę od tego co jest naprawdę istotne. Niemcy śmieją się nam w twarz jeżdżąc po Polsce i mówiąc hasła uczcie się Polaczki niemieckiego bo i tak tu wrócimy

  5. Kiedyś jak ktoś mówił, że nie będzie można palić węglem czy gazem to wszyscy się pukali w głowę. Jak nie będzie wolno wędzić drzewem też a okazało się, że dziś już tak jest. Tak więc nic mnie w tym kraju nie zdziwi

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here