Na które trasy wrócą autobusy?

3
239

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak ogłosił nabór wniosków w ramach rządowego programu Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W tym roku dofinansowanie dla dolnośląskich samorządów na tworzenie nowych linii autobusowych wyniesie ponad 20 mln zł.

Dofinansowanie Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych dotyczy linii komunikacyjnych nie funkcjonujących od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie.

Wśród kryteriów, na podstawie których Wojewoda będzie dokonywał podziału środków Funduszu na rzecz samorządów terytorialnych, będzie m.in. realizacja potrzeb osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przepisy ustawy zwiększą dostępność połączeń autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dla tych osób.

Dopłata w wysokości nie wyższej niż 1 zł do 1 wozokilometra będzie obowiązywała do końca 2021 r. W kolejnych latach dopłata będzie ustalana w kwocie nie wyższej niż 0,80 zł do 1 wozokilometra. Początkowo wyższa kwota dopłaty powinna zachęcać organizatorów do jak najszybszego uruchamiania przewozów o charakterze użyteczności publicznej tam, gdzie występują najpilniejsze potrzeby komunikacyjne. Jednocześnie organizator (samorząd terytorialny) będzie zobowiązany dopłacić do kwoty deficytu na danej linii komunikacyjnej nie mniej niż 10 proc. ze środków własnych.

 

Przypomnijmy, iż w dniu 24 lipca 2019 w siedzibie Starostwa Powiatowego we Lwówku Śląskim odbyły się konsultacje przedstawicieli lokalnych władz samorządowych z prezesem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Bolesławcu Łukaszem Jaźwcem.

Spotkanie wiązało się z nowym projektem rządowym mającym na celu dofinansowanie nierentownych połączeń autobusowych, czyli Funduszem rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Zdaniem rządu dzięki temu projektowi mieszkańcy mniejszych miejscowości będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stworzy także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był utrudniony lub niemożliwy. Jednakże Fundusz zakłada, że do każdego kilometra deficytowego rząd będzie dokładał do 1 zł, a to na pewno nie sprawi, że te kursy staną się rentowne, gdyż faktyczny koszt pokonania jednego kilometra przez autobus PKS-u to 5–7 zł. A więc resztę będą musiały pokryć samorządy lokalne.

Na spotkaniu ustalono, że powstanie komisja mająca na celu zbadanie, które trasy komunikacyjne są dla mieszkańców powiatu najważniejsze i które należałoby przywrócić.

W spotkaniu uczestniczyli: Starosta Lwówecki Daniel Koko, Wicestarosta Zbigniew Grześków, członkowie Zarządu Powiatu Zenon Zatchiej, Stanisław Mrówka, Wiesław Ziółkowski, burmistrzowie: Gminy i Miasta Lwówek Śląski Mariola Szczęsna z sekretarzem Robertem Szawłowskim, Gminy i Miasta Lubomierz Marek Chrabąszcz, sekretarz Gminy i Miasta Gryfów Śląski Jerzy Andrzejczak oraz naczelnicy: Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym Tadeusz Szpunar i Wydziału Budżetu i Finansów Joanna Sady.

 

DUW/Powiat Lwówecki/red

3 KOMENTARZE

  1. No wszyscy zainteresowani oprócz włodarzy Mirska stołki zapewnione to mamy Was w d…… Kochani wyborcy u nas nie potrzeba połączeń PKS nikogo nie wysłali i nie tlumaczcie się zy był pan Zenon on reprezentuje inny organ. Pozdro dla burmistrza i sekretarza.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here