Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci – jakie wybrać?

0
352
zdjęcie poglądowe (MM)

Piłka nożna, lekcje pływania, język angielski, a może kurs programowania? Zastanów się, jakie zajęcia pozalekcyjne wybrać dla swojego dziecka i sprawdź, jakie są ceny w 2021 r. Ile zapłacisz za pojedynczą lekcję, a ile za cały kurs?

 

Zajęcia pozalekcyjne to dodatkowa forma nauki, ukierunkowana na rozwijanie konkretnych zainteresowań dziecka. Zajęcia poza standardowymi lekcjami mogą mieć różną formę, najważniejsze jednak jest to, by wybrać tematykę, która rzeczywiście będzie interesująca dla naszej pociechy. Źle dobrane kierunki mogą być źródłem frustracji i rozczarowania.

Zanim wybierzemy kurs czy lekcje warto porozmawiać z dzieckiem i wspólnie wybrać tematykę. Nie warto kierować się własnymi ambicjami i oczekiwaniami.

Zajęcia sportowe: jakie są możliwości?

Sport kształtuje nie tylko ciało, ale i charakter. Systematyczne treningi uczą pokory, regularności i dyscypliny, która jest niezbędna w realizacji celów w wieku dorosłym. Sport pozwala również rozładować emocje i energię. Piłka nożna, zajęcia boksu, koszykówki, karate, nauka pływania – możliwości jest wiele. Gdzie szukać zajęć? Najlepiej sprawdzić w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (lub Gminnym).

Cena za miesięczny karnet w instytucjach publicznych będzie o wiele niższa niż w przypadku zajęć komercyjnych. Grup sportowych warto również szukać na lokalnych forach internetowych – zazwyczaj na początku roku szkolnego tworzone są nowe grupy, powstają też nowe szkółki.

Koszt zajęć zazwyczaj nie przekracza 100 zł/miesiąc – jeśli zajęcia są organizowane przez publiczne jednostki. Prywatne szkoły lub renomowane szkółki mają wyższe stawki – tutaj trzeba liczyć się z opłatą ok. 200 zł-400 zł/miesiąc. Koszty są spore, dlatego w niektórych przypadkach można rozważyć zaciągnięcie pożyczki online na zajęcia dla naszych pociech od Providenta.

Zajęcia artystyczne

Drugą najczęściej wybieraną przez rodziców i dzieci tematyką zajęć jest taniec. Grupy taneczne formowane są w różnych kategoriach wiekowych i stopniach zaawansowania. Zazwyczaj zajęcia organizowane są przez lokalne domy kultury. Poza nimi dostępne są również szkoły tańca. Kursy miesięczne mogą kosztować około 120-300 zł.

Poza popularnymi zajęciami tanecznymi lub plastycznymi warto sprawdzić np. zajęcia z ceramiki lub zajęcia teatralne.

Nowe kierunki zajęć

Na popularności zyskują obecnie zajęcia z programowania, majsterkowania, nowych technologii. Już przedszkolaki mogą na nie uczęszczać. Tego typu kursy będą jednak znacznie droższe niż zajęcia plastyczne czy taneczne. Niewiele ośrodków w Polsce je organizuje, zazwyczaj są dostępne w dużych miastach.

Zawsze warto inwestować w naukę języków obcych. Tutaj można pochylić się nad zajęciami z języka angielskiego, niemieckiego czy np. norweskiego. Kursy w lokalnych szkołach językowych kosztują około 200-400 zł za miesiąc. Można również spróbować zajęć online przez specjalne aplikacje czy szkoły oferujące tego typu lekcje z native speakerami.

Inwestowanie w rozwój dziecka to ważny element odpowiedzialnego rodzicielstwa. Wspieranie zainteresowań i talentów zaprocentuje w przyszłości. Roczny koszt – uśredniony – zajęć pozalekcyjnych to około 1500-3000 zł. Dobrym rozwiązaniem może być sfinansowanie zajęć za pomocą pożyczki online, jeśli chcemy np. zapłacić za zajęcia semestralne czy roczne. Pożyczkę można na ten cel można połączyć z innym – np. zakupem komputera lub sprzętu potrzebnego do domu.

-/Materiał partnera/-M

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here