Bez nich sądy nie istnieją. Manifestacja w Lwówku Śląskim

0
815

Pracownicy sądów rejonowych z Lwówka Śląskiego, Lubania, Zgorzelca i Bolesławca wraz z pracownikami Prokuratury Rejonowej w Lwówku Śląskim wspierani przez sędziów, adwokatów i radców prawnych głośno wyrażali swoje niezadowolenie i frustrację z wysokości wynagrodzeń, jakie otrzymują. „Bez nas sądy nie istnieją” – krzyczeli manifestując przed Sądem Rejonowym w Lwówku Śląskim, gdzie w środę, 27 lutego odbyła się manifestacja.

My protestujemy, ponieważ chcemy wyrazić nasze niezadowolenie, protestujemy z tego powodu, domagamy się podwyżki i wzrostu naszych wynagrodzeń, które od dziesięciu lat były zamrożone. Uważamy, że nasza praca jest na tyle ciężka, mamy takie doświadczenie, że po prostu powinniśmy zarabiać dużo, dużo więcej. Nasze zarobki oscylują w granicach dwóch tysięcy złotych, gdzie jest to kwota praktycznie do przeżycia w dzisiejszych czasach bardzo mała – mówi Radosław Zając starszy sekretarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Lwówku Śląskim.

Pracownicy administracji to wszystkie osoby, które są tak naprawdę odpowiedzialne za funkcjonowanie sądów. Są to pracownicy biur podawczych, protokólanci, czy sekretarze, – tłumaczy Pan Kamil Moskal starszy sekretarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Lwówku Śląskim.

Pracownicy administracji, którzy już od kilku miesięcy głośno wyrażają swoje niezadowolenie i domagają się podwyżek mają wsparcie w sędziach.

Protestujący mają wsparcie także w Radnych Rady Powiatu Lwóweckiego. “Rada Powiatu Lwóweckiego wyraża poparcie dla akcji protestacyjnej prowadzonej przez pracowników Sądu Rejonowego w Lwówku Śl., mającej na celu uzyskanie poprawy warunków płacowych” – czytamy w uchwale.

Protest wspiera między innymi Pan Tomasz Sasin znany radca prawny z Lwówka Śląskiego – Przez tyle lat, kiedy ja chodzę do sadu zawodowo i widzę jak ciężko pracują pracownicy sekretariatu, bez, których sąd po prostu by stanął. Oni, brzydko mówiąc, odwalają całą ciężką pracę w tym sądownictwie. Ich wynagrodzenie jest żenująco niskie, jeżeli się mówi, że są pieniądze na różne inne cele w tym kraju, to nie rozumiem, dlaczego nie ma być pieniędzy dla ludzi, którzy pracują i to jeszcze w tak węzłowych kwestiach jak sąd, jak prokuratura. Uważam, że ten protest jest bardzo potrzebny i trzeba na to zwrócić uwagę, że ludzie za swoją pracę powinni dostać godne wynagrodzenie.

Protestujących popiera także Pani Zofia Czernow Poseł na Sejm RPZnam sytuację w sądownictwie, wszyscy mówimy o tym, że walczymy o reformę w sądownictwie, a reforma w sądownictwie to po pierwsze silne sądy, niezależne sądy, niezawiśli sędziowie i sprawna administracja, która ma bardzo duży wpływ, bardzo duże znaczenie, jeżeli chodzi o szybkość rozpatrywania spraw, o profesjonalność – tłumaczy Pani Poseł, która deklaruje wsparcie dla protestujących.

W środowe popołudnie manifestujący przez blisko godzinę blokowali skrzyżowanie w obrębie ulic Betleja i Jaśkiewicza w Lwówku Śląskim. Było głośno, były transparenty a na nich wymowne hasła.
W obrębie skrzyżowania tworzyły się korki. Dzięki jednak sprawnym działaniom policjantów z wydziału ruchu drogowego lwóweckiej policji tworzące się korki były szybo rozładowywane.

Wczorajszy protest to kolejny krok walki o podwyższeni płac. Protestujący stanowczo i jednoznacznie zapewniają, iż jeżeli rząd nie spełni ich postulatów, to nie wykluczają zaostrzenia protestu.

Więcej w materiale wideo

 

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here