Zabił swoją babcię. Nie trafi do więzienia

7
1943
zdjęcie poglądowe, fot.: Prokuratura Okręgowa w Jel. Górze

Zakończono śledztwo przeciwko 46-letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry, Patrycjuszowi T., podejrzanemu o dokonanie zabójstwa swojej babci-Stefanii T., zniszczenie 5 samochodów, kierowanie gróźb karalnych wobec właścicieli tych pojazdów, a także uszkodzenie ciała u jednej z osób pokrzywdzonych, to jest o czyny z art. 148 § 1 k.k. art. 288 § 1 k.k., art. 190 § 1 k.k. oraz art. 157 § 2 k.k.

 

Prokurator Rejonowy w Jeleniej Górze skierował w tej sprawie do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze wniosek o umorzenie śledztwa i zastosowanie wobec podejrzanego Patrycjusza T. środka zabezpieczającego polegającego na umieszczeniu go w zakładzie psychiatrycznym.

Do zdarzeń doszło w dniu 29 października 2023 roku nad ranem w Jeleniej Górze, przy ul. Lwóweckiej. (czytaj tutaj)

Z ustaleń prokuratora prowadzącego śledztwo wynika, że około godz. 2:30, Patrycjusz T. zaczął skakać po zaparkowanych przy ul. Lwóweckiej samochodach uszkadzając 5 z nich. Następnie trzymając w ręku nóż, groził właścicielom tych pojazdów śmiercią. Około godz. 3:00 sprawca wszedł do znajdującego się na parterze mieszkania swojej babci Stefanii T., po czym zaatakował ją nożem, zadając liczne ciosy w różne części ciała, między innymi w głowę, powodując przy tym bardzo rozległe obrażenia, które spowodowały wykrwawienie i uszkodzenie mózgu, co doprowadziło do jej zgonu. Jak ustalono, w/w zranił także nożem Darię R., zadając jej tym narzędziem ranę ciętą skóry twarzy i policzka, które to obrażenia naruszyły u niej czynności narządów ciała na okres powyżej 7 dni.

Początkowo sprawca przebywał w Areszcie Śledczym. Jednak z uwagi na stan zdrowia psychicznego, zmieniono sposób wykonywania tymczasowego aresztowania, poprzez umieszczenie go w Szpitalu Psychiatrycznym.

Z opinii zespołu biegłych psychiatrów i psychologa wynika, że Patrycjusz T. jest osobą chorą psychicznie. W chwili popełnienia zarzucanych mu czynów miał całkowicie zniesioną zdolność rozpoznania ich znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.

Biegli wskazali także, że z uwagi na jego stan zdrowia psychicznego, zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, iż ponownie popełni on czyn o wysokiej społecznej szkodliwości, w tym przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.

Dlatego też prokurator w skierowanym wniosku wniósł o zastosowanie wobec Patrycjusza T. środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Ewa Węglarowicz- Makowska Rzecznik Prasowy

7 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here