Niemcy przedłużają twardy lockdown

0
5772

Twardy lockdown, który trwa w Niemczech od połowy grudnia i miał się zakończyć 10 stycznia, zostanie przedłużony do 31 stycznia – zdecydowali we wtorek kanclerz i premierzy landów. Postanowili też wprowadzić nowe obostrzenia, także przy wjeździe do kraju.

 

W Saksonii szkoły, internaty szkolne, przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte do końca stycznia 2021r. Jedynie przedostatnie i ostatnie klasy szkół ponadpodstawowych (klasy 9 i 10 Oberschule, klasy 11 i 12 w gimnazjach, klasy 12 i 13 w gimnazjach zawodowych, Fachoberschule) wrócą 18 stycznia na zajęcia do szkół. Pozostałe roczniki pozostaną na nauczaniu zdalnym do 29 stycznia. Dla dzieci klas 1-4 szkół podstawowych i specjalnych oraz dzieci przedszkolnych i korzystających ze świetlic, tych rodziców, którzy pracują w ważnych systemowo zawodach, placówki będą otwarte.

Ferie zimowe w Saksonii rozpoczną się wcześniej i potrwają tydzień, czyli odbędą się w terminie od 1 do 6 lutego. Drugi tydzień ferii zimowych zostanie przeniesiony na Wielki Tydzień przed Wielkanocą, w związku z tym tegoroczna przerwa wielkanocna potrwa od 27 marca do 10 kwietnia. Od 8 lutego szkoły podstawowe i przedszkola będą otwarte w ograniczonym trybie funkcjonowania. Grupy przedszkolne i klasy będą oddzielone od siebie, tak jak miało to miejsce na wiosnę 2020r. W szkołach ponadpodstawowych od klas 5 zajęcia będą prowadzone w trybie hybrydowym – na przemian stacjonarnie i zdalnie w domu.

Kontakty prywatne mają być ograniczone do spotkań tylko z osobami z własnego gospodarstwa domowego i maksymalnie z 1 osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.
W powiatach, w których wskaźnik zachorowania przekracza 200 zakażeń na 100 tys. mieszkańców można przemieszczać się tylko w promieniu 15 km od swojego miejsca zamieszkania.

Pojawią się również nowe ograniczenia dla przyjeżdzających z zagranicznych obszarów o wysokim wskaźniku zachorowań na koronawirusa. Przyjeżdżający do Niemiec np. z terenu Polski jeszcze przed przyjazdem będą musieli zrobić pierwszy test a po pięciodniowej kwarantannie kolejny test.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here