“Zabawa w chowanego”. Film poruszający temat pedofilii w kościele

14
1375
screen y filmu

Kolejny film braci Sekielskich o pedofili w polskim kościele katolickim wywołał poruszenie nie tylko wśród widzów. Tuż po publikacji dokumentu do przedstawionych w nim wydarzeń odniósł się Arcybiskup Wojciech Polak. Kilka godzin później informacje przedstawiła także Prokuratura Krajowa.

 

ZABAWA W CHOWANEGO (2020)

W sobotę 16 maja 2020 roku na kanale YouTube opublikowany został film „ZABAWA W CHOWANEGO (2020)”. Jego autorami są Tomasz i Marek Sekielskiscy. Obraz dostępny jest w sieci w całości i zupełnie nieodpłatnie.

Ten film został w całości sfinansowany ze zbiórki. Tylko taki model finansowania zapewnia nam, twórcom, pełną niezależność” – wyjaśniają jego twórcy

Wstrząsający dokument, podobnie jak poprzedni film pt.: „TYLKO NIE MÓW NIKOMU” wywołał dyskusję o problemie pedofilii w kościele katolickim.

Obraz, który ukazuje, jak Kościół podchodzi do kwestii molestowania przez duchownych dzieci w zaledwie w ciągu jednej doby uzyskał ponad 2,5 miliona wyświetleń. Poruszający film pociągnął za sobą falę komentarzy. Tylko na youtube pod filmem jest 10 tysięcy komentarzy. Kolejne dziesiątki tysięcy można znaleźć w licznych mediach, które o nim pisały.

Kościół reaguje na film Sekielskich

Dopiero po publikacji materiału Kościół podejmuje działania w sprawie księdza Arkadiusza, który przez lata był bezkarny. Przełożeni duchownego sprawę bagatelizowali i starali się wyciszyć, zatuszować. Teraz ma się to zmienić.

Film „Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne”. – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Wojciecha Polaka Arcybiskupa Metropolitę Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski i Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

„Każda prawdopodobna wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub do kurii, musi być w Kościele uznana za zawiadomienie zobowiązujące do wszczęcia dochodzenia kanonicznego oraz do ograniczenia duchownego w czynnościach. Niedopuszczalne jest przesuwanie podejrzanego księdza do miejsca, w którym może mieć jakikolwiek kontakt z dziećmi.

Ze względu na przedstawione w filmie informacje, jako Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwracam się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania”. – deklaruje arcybiskup (całość oświadczenia dostępna tutaj)

Komunikat prokuratury po filmie Sekielskich

Wobec dużego zainteresowania dziennikarzy i opinii publicznej do sprawy odniosła się także Prokuratura Krajowa:

„… przedstawionemu w filmie „Zabawa w chowanego” byłemu wikariuszowi parafii w Pleszewie Arkadiuszowi H. został we wrześniu 2019 roku postawiony zarzut dopuszczenia się wobec osoby małoletniej innych czynności seksualnych. Jest to przestępstwo z artykułu 200 par. 1 kodeksu karnego, za które grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie w sprawie Arkadiusza H. zostało zainicjowane zawiadomieniem, które wpłynęło do prokuratury w grudniu 2018 roku. Dotyczyło przestępstwa, do którego miało dojść 20 lat wcześniej. Prokuratura niezwłocznie, już po dwóch dniach, zwróciła się do Kurii Diecezjalnej w Kaliszu o udostępnienie akt personalnych Arkadiusza H. wraz dokumentacją przebiegu i miejsc świadczenia posługi kapłańskiej.

W śledztwie przesłuchano 35 świadków, niektórych wielokrotnie, zgromadzono liczne opinie biegłych i materiał dowodowy w postaci nagrań obciążających duchownego. Efektem postępowania jest również ujawnienie kolejnych sześciu osób, wobec których Arkadiusz H. miał się ponad 20 lat temu dopuścić przestępstw o charakterze seksualnym.

Materiały sprawy, za pośrednictwem pełnomocnika biskupa kaliskiego, zostały przekazane do Kongregacji Nauki Wiary w Rzymie zajmującej się osądzaniem przestępstw wykorzystywania seksualnego nieletnich. Zostały udostępnione na podobnej zasadzie, jak wszystkim uczestnikom postępowania, którzy o to wystąpili. Rezultatem była podjęta w maju 2019 roku przez biskupa kaliskiego decyzja o zakazie wykonywania przez Arkadiusza H. czynności kapłańskich.

Z uwagi na fakt, że do przestępstw seksualnych miało dojść ponad 20 lat temu, prokuratura nie mogła prowadzić czynności zmierzających do postawienia komukolwiek zarzutu niezawiadomienia organów ścigania o popełnieniu przestępstwa pedofilii. Obowiązek zawiadomienia o tego rodzaju przestępstwa wprowadziła dopiero nowelizacja kodeksu karnego z 2019 roku.

Nieprawdą jest natomiast podana w filmie informacja jakoby jednostki prokuratury nie miały swobody w prowadzeniu postępowań dotyczących przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Jest wprost przeciwnie. Celem przywołanego w tym kontekście w filmie pisma, które Prokuratura Krajowa skierowała w styczniu 2019 roku do Prokuratorów Regionalnych, było skuteczne pozyskiwanie materiałów dowodowych z akt procesów kanonicznych.

Prokuratura Krajowa w skierowanym do prokuratorów piśmie wskazała, by zwracali się do władz kościelnych o udostępnienie dokumentów w każdej sytuacji, gdy jest to niezbędne dla śledztwa, a w przypadku odmowy korzystali z uprawnień do zarządzania przeszukania i odbierania rzeczy (na podstawie artykułu 217 kodeksu postępowania karnego). Sposób, w jaki pismo zostało zrelacjonowane w filmie, jest więc kłamliwy i odwraca rzeczywistą istotę jego treści.

Prokuratura Krajowa na mocy ustawy Prawo o prokuraturze jest zobowiązana do nadzorowania postępowań przygotowawczych. Przedstawiciele polskiego parlamentu zwrócili się do prokuratury o nadzór nad postępowaniami dotyczącymi czynów pedofilskich popełnianych przez osoby duchowne. Uwzględniając ten głos Prokuratura Krajowa skierowała pismo dotyczące zabezpieczenia prawidłowego toku prowadzenia postepowań przygotowawczych zmierzających do ukarania winnych tego rodzaju przestępstw.

Dowodem na swobodę i skuteczność postępowań dotyczących przestępstw pedofilskich popełnianych przez osoby duchowne jest właśnie sprawne śledztwo w sprawie przedstawionego w filmie Arkadiusza H., skutkujące postawieniem mu zarzutów i ujawnieniem nowych pokrzywdzonych” – czytamy w wydanym przez Prokuraturę Krajową komunikacie.

Kliknij w link i obejrzyj film „ZABAWA W CHOWANEGO (2020)” zachęcamy do komentowania

 

14 KOMENTARZE

 1. Tak zgadza się ,tylko że ten film jest wykorzystany w celach politycznych na czasie, tak jak poprzedni film i dodam że pedofili mamy tkże w śród nauczycieli,prokuratorów i innych rang tak że czekamy na filmy o innych antychrystach.

 2. Większość z PiS-u jest religijna demony dobierają się do nich w różny sposób, pierwszy film nadawali też przed wyborami przypomnijcie sobie.

 3. Religia chrześcijańska to jednocześnie:
  – jedna wielka bzdura;
  – oszustwo metodą “na zbawienie”;
  – choroba psychiczna na tle seksualnym.
  Nic więc dziwnego, że szamani tej religii to zwykli zboczeńcy.

 4. Ten film pokazuje jak ksiądz ma nasrane w głowie, mi brakło słów po obejrzeniu filmu ,co to kur..a jest ta mafia lawendowa dlaczego nie ma na nich żadnego prawa.

 5. Banalnie proste…za bezkarnosc i publiczne pieniadze kler oferuje w wyborach glosy swoich naiwnych owieczek. Polityk nie ma żadnego innego interesu w utrzymywaniu takiej relacji.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here