Wypłaty 500+ już w maju

8
443

W maju tego roku ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o wypłatę z programu “#Rodzina500plus”.

 

ZUS przyjął już około 318 tys. wniosków o 500 plus od obywateli Ukrainy. Tylko na Dolnym Śląsku wpłynęło do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponad 30 tysięcy wniosków.

Dzięki specjalnej ustawie, uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do wypłaty 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz do dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

– Największy wpływ wniosków był w momencie uruchomienia naboru. Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, wpłynęło w naszym regionie ponad 30 tysięcy wniosków na ponad 47 tysięcy dzieci – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W całym kraju zarejestrowaliśmy około 318 tys. wniosków na około 487 tys. dzieci – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że wnioski dotyczą jeszcze obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i będzie trwał do maja przyszłego roku.

O wypłatę mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia. Wnioski są przyjmowane wyłącznie online. Wypłata następuje na bankowe konto.

-/Dolnośląski ZUS/-

8 KOMENTARZE

  1. Niektórzy źle o Innych się wyrażają…Dupsko w czterech kątach(własnych!) grzeją i wszystko w …..mają.A nie wiadomo ,co Nam pisane,gdy jełopowi ziemi zabraknie i do Nas wtargnie!A ceny -wszystkie podnoszone,bo wcześniej przez⛰️️-pieniądze wydane i stracone(nieudane wybory list.
    nietrafione zakupy w trakcie pandemii,premie …itp.)Więc szanujmy się i o Innych dbajmy P.s Nie wiadomo,co jutro Nam pisane…

    • Wszystko w granicy rozsądku. Jesteśmy tak zadłużeni , że głowa mała. Co mają powiedzieć Polacy , którzy są biedni ? Wypracowali emerytury i zastanawiają się czy wykupić leki czy jedzenie. Bardzo dobrze , że pomagamy tym biednym ludziom ale bez przesady. A co z praworządnością??? Pieniądze czekają w Unii.

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here