Fobia na Świeradów – czyli lepiej drożej niż ze Świeradowem

19
306
UMiG Mirsk, fot.: Lwówecki.info

FOBIA NA ŚWIRADÓW – czyli lepiej drożej niż ze Świeradowem – to tytuł postu, jaki na profilu Odnowa – Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mirsk zamieścił dziś Paweł Tylus – Radny Gminy Mirsk. Porusza on w nim temat komunikacji autobusowej na terenie gminy Mirsk.

Dzięki działaniom władz Powiatu Lwóweckiego i przychylności władz Gminy Mirsk mieszkańcy będą mieli dodatkowy autobus, którego kursowanie zostanie sfinansowane po części z budżetu Gminy Mirsk, po części z budżetu Powiatu, po części z budżetu Państwa oraz z zysku z biletów. Połączenie autobusowe odbywać się będzie na trasie: Lwówek Śląski – Gryfów Śląski – Mirsk – Kwieciszowice. Nikt nie ma wątpliwości, że dla osób, które nie dysponują samochodami oraz dla uczniów dojeżdżających do szkół to bardzo potrzebne połączenie. Jednym kursem można dojechać z Kwieciszowic do Mirska, Gryfowa, a nawet do Lwówka Śl., gdzie uczy się spora część młodzieży tak z terenu gminy Mirsk, jak i z terenu gminy Gryfów Śląski.

Radny Paweł Tylus w swoim poście poruszył temat współpracy gminy Mirsk z władzami Świeradowa- Zdroju i od dawna dyskutowanej bezpłatnej komunikacji autobusowej oraz faktu uruchomienia dotowanej i płatnej komunikacji. Radny pisze:

Wczoraj (11.09.2019r.) na zebraniu połączonym komisji stałych Rady Miasta i Gminy Mirsk, dyskutowano na temat połączenia autobusowego, dofinansowanego z rządowego programu PKS- plus.

Po przedstawieniu przez Starostę lwóweckiego i Prezesa PKS Bolesławiec, wszystkich okoliczności i danych związanych z wprowadzeniem kursu z Kwieciszowic do Lwówka Śl., radni zdecydowali o dofinansowaniu w/w kursu kwotą 2,58 zł. do wozokilometra.

I w tym miejscu zaczyna się pewna NIEKONSEKWENCJA (nie chcąc używać mocniejszych słów) niektórych Radnych i Pana Burmistrza.

Spoglądając nieco wstecz: na sesji 07.02.2019r podjęto uchwałę intencyjną, dotyczącą “Bezpłatnej Komunikacji” dla mieszkańców, pomiędzy Mirskiem i Świeradowem.

Bardzo oporni wprowadzeniu połączeń ze Świeradowem byli radni:
JANOWSKA ELŻBIETA
HNYDYSZYN RYSZARD
KREIS EWA
KRAJEWSKI KONRAD
PRZYBYLSKI TADEUSZ
no i oczywiście
Pan Burmistrz JASIŃSKI ANDRZEJ .

Argumenty przeciw Darmowej komunikacji (jakie wysuwali ):
– zbyt droga, gminę na to nie stać ( 1,50 zł. do wozokilometra )
– woda jest ważniejsza
– nie obsługuje wszystkich miejscowości naszej gminy ( mimo że mowa była o pierwszym etapie komunikacji )

Jak się okazuje, teraz gdy chodzi o dofinansowanie trasy pomijającej Świeradów i bez udziału gminy Świeradów, w/w radni przyjęli entuzjastycznie, bez zbędnych pytań.

Pani Janowska nie przedstawiała argumentu wody, nie przeszkadzało że droższa od bezpłatnej o 1,08 zł. (Pan Hnydyszyn nawet stwierdził “To niewielka kwota” 2,58 zł ), a 1,50 zł w lutym było dużo.
Nie przeszkadza nawet, że tylko część mieszkańców skorzysta z połączenia – w lutym to był problem .

Należy zauważyć, że przy tzw. “Bezpłatnej Komunikacji” z dofinansowaniem gminy 1,50 zł – mieszkańcy jadą bezpłatnie. W przypadku trasy PKS z dofinansowaniem 2,58 zł – mieszkańcy muszą kupić bilet.

Skomunikowanie gminy jest ważne i potrzebne . Mieszkańcy powinni mieć dostęp do szkół, lekarza, urzędu, sklepu itd, to jest bezsprzeczne. Pytanie czy przez wzajemną niechęć, fobie i inne czynniki, musimy wybierać droższe rozwiązania lub dewaluować rozwiązania tańsze tylko dlatego, że kto inny jest autorem projektu ?

Uważam że powinniśmy robić wszystko dla polepszenia warunków życia mieszkańców i rozwoju naszej gminy, bez względu na to kto występuje z inicjatywą, BEZ WZAJEMNYCH UPRZEDZEŃ.

Z redakcyjnego obowiązku pragniemy zauważyć, iż rozmowy o „bezpłatnej komunikacji” dotyczyły połączenia Świeradowa- Zdroju i Mirska. W dalszej przyszłości być może również Gryfowa Śląskiego.

19 KOMENTARZE

 1. Większość ludzi z Mirska pracuje w Swieradowie, za dojazdy trzeba płacić, bezpłatna komunikacja między Mirskiem a Swieradowem była by bardzo dobrym rozwiązaniem.. ale cóż trzeba zmienić rządy żeby coś ruszyło w tej sprawie…

 2. No głupie to. Ale być może wygrywa logika lepiej zapłacić drożej ale jeździć na swoich warunkach, niż płacić taniej ale podporządkować się warunkom burmistrza Świeradowa.

 3. No właśnie Panie Burmistrzu ludzie są ciekawi co z mieniem gminnym chodz i O wóz OSP były jakieś naprawy w jakimś warsztacie trzeba to wyjaśnić ludzie gadają i gadają

 4. Polakkkkkk popieram Takie srodki jakie zostaly przekazane na zakup pojazdu + rozbudowe remizy to az wstyd co wyprawiali ci ludzie w dzien gdy mial miejsce wypadek Nowy pojazd powinien zostac zakupiony dla jednostki z Mirska a Star z mirska ewentualnie zostac przekazany dla OSP Pozyskanie srodkow nie idzie w parze z odpowiedzialnoscia ludzka

 5. Bylam w sanatorium wSwieradowie komunikacja pod psem wstyd. Bezplatny autobus jechalismy jak sardynki ludzie o kulach schorowane brak slow jechalismy do Szklarskiej Poreby. Do dyspozycji droge taxi bez cennikow.

  • Bardzo słuszna uwaga !

   Ja od 3. lat to przeżywałem?! jak dojeżdżałem do Domu Zdrojowego w Świeradowie.

   Najtańsze taxi ze Szklarskiej Poręby kosztuje obecnie 75,00 złotych a niektórzy żądają ponad 100,00 złotych.
   Tak się wycwanili ci gminni łowcy androidów !!!

   Pozdrawiam z Wrocławia.

  • Najtańsze taxi ze Szklarskiej Poręby kosztuje obecnie 75 złotych a niektórzy żądają ponad 100 złotych
   Tak się wycwanili ci gminni łowcy androidów !!!
   Korzystają z “mądrych” decyzji radnych powiatu i miasta Świeradów Zdrój.

   Powinni jeszcze wprowadzić myto na rogatkach tego uzdrowiska !
   Pozdrawiam z Wrocławia.

  • Ręce opadają kiedy czyta się takie komentarze. Może jeszcze poduszkę tobie kobiecino pod tyłek podłożyć? Masz bezpłatną komunikację a za wygodniejszą i płatną nie chcesz zabulić. Takim ludziom paluchy od stukania w klawiaturę i plotący głupoty język tylko wiązać w kokardkę…

 6. Burmistrz Świeradowa chyba minął się z powołaniem. Powinien zostać prezesem PKSu. Ciekawe co będzie za dwa lata, kiedy autobusy będą wyeksplatowane i trzeba będzie kupić nowe. PKS w między czasie się zwiną bo nikt nimi nie będzie jeździł. Na dzień dzisiejszy nikt nie myśli o konsekwencjach. Tak jak dzisiaj likwiduje się autobus do Szklarskiej za jakiś czas może być z Mirskiem. Burmistrz Świeradowa nie zawsze nim będzie.

 7. Zdajecie sobie sprawę z tego, że marudzicie z niedogodności rzeczy które są ale mogło by ich nie być. To udogodnienia za które nie płacicie. Jeżeli ktoś wam dał busa zeby wozić wam dupe lecz nie spełnia wymogów komfortu królewiczów to zapierdalaj z trampka. Ktoś karze ci z tego korzystać??

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here