Wybrzmiał pierwszy dzwonek

1
1613

Wrzesień to miesiąc, który oznacza powrót do szkolnych ławek. Rozpoczęcie roku szkolnego to zawsze czas pełen emocji, oczekiwań i nadziei. Dla niektórych uczniów to pierwszy krok w nowej szkole, dla innych szansa na kontynuowanie nauki i spotkanie z przyjaciółmi. Niezależnie od okoliczności, nowy rok szkolny niesie ze sobą wiele nowych możliwości i wyzwań.

 

 

4 września nowy rok szkolny w kraju rozpoczęło 1,46 mln przedszkolaków, 4,66 mln uczniów oraz 326 tys. osób dorosłych. Ferie zimowe w województwie dolnośląskim potrwają od 15 do 28 stycznia 2024 roku. Zajęcia dydaktyczne zakończą się 21 czerwca 2024 r.

Uroczysty apel zainaugurował nowy rok szkolny w Zespole Szkół Ekonomiczno- Technicznych w Rakowicach Wielkich. Ten swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele służb współpracujących, na co dzień ze szkołą: Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim inspektor Jarosław Baran, bryg. Andrzej Więdłocha Zastępca Komendanta Powiatowego PSP, były Komendant Powiatowy Policji w Lwówku Śląskim Wojciech Czafurski, a także przedstawiciele jednostek wojskowych z Bolesławca oraz ksiądz dziekan Krzysztof Kiełbowicz. Nie zabrakło także rodziców uczniów klas pierwszych oraz najważniejszej w tym dniu młodzieży.

ZSET w Rakowicach Wielkich od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku do klas pierwszych zapisało się tu 197 uczniów. To spore wyzwanie dla dyrekcji i nauczycieli, ale jak zapewnia Wicedyrektor Pani Monika Citow, szkoła w Rakowicach Wielkich jest bardzo dobrze przygotowana do nowego roku szkolnego.

 

 

– Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do nowego roku szkolnego. Właściwie już od połowy wakacji pracowaliśmy bardzo dużo, ponieważ nabór w tym roku jest duży ze względu na pokrywające się roczniki. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naboru. Nasze oczekiwania zostały spełnione. I ten bardzo dobry nabór jest dla nas nagrodą za ciężką pracę – mówi Pani Wicedyrektor, która wskazuje, iż szkoła poradziła sobie ze wszystkimi trudnościami, jakie pojawiały się w międzyczasie.

– Przygotowaliśmy nowe sale, przygotowane są gabinety, nauczyciele są przygotowani i czekamy na nowych uczniów. – dodaje Pani Monika Citow.

Nowy rok szkolny to wyzwanie nie tylko dla Dyrekcji placówek, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, ale także dla organu prowadzącego szkoły. Pan Starosta Lwówecki w rozmowie z nami przypomina, iż dla Zarządu Powiatu rozwój szkół średnich jest jednym z priorytetów. Tylko w bieżącym roku, w cztery szkoły prowadzone przez Powiat, czyli ZSET w Rakowicach Wielkich, ZSOiZ w Lwówku Śląskim, ZSOiZ w Gryfowie Śląskim i ZPEW w Lwówku Śląskim zainwestowano kilka milionów złotych.

– Powiat Lwówecki już od kilku lat bardzo mocno inwestuje w jednostki oświatowe na terenie powiatu, w te, nad którymi sprawuje piecze, a w tej kadencji szczególnie jest to mocno zauważalne. – podkreśla Starosta Daniel Koko.

 

 

Rok 2023 rozpoczął się odbiorem IV części prac remontowych w Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lwówku Śląskim, które opiewały na 1.557.397,82 zł brutto. Dwa tygodnie później odebrano prace remontowo-budowlane w Zespole Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim o wartości 935.124 zł. W maju dokonano odbioru termomodernizacji budynku warsztatów szkolnych ZSET w Rakowicach Wielkich. Te prace opiewały na 5.607.005,75 zł. Prowadzone przez cały rok zakupy wyposażenia dla szkół w br. ze wszystkich projektów to wydatek 2.072.034,51 złotych. Wśród tych zakupów oprócz nowoczesnych komputerów i wyposażenia były m.in. zestawy VR.

Warto także wspomnieć, iż w ramach projektu „Kwalifikacje i staże szansą rozwoju dla kolejnych roczników z terenu Powiatu Lwóweckiego” staże zawodowe odbyło 144 uczniów ZSET, którzy otrzymali stypendia stażowe po 2 tysiące złotych na osobę, co daje 288 tysięcy złotych i 35 uczniów ZSOiZ w Gryfowie Śląskim, co daje kwotę 70 tysięcy złotych.

– Jesteśmy jak zwykle dobrze, a nawet bardzo dobrze przygotowani na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024. Poza tymi wspomnianymi dużymi inwestycjami, które prowadzimy w tej kadencji chciałbym zauważyć, że tylko na zakupy i wyposażenia dla szkół w bieżącym roku ze wszystkich projektów przeznaczyliśmy ponad 2 miliony złotych, co świadczy, że poważnie traktujemy naszą oświatę, że uczniowie coraz bardziej widzą to, co robimy i wybierają nasze szkoły, z czego jesteśmy dumni, jesteśmy zadowoleni. – wskazuje Pan Daniel Koko, który uczniom, ich opiekunom, a także nauczycielom i dyrekcji placówek składa najserdeczniejsze życzenia.

– Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 życzę Wszystkim zaangażowanym w edukację owocnej pracy, zapału do nauki, wzajemnej życzliwości, zaufania, satysfakcji z czasu spędzonego w szkole oraz dużo radości. Życzę by szkoła była dla Wszystkich miejscem przyjaznym i otwartym. Życzę również, by ten nowy rok szkolny był spokojny, bezpieczny i zdrowy! – życzy Pan Daniel Koko Starosta Lwówecki.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here