Wybory 2020: Pustki, nie ma chętnych do pracy w komisjach

13
1457

Nie da się przeprowadzić wyborów prezydenckich w powiecie lwóweckim – przynajmniej na chwilę obecną i w takiej formule jak to było dotychczas, czyli z głosowaniem w lokalu wyborczym. Wszystko przez brak chętnych do wydawania kart i liczenia głosów. Takiej sytuacji jeszcze nie mieliśmy. Ludzie zawsze ustawiali się w kolejkach, chętnych było więcej niż miejsc i komisarz niejednokrotnie zmuszony był do przeprowadzania losowań. Dziś chętnych do prac w komisjach nie ma.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Do tego czasu pozostało nieco ponad dwa tygodnie a nadal nie ma chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze 20 kwietnia wydał postanowienie w sprawie powołania obwodowych komisji wyborczych. Niestety, tych jest jak na lekarstwo.

W Jeleniej Górze udało się powołać tylko dwie obwodowe komisje wyborcze. To pokazuje jak wielkie są braki. Nie lepiej jest w pozostałych miastach i gminach.

W powiecie lwóweckim sytuacja jest wręcz dramatyczna.

W Gminie Lubomierz nie udało się powołać żadnej komisji! Potwierdza to Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Jeleniej Górze, która wyjaśnia, iż w gminie Lubomierz w żadnej z komisji, które miały tam być powołane nie było takiej ilości zgłoszeń, która pozwalałaby chociażby na powołanie komisji w minimalnych jej składach.

Powód takiego stanu rzeczy wydaje się być oczywisty. W dobie szerzącej się pandemii koronawirusa mieszkańcy obawiają się zakażenia, obawiają się o zdrowie i życie. Zdrowie i życie swoje, swoich najbliższych, rodzin, przyjaciół. To zdrowie stawiają ponad pracę przy wyborach.

Upłynął termin zgłaszania kandydatów przez komitety wyborcze, z powodu braku chętnych wyznaczono dodatkowy termin, który również już dawno upłynął, komisarze do obwodowych komisji wyborczych przyjmowali zgłoszenia od wyborców, których również jest niewystarczająca ilość. Komisarz powołał tylko te komisje, których zgłoszone składy pozwalały na powołanie ich przynajmniej w ustawowo minimalnych składach.

POSTANOWIENIE Komisarza Wyborczego w Jeleniej Górze

W gminie Lwówek Śląski zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego z lutego br. w sprawie podziału Gminy i Miasta Lwówek Śląski na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych tych powinno być 13. Na dzień 20 kwietnia udało się powołać zaledwie 5.
Powołany został skład komisji nr 4 (przy ul. Jaśkiewicza), obwodowej komisji wyborczej nr 5 (w SP1 w Lwówku Śląskim), OKW nr 8 (w SP w Zbylutowie), OKW nr 9 (w Chmielnie) i OKW nr 10 (w Kotliskach).

Nieco lepiej jest w Gryfowie Śląskim. Tam na 7 obwodowych komisji wyborczych, które miały powstać udało się powołać aż 5. Są to: OKW nr 1 (SP nr 2 w Gryfowie Śl.), OKW nr 2 (SP nr 1 w Gryfowie Śl.), OKW nr 4 (UGiM), OKW nr 5 (w Rząsinach), OKW nr 6 (w Uboczu).

We Wleniu na sześć obwodowych komisji wyborczych Komisarzowi udało się powołać zaledwie trzy. Są to: OKW nr 1 (ZS we Wleniu), OKW nr 2 (OKiS), OKW nr 3 (Pilchowice).

Jeszcze gorzej jest w Mirsku. Tam na sześć obwodowych komisji, które powinny powstać Komisarzowi udało się powołać tylko dwie. Są to: OKW nr 2 (Klub Integracji Społecznej w Mirsku) i OKW nr 5 (SP Rębiszów)

Warto dodać także, iż te komisje, które udało się sklecić powołane zostały w ich minimalnych składach. To będzie wymagało wzmożonej pracy od jej członków. A tej w tych wyborach ma być zdecydowanie więcej.

Na chwilę obecną nie ma żadnych wytycznych dotyczących sposobu przeprowadzenia wyborów w zaistniałej sytuacji. Komisarze wyborczy liczą, iż do dnia wyborów znajdą się chętni, którzy będą chcieli pracować w obwodowych komisjach wyborczych, jeżeli takowi się zgłoszą w wystarczającej liczbie, to Komisarz powoła składy, a jeżeli nie … tu następuje cisza, oficjalnych komunikatów w tej sprawie nie ma. Nadal nie wiadomo, kto – wobec braku komisji – je przygotuje, jak będziemy głosować i kto policzy głosy?

13 KOMENTARZE

  1. O ile się orientuję to w Lwówku Śląskim było chętnych co najmniej ok.20 osób , ale z gminy otrzymały informację, że już komisję są obsadzone!!! Jak zwykle chodzi o spór polityczny ?!

  2. Fajnie by było żeby ktoś się taki znalazł i to zrobił,w Lubomierzu nie że nie ma chętnych oni nie chca, wiemy to bardzo dobrze i większość społeczeństwa też, i niech nie myślą że będą nami kręcić jak na TVN-ie.

  3. Polacy jak zawsze z utęsknieniem do komunizmu, to państwo nie powinno się odrodzić 100 lat temu bo dalej będą za nie umierać w dobrej wierze, a drudzy niszczyć od środka.

  4. Ale niektórzy bredzą. Jakie wybory? Jak chcą to niech robią a nam normalnym dupska nie zawracają. A szaleńców do komisji i później do izolatorni a następnie do bakutilu!

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here