Czy dojdzie do modernizacji stadionu w Lwówku Śląskim?

10
1227
grafika Burmistrz GiM Lwówek Śl.

Dwie firmy złożyły oferty na modernizację stadionu miejskiego. To nie jest jeszcze powód do radości. Inwestycja w tym kształcie chwilowo stoi pod znakiem zapytania.

 

W dniu 11 lipca br. Burmistrz Dawid Kobiałka opublikował ogłoszenie o przetargu na zadanie inwestycyjne pn. „Budowa infrastruktury rekreacyjnej (sportowej) wraz z urządzeniami budowlanymi przy SP nr 1 w Lwówku Śląskim – stadion” obejmuje wykonanie zagospodarowania terenu oraz budowy obiektów sportowo-rekreacyjnych na terenie położonym przy ul. Tadeusza Kościuszki w Lwówku Śląskim.

Co ważne, to chwilę wcześniej burmistrz przeprowadził konsultacje ze środowiskiem sportowym w gminie i do pierwotnego projektu naniesiono zmiany zgodne z oczekiwaniami mieszkańców a w szczególności osób zawodowo związanych ze sportem.

Po zmianach w ramach zadania inwestycyjnego wykonane miały zostać m.in.:

  • bieżnia lekkoatletyczna o nawierzchni poliuretanowej 6 torowa (w części 8- torowa) w nawiązaniu do istniejącego boiska piłkarskiego trawiastego. 6 torów na okrężnej (400m) i 8 torów na prostej (100/110m). Uwzględniono 1-metrową strefę bezpieczeństwa, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz bieżni.
  • skocznia do skoku w dal z podwójnym rozbiegiem, o wym. 2,59m x 46m i dwoma zeskokami o wym. 4,02m x 8,0m. Wokół zeskoczni mają być zamontowane specjalistyczne łapacze piasku – korytka do piaskownic min. 14,0 mm.
  • skocznia do skoku wzwyż o nawierzchni poliuretanowej. Skocznia do skoku wzwyż o promieniu rozbiegu 18,0m oraz miejsca zeskoku o wym. 4,0 x 6,0m.
  • skocznia do skoku o tyczce z rozbiegiem z rozbiegiem o wym.1,22 x 40,0m i zeskokiem o wym. 6,0 x 8,0m.

 

  • rzutnia do rzutu oszczepem z rozbiegiem o wymiarach 4,0 x 30,0m z sektorem rzutów skierowanym na boisko z trawy naturalnej.
  • rzutnia do pchnięcia kulą z sektorem rzutów skierowanym na boisko z trawy naturalnej– koło o średnicy 2,135 m z zamontowanym progiem (mającym kształt łuku, którego krawędź wewnętrzna powinna pokrywać się z wewnętrzną krawędzią obręczy). Sektor rzutów o minimalnej długości 25 m.
  • rzutnia do rzutu młotem i dyskiem- betonowe koło rzutu o średnicy 2,5 m z sektorem rzutów skierowanym na boisko z trawy naturalnej. Klatka do rzutu młotem i dyskiem typu np. KLD-5-A wraz ze wszystkimi akcesoriami. Wymagany Certyfikat IAAF.
  • zadaszone trybuny na 225 miejsc. Zadaszenie o konstrukcji stalowej z pokryciem z blachy trapezowej.

 

  • wiaty stadionowe dla zawodników,
  • obiekty sportowo-rekreacyjne – zespół trampolin posadzkowych, ścianek wspinaczkowych, zjazdu linowego,
  • boisko o wymiarach 90 x 48 m,
  • miasteczko ruchu drogowego,
  • elementy małej architektury tj. ławek, kosze na śmieci,
  • niezbędna infrastruktura techniczna,
  • dodatkowe słupy oświetleniowe z oprawami typu LED,
  • budynek toalet ogólnodostępnych o powierzchni zabudowy- 66,80 m2 w technologii tradycyjnej murowanej.

Co istotne, to uwzględniono możliwość etapowania realizacji zadania na 5 etapów prowadzenia robót budowlanych.

W piątek, 23 sierpnia poznaliśmy złożone w przetargu oferty. Tych wpłynęło dwie i obie od lokalnych przedsiębiorców. Jedna z firm z wykonanie zadanie zgodnie ze specyfikacja wskazała cenę 15.691.511,23 zł a druga aż 21.094.500,00 zł.

– Kwoty za roboty budowlane są ogromne. Cieszymy się, że chociaż 2 firmy zgłosiły się do przetargu, bo wiemy, że inne gminy mają problem często, że żaden wykonawca się nie zgłasza, ale nadal są to kwoty, które znacząco przekraczają nasz budżet. – przyznaje Dawid Kobiałka Burmistrz Gminy i Miasta Lwówek Śląski.

Szkopuł w tym, iż Gmina na to zadanie w budżecie miała przeznaczone zdecydowanie mniej środków, bo zaledwie 8 milionów złotych. Co teraz?

Aktualnie weryfikujemy oferty na przebudowę stadionu, zaplanowane są negocjacje, więc będziemy oczekiwać jeszcze ostatnich wynegocjowanych ofert. Istnieją trzy możliwości:

Wynegocjować znacząco niższą kwotę i dołożyć część zaciągając kredyt.
Zmienić zadanie np. zrezygnować z trampolin i innych „michałków” i wtedy za zgodą komisji uzyskujemy kolejnych 9 miesięcy na kolejne postępowanie.
Zrezygnować z zadania w 2024 roku i starać się o większe środki z przyszłych programów.

– wyjaśnia Dawid Kobiałka, który podkreśla, iż na chwilę obecną w grę wchodzą pierwsze dwa rozwiązania, ale to wszystko zależy od negocjacji.

Burmistrz Lwówka Śląskiego zaznacza przy tym, iż konsultacje ze środowiskiem sportowym oraz dokonanie zmian w projekcie opóźniło ogłoszenie przetargu zaledwie o około dwa tygodnie, co w praktyce nie ma znaczenia.

– Tak naprawdę zmiany w projekcie, o których zdecydowałem przedłużyły procedurę o ok. 2 tygodnie, więc nie mielibyśmy i tak czasu na kolejny przetarg. – wskazuje Burmistrz Kobiałka i dodaje:

– Stadion jest dla nas i wiemy, że dla innych mieszkańców kluczową inwestycją, ale na szczegóły i decyzje trzeba poczekać jeszcze dwa tygodnie.

10 KOMENTARZE

  1. Wykonawcy myślą, że jak pieniądze państwowe to walą ceny z górnej półki. Czasami koszt danej inwestycji faktycznie wycenia się na 2 tys. a jak dochodzi biurokracja to już się robi 20 tys.

  2. W opcję wchodzi zaciągnięcie kredytu? Jak to? Przecież obiecaliście w kampanii zmniejszenie zadłużenia gminy? Czy to była tylko kiepskiej jakości kiełbasa wyborcza?

    • W punkt, do tego bardzo chamska i brutalna. Pan Dawid nie przyszedł do nas z innego miasta , tylko chciałam zaznaczyć był Przewodniczącym Rady Gminy .

    • Ta znowu z tą kiełbasą. Weźcie idźcie się wyżywać na swoim portalu. Uczciwi ludzie z opozycji jak sami siebie nazywacie niby otwarci na dialog ze wszystkimi

    • Sprawdźmy w jakim roku był przygotowawany projekt i jakie wtedy były ceny na rynku. Porównajmy i zobaczymy skąd potencjalni wykonawcy wzięli kwoty do przetargu.

      Trzymam kciuki, aby przetarg został rozstrzygnięty pozytywnie.

  3. Ile można czekać na ten remont, od trzydziestu lat stadion w ruinie, a co do jednego z komentarzy to za 8 milionów to można linie kolejową najwyżej do Bielanki zbudować.

NAPISZ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj