Wszyscy mieszkańcy dostali bezpłatne testy na obecność koronawirusa

2
2509

Miasto Świeradów Zdrój bada wszystkich swoich mieszkańców testami na obecność koronawirusa. To pierwsza tego typu akcja w Polsce. Testy są bezpłatne, dobrowolne i anonimowe.

 

Świeradów-Zdrój zakupił 4,5 tysiąca testów na obecność koronawirusa w organizmie. Testów jest dokładnie tyle ilu mieszkańców. Do domów i mieszkań dostarczyli je strażacy z OSP Świeradów Zdrój.

Burmistrz Świeradowa Zdroju Roland Marciniak podkreśla, że cała akcja ma charakter prewencyjny.

Chcemy zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się tej niebezpiecznej choroby. Mieszkaniec u którego pojawił się pozytywny wynik, powinien zgłosić się do lekarza rodzinnego – zaznacza burmistrz

Na razie nie wiadomo jaki jest efekt tej akcji. Urząd Miejski nie dysponuje takimi danymi. Przypadki osób które są zarażone koronawirusem, lekarze zgłaszają służbom sanitarnym. Następnie informacja trafia do krajowego rejestru zachorowań by na samym końcu trafić do ośrodków opieki społecznej w gminach.

Testy, które trafiły do mieszkańców Świeradowa-Zdroju to testy przesiewowe. Wykrywają przeciwciała IgM i IgG pokazujące, czy przeszło się zakażenie lub czy właśnie się je przechodzi. Pozwalają z grubsza wytypować osoby, który powinny przejść dodatkowe badania i poddać się izolacji. Nie są uważane za dokładne ale są powszechnie stosowane przy tzw. badaniach populacyjnych /w dużych zakładach pracy, lub na wytypowanym obszarze/.

Koszt jaki poniosło izerskie uzdrowisko to 150 tysięcy złotych.

-/24jgora.pl/-

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here